Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 sierpnia 2023 r.
14:50

Dokument w sprawie nowego stadionu żużlowego do unieważnienia? Jest decyzja wojewody

0 A A
„Wielofunkcyjny obiekt z funkcją stadionu żużlowego” ma powstać na terenie po dawnym klubie jeździeckim, w rejonie doliny Bystrzycy i dwupasmowego odcinka ul. Krochmalnej
„Wielofunkcyjny obiekt z funkcją stadionu żużlowego” ma powstać na terenie po dawnym klubie jeździeckim, w rejonie doliny Bystrzycy i dwupasmowego odcinka ul. Krochmalnej (fot. Wizualizacja)

Wojewoda nie unieważni czerwcowej uchwały Rady Miasta o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego pod nowy stadion żużlowy. Wnioskowała o to Fundacja Wolności, której zdaniem plan jest niezgodny z uchwalonym przed czterema laty studium.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czerwcu radni przyjęli uchwałę zmieniającą zapisy planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta, w której ma powstać wielofunkcyjny obiekt z funkcją stadionu żużlowego. Chodzi o położony w dolinie Bystrzycy teren po dawnym klubie jeździeckim w pobliżu ul. Krochmalnej.

Na początku sierpnia z wnioskiem o unieważnienie dokumentu do wojewody zwrócili się działacze Fundacji Wolności. Według nich plan jest niezgodny z prawem, ponieważ jego zapisy są sprzeczne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin z 2019 roku. Chodzi o maksymalną dopuszczalną wysokość zabudowy, ale też kwestie związane z ochroną widokową Starego Miasta. Autorzy wniosku przywoływali też ustalenia Najwyższej Izby Kontroli, która dopuszczenie zabudowy w tym miejscu jest niedopuszczalne, gdyż koliduje z jego przyrodniczą funkcją.

Wojewoda lubelski do apelu odniósł się w piątek informując, że czerwcowej uchwały nie unieważni. Warto podkreślić, że jego urzędnicy dokumentem zajmowali się już wcześniej. W lipcu, kilka dni przed złożeniem wniosku przez fundację, nie stwierdzili naruszeń prawa we wspomnianej uchwale. Do podobnych wniosków doszli przyglądając się jej ponownie.

- W ocenie organu nadzoru te zarzuty nie stanowią podstaw do podjęcia działań nadzorczych – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. Przywołuje przy tym zapisy m.in. Ustawy o samorządzie gminnym.

- Dla stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy wprowadzono w niej wymóg ustalenia istotności naruszenia prawa. Wynika on również z Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z jego brzmieniem istotne naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, trybu ich sporządzania i właściwości organu w tym zakresie, powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub w części. My tego typu naruszeń nie stwierdziliśmy – dodaje Sprawka.

 

Tak stadion prezentuje się na wstępnych wizualizacjach. Pełna dokumentacja ma być gotowa na początku przyszłego roku (fot. Wizualizacja)

Jeśli chodzi o wysokość zabudowy, w studium była ona określona dla trzech typów obiektów: Areny Lublin (30 metrów), hal sportowych (25 metrów) i innych obiektów (18 metrów). W przyjętym w czerwcu w planie radni zdecydowali o podniesieniu pierwszego z tych parametrów do 33 metrów.

Zdaniem urzędników wojewody stadion żużlowy kwalifikuje się właśnie pod te zapisy, którym podlega Arena Lublin. - Jest to obiekt zbliżonej kategorii. Choć lepiej byłoby, gdyby w studium pojawiło się określenie „obiekty stadionowe, w tym Arena Lublin” – tłumaczy wojewoda. W kwestii związanej z ochroną widokową Starego Miasta wyjaśnia natomiast, że szczególnym rygorem w tym zakresie objęty jest obszar w obrębie 2,5 kilometra od Wieży Trynitarskiej. Stadion ma natomiast powstać w odległości ok. trzech kilometrów od tego zabytku.

Według wojewody nietrafiony jest także zarzut dotyczący lokalizacji obiektu w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych (ESOCH). - Warto zwrócić uwagę, że w ramach ESOCH są wprowadzone zakazy, ale jest również wykaz dopuszczeń. Wśród nich jest dopuszczenie usług rekreacyjno-sportowych. A ten obiekt ma służyć nie tylko zawodom żużlowym, ale wielu innym formom sportu i rekreacji. Stąd także ten zarzut podniesiony w skardze oddalamy – podsumowuje Lech Sprawka.

- Cieszymy się, że nasz wniosek był dla wojewody tak ważny, że zwołał konferencję prasową, aby przedstawić swoją decyzję. Mamy nadzieję, że jest to spowodowane znaczeniem naszego wniosku a nie kampanią wyborczą – komentuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. Jej działacze mogą zaskarżyć uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czy się na to zdecydują?

- Rozważamy taką możliwość. Ale należy wskazać, że w takiej sytuacji trzeba mieć interes prawny. Interes publiczny nie jest za taki uznawany. Przypomnę, że w przypadku górek czechowskich za osobę uprawnioną do złożenia skargi na studium nie uznano nawet sąsiadów tego terenu – mówi Jakubowski.

W Urzędzie Miasta Lublin na decyzję wojewody czekały ze spokojem. Głównie dlatego, że ten już wcześniej potwierdził zgodność uchwalonego planu ze studium. - Służby wojewody poprawnie oceniły zapisy uchwały oraz dokumentacji prac planistycznych, a uchwała z czerwca tego roku jest opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. To potwierdza prawidłowe przeprowadzenie uchwały i spełnienie wymogów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także zgodność zapisów planu ze studium – komentuje Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Projekt stadionu ma być gotowy w lutym przyszłego roku. - Aktualnie architekci prowadzą uzgodnienia z gestorami sieci, a także konsultują proponowane rozwiązania ze środowiskami sportowymi, by projekt budowlany i wykonawczy spełnił wymogi krajowych i międzynarodowych federacji m.in. żużla, lekkoatletyki i gier zespołowych, w tym piłki ręcznej, siatkówki czy koszykówki – informuje Stryczewska. Dokumentację przygotowują poznańska pracownia Kaboo Invest i Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia. Kontrakt opiewa na 7,4 mln zł. Według wstępnych wyliczeń projektantów z końca ubiegłego roku, koszt budowy obiektu może sięgnąć 240-250 mln zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

Michał Sikora (z prawej) to symbol lubelskiego Startu

Michał Sikora wraca do pracy z pierwszą drużyną Polskiego Cukru Startu Lublin

Wojciech Kamiński kompletuje swój sztab szkoleniowy. Do pracy z pierwszym zespołem wraca Michał Sikora.

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pleśń na ścianach to nie tylko estetyczny problem – jej obecność może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Czarne plamki pojawiające się na wilgotnych powierzchniach są często lekceważone, jednak ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym alergii, problemów z układem oddechowym, a nawet poważnych infekcji. Jak się ich pozbyć?

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg z pozwoleniem na budowę. Otwarcie nowej galerii handlowej w Krasnymstawie jeszcze w tym roku.

Chełmskie zapaśniczki odnotowały dobry występ podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Stróży

W Stróży rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Lubelskiego kobiet

Do rywalizacji na matach przystąpiły młodziczki i dzieci, które walczyły w zapasach kobiet. Bardzo dobrze zaprezentowały się przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm. Młode zapaśniczki wróciły z 13 medalami

Młodzi zapaśnicy Cementu-Gryfa Chełm wywalczyli w Gomulinie pięć medali

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm wystąpili w Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu klasycznym

Zawody rozegrane zostały w Gomulinie

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Strażnicy leśni ścigają amatorów nielegalnych rajdów crossami, quadami i samochodami terenowymi. W ten sposób notorycznie niszczone są m.in. wąwozy lessowe Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Przenoszenie dużych obciążeń i wytrzymałość na ogromną niekiedy prędkość obrotową – tym charakteryzują się łożyska igiełkowe. Ich wyjątkowa konstrukcja obejmująca szczególne podejście do detali jest kluczem do wyjątkowej trwałości i wszechstronnych zastosowań. Oto więcej szczegółów o łożyskach igiełkowych i ich zastosowaniach!

dr Anna Szwed-Walczak UMCS, Krzysztof Kot
Dzień Wschodzi
film

Eurowybory 2024. Dlaczego frekwencja jest tak ważna?

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego budzą wiele emocji i pytań. Czy warto wziąć udział w tych wyborach? Dlaczego frekwencja jest tak ważna? Jakie są główne tematy kampanii?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nauka -> Inne

poszukuję korepetytora

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

Zamość

55,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

redukc

Zamość

55,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

18,00 zł

Komunikaty