Mieszkania czynszowe realizowane przez towarzystwa budownictwa społecznego z pieniędzy Krajowego Funduszu Mieszkaniowego są lokalami czynszowymi albo z lokatorskim spółdziel-czym prawem do lokalu. Działają one na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 26 października 1995 r. Zgodnie z nią lokale te nie mogą być sprzedane na własność ani przekształcone w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Przyszli mieszkańcy najczęściej wpłacają 30 proc. wartości mieszkania, kaucję i spłacają czynsz wraz z ratami, kredytu zaciągniętego na budowę. Kredytowanie z KFM nie może przekro-czyć 70 proc. kosztu inwestycji. Są także dodatkowe wymagania. I tak, np.. budynki powstające w ramach tbs muszą być energooszczędne i nie mogą przekroczyć określonych limitów.
Maksimum i minimum
W ustawie określono maksymalny dochód, jaki może osiągać osoba lub rodzina ubiegająca się o przydział mieszkania społecznego. Podstawą określenia górnego pułapu dochodów jest 1,3 przeciętnego wynagrodzenia w województwie. Dochody osoby samotnej nie mogą przekraczać o więcej niż 20 proc. kwoty bazowej, zaś rodziny składającej się z 2 osób – nie więcej niż 80 proc. W liczniejszych gospodarstwach domowych na każdą kolejną osobę dolicza się 40 proc. kwoty bazowej.
Towarzystwa w swych regulaminach wprowadziły też na ogół dolne granice dochodów. W TBS – ach obowiązują bowiem czynsze regulowane, tzn. że ustawa określa ich maksymalna wartość. W ciągu roku czynsz nie może przekroczyć 4 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania (liczonej wskaźnikiem ustalanym co kwartał przez wojewodę).
Zmiana partycypacji w budowie
Ważnym problemem jest też tzw. partycypacja. Jest to forma udziału w finansowaniu budowy lokali czynszowych. Partycypantem nie może być przyszły lokator, ale sponsor budowy M, który za częściowe finansowanie inwestycji ma prawo wskazać najemcę. Zgodnie z ustawą partycypan-tami miły być zakłady pracy, jednak rzadko one występują w tej roli
W większości przypadków partycypantami tbs-ów jest najbliższa rodzina przyszłych lokato-rów. Planowana nowelizacja ustawa o tbs-ach ma to znieść. Wtedy partycypację będzie mógł wnieść sam najemca i będzie ona zwrotna oraz rewaloryzowana. (e)
NA PODDRUKU
WARTO WIEDZIEĆ
Czynszowe warunki
* Nie każdy może zajmować lokal powstający za pieniądze z KFM. Przyszły lokator nie może mieć tytułu prawnego do innego lokalu. Dotyczy to nie tylko osoby, która ubiega się o przydział, lecz i osób, które mają razem zamieszkać.
* Dochód gospodarstwa domowego w dniu zawarcia umowy najmu nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w danym województwie, ogłoszonego w dniu zawarcia umowy najmu, więcej niż 20 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym; 30 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym, o dalsze 40 proc. na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.