Wprawdzie za oknem złota polska jesień, ale zapobiegliwi właściciele domów już myślą o sezonie grzewczym. Jaki kocioł wybrać?
Dla większości właścicieli domów i mieszkań liczy się niska cena i koszty eksploatacji kotła ciepła. Na drugim miejscu jest wygoda - rzadziej myślimy o ochronie środowiska. Dlatego mało popularne jest ogrzewanie domu za pomocą kolektorów słonecznych, ale już pompy ciepła zyskują coraz więcej zwolenników. Jak działają? Pomysł jest banalnie prosty - pompy wykorzystują ciepło słoneczne zmagazynowane w gruncie, wodzie lub powietrzu. W obu przypadkach koszty instalacji są wysokie, ale zwracają się poprzez minimalne koszty eksploatacji. A co wybrać, gdy wolimy tradycyjne sposoby ogrzewania?
Kotły gazowe
To zdecydowanie najpopularniejszy sposób ogrzewania wody, zarówno w instalacji centralnego ogrzewania, jak i wody użytkowej. Można je podzielić na kilka rodzajów:
• jedno- i dwufunkcyjne
• tradycyjne i kondensacyjne
• stojące i wiszące
Kotły jednofunkcyjne przeznaczone są do ogrzewania wody w instalacji c.o., natomiast dwufunkcyjne podgrzewają również wodę użytkową. Nowoczesne kotły dwufunkcyjne mają niewielkie wymiary, co pozwala na umieszczenie ich np. w kuchni czy łazience. Sprawdzają się w mniejszych domach, ale również mieszkaniach - w nowo budowanych blokach jest to najczęściej stosowany sposób ogrzewania, zarówno wody w kaloryferach, jak i w kranach.
Kondensacyjne, czyli oszczędne
Kotły olejowe
Sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy dostępu do sieci gazowej. Olej opałowy jest tańszy od gazu, nowoczesne kotły są w większości bezobsługowe, a całkowite spalanie oleju gwarantuje czyste spaliny i brak wymagających składowania odpadów (jak w przypadku kotłów na paliwa stałe np. węgiel). Ale są również minusy - oleju opałowego nie wykorzystamy do gotowania na kuchenkach, a konieczny do użytkowania pieca zbiornik na olej zajmuje sporo miejsca i powoduje, że początkowe koszty instalacji są dość wysokie.
Większość kotłów olejowych to urządzenia stojące, przeznaczone do montażu w wydzielonym pomieszczeniu. Niektóre są wyposażone we wbudowany lub wolno stojący podgrzewacz bądź zasobnik umożliwiający ogrzewanie wody użytkowej. Występują również kondensacyjne kotły olejowe.
Kotły na paliwa stałe
...czyli węgiel, drewno, pelet, biomasę lub słomę. Podobnie jak kotły gazowe i olejowe, mają swoje plusy i minusy. Po pierwsze, jeżeli nie są to kotły retortowe (czyli z podajnikiem), są uciążliwe w obsłudze. Piece starego typu wymagają podkładania nawet co kilka godzin i częstego usuwania popiołu.
Większość nowoczesnych kotłów na paliwa stałe wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Bez prądu nie działają automatyczne regulatory, podajniki paliwa i elektryczne zapalarki.