Wybór materiałów na pokrycia dachowe jest spory - od tradycyjnej, choć drogiej, strzechy po blachę czy dachówki ceramiczne lub cementowe.
oraz pasował do stylu domu.
Tradycyjne materiały wykorzystuje się w domach stylizowanych na dworki - w przypadku wiejskich jest to strzecha lub gont, miejskich dachówka ceramiczna.
Gonty wykonuje się z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Nadają się do krycia dachów o skomplikowanym kształcie. Strzechę kładzie się z trzciny, słomy lub z trudno palnych tworzyw sztucznych. Podobnie jak gont można ją kłaść na skomplikowanych dachach, m.in. z zaokrąglonymi lukarnami.
Urok dachówki
Dachówka ceramiczna to ciężki materiał pokryciowy, dlatego wymaga solidnej więźby dachowej. Małe wymiary umożliwiają układanie dachówki na bardzo skomplikowanych dachach. Plusem jest również łatwa wymiana uszkodzonych elementów - na nowe zamienia się pojedyncze dachówki. Od ceramicznych tańsze są dachówki cementowe, które z daleka trudno odróżnić od oryginału.
Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj pokrycia, warto policzyć, ile zapłacimy za wszystko - bo dach to nie sama dachówka, potrzebne są również elementy do wykończenia krzywizn, które są dość drogie.
Blacha albo papa
Blachodachówka to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów dachowych. Jest łatwa w układaniu i dość tania. Na rynku dostępne są również blachy płaskie i trapezowe.
Papa najczęściej jest stosowana do remontu starych dachów. Używana jest także do wstępnego krycia dachów spadzistych.