Eksmisje mogą dotyczyć wszystkich, którzy mają zaległości czynszowe, dewastują lokal albo też notorycznie dokuczają sąsiadom. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w lokalu spółdzielczym, zakładowym, komunalnym czy też prywatnym, taka wyprowadzka może być przeprowadzona.
Potrzeba socjalnego
Od czerwca br. wszedł w życie przepis uniemożliwiający przeprowadzenie eksmisji na bruk kobiety w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią mieszkającego, obłożnie chorych, emerytów i rencistów, którym przysługują świadczenia z pomocy społecznej, bezrobotnych. Zabrania tego Ustawa o ochronie praw lokatorów. Zaznaczono w niej także, że osoby z tej grupy można eksmitować tylko do lokalu socjalnego. Jeżeli sąd przyzna takie mieszkanie to komornik musi zaczekać z egzekucją aż gmina taki lokal przedstawi.
Nie dla wszystkich
Ustawa o ochronie praw lokatorów, nie chroni jednak rodzin wobec których, zapadły już wyroki eksmisyjne. Niezależnie od tego czy w rodzinie są małoletnie dzieci, wyrok taki może zostać przeprowadzony, poza okresem objętym ochroną.
Obawiają się też emeryci i renciści. Wprawdzie ustawa zabrania eksmisji emerytów i rencistów, ale tylko tych, którzy korzystają z zasiłku z opieki społecznej. Nie mówi się natomiast nic na temat tych, którzy pobierają niskie emerytury i nie korzystają z pomocy socjalnej.