Dotyczy to dzierżawców gruntu, na którym wybudowano domy jednorodzinne, garaże, bloki, itd. Warunek - prawo dzierżawy musieli nabyć przed 31 października 1998 roku. Aby dokonać przekształcenia należy złożyć wniosek w stosownym wydziale urzędu miejskiego.
Zgodnie z nowelizacją za własność ziemi od połowy lipca 2001 do 31 grudnia 2002 roku trzeba zapłacić różnicę między wartością rynkową prawa własności i prawa użytkowania wieczystego. W praktyce kwoty te będą różne w zależności od cen gruntu w danym miejscu. Gminy i skarb państwa mogą udzielać bonifikat i rozkładać płatności na raty.
- Zysk dla dzierżawców może sięgać 30-40 proc. ceny rynkowej. W wielu, zwłaszcza dużych miastach, gdzie jest deficyt gruntów pod rozbudowę, własność i użytkowanie kosztuje tyle samo - mówi Teresa Jakutowicz, dyrektor biura informacyjnego Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Bezpłatne przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nadal będą mieli zabużanie, a dodatkowo także wszyscy ci, którym "oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za przejęcie nieruchomości na rzecz skarbu państwa na podstawie wszelkich tytułów przed dniem 5 grudnia 1990 r.”.
Żeby obniżyć koszty postępowania przyjęto, że do ustalania opłat będą mogły być przyjmowane istniejące wyceny nieruchomości, o ile były sporządzone nie później niż w ciągu dwóch lat przed założeniem wniosku o przekształcenie.
Ustawa wskazuje też na możliwość zmiany decyzji wydanych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, gdy były one niekorzystne finansowo dla zainteresowanych. Gminy przeważnie ustalały opłaty na poziomie rynkowym. Osoby, które obecnie mogłyby liczyć na korzystniejsze dla siebie decyzje ze względu, np. na uchwalone bonifikaty, będą mogły w tej sprawie złożyć wniosek. Administracja będzie zobowiązana do zmiany decyzji.
Nowelizacja ustawy dotycząca przekształceń prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność obowiązuje od trzeciego kwartału br.