– Większość klientów wybierając okna plastykowe, liczy na mniejsze zużycie opału, łatwiejszą obsługę i utrzymanie czystości oraz nadaniu mieszkania estetycznego wyglądu. Można to szybko osiągnąć pod warunkiem zakupu okien o określonych parametrach.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na szerokość ościeżnicy i skrzydła. Im większa tym bardziej stabilna i szczelna jest cała konstrukcja. Podobnie ważna jest grubość ścianek zewnętrznych i stalowego wzmocnienia. W pierwszym przypadku nie powinna być mniejsza niż 3 mm. Natomiast metalowe wzmocnienie musi mieć grubość minimalną 1,5 mm.
Nie należy sugerować się opinią, że stalowe wzmocnienie profila musi stanowić zamknięty kwadrat na jego długości. Wystarczy tylko, że będzie ono poprowadzone jako odrębne zagięcie w czterech miejscach.
Sprawdzając okna nie można zapominać o okuciach. Najlepiej, żeby pochodziły od znanego na rynku producenta. W większości mają wtedy zamontowaną w standardzie, bez dodatkowych opłat blokadę błędnego położenia klamki. Jej brak powoduje odejście skrzydła na trzecim zawiasie i przeniesienie ciężaru okna na pierwszy zawias.
Na rynku jest duża gama kolorystyczna plastykowych okien, w tym wiele o różnych odcieniach białości. Profil, w którego produkcji zastosowano środki ulepszające jest gładki i ma jasną, jednolitą błyszczącą barwę. Jeżeli wierzchnią warstwę stanowi okleina to jest najczęściej drewnopodobna. Rysunek drewna jest także na wersjach kolorowych.
Okna są robione według powtarzających się schematów, ale można je dobierać do poszczególnych pomieszczeń. Standardem są dwuczęściowe okna z jednym skrzydłem otwieranym i drugim uchylno otwieranym. Do kuchni lub łazienki najlepsze są jednak całe okna uchylno - otwierane. Podwójna mikroszczelina wentylacyjna pozwala na lepszą cyrkulację powietrza i szybsze usuwanie wilgoci
Kupując okna nie należy kierować się wielkością bonifikaty dawanej przez sprzedawcę. Warto poprosić go o wyliczenie ceny końcowej. Powinna być ona porównywalna do innych w tej samej grupie profili rożnych, ale podobnej klasy producentów.
Gwarancja dawana jest przez różne firmy na okres od 5 do 10 lat. Przy zakupie należy sprawdzić, czy obejmuje ona również okucia, a także bezpłatny serwis przez okres jej ważności. (zk)