O tym, by utrzymanie domu kosztowało nas jak najmniej, pamiętać musimy już w momencie wybierania jego projektu.
Niech Twój dom kąpie się w słońcu
Z dużą dozą prawdopodobieństwa o domu można powiedzieć, że będzie energooszczędny wówczas, gdy stanowi on zwartą bryłę, a okna elewacji słonecznych są większe niż te od strony północnej, o podwyższonym wskaźniku termiczności. Otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane.
Bardzo ważnym elementem są instalacje: ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej (alternatywnie - budynek ma pompę ciepła). Orientacja budynku na działce powinna być taka, by jak najlepiej wykorzystać ciepło słoneczne.
Szkielet nie chce energii
- Bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cechuje domy wybudowane w technologii szkieletu prefabrykowanego. Zastosowanie tej technologii powoduje, że w sezonie wnętrze budynku bardzo szybko się nagrzewa zaraz po włączeniu ogrzewania - mówi dyrektor sprzedaży i marketingu ARCHETON Sp. z o.o. w Krakowie Robert Pierzchała.
Takie rozwiązanie to oszczędność w opłatach za prąd i - prawdopodobnie - większa możliwość zarobku w przypadku konieczności sprzedaży nieruchomości. Należy się bowiem spodziewać, że wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej i paliw używanych do ogrzewania domów, budynki energooszczędne będą stawały się dla potencjalnych nabywców coraz bardziej atrakcyjne. W kontekście tego warto też pomyśleć o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.