Każdy użytkownik komunikacji miejskiej chciałby wiedzieć kiedy odjedzie jego autobus. Niestety, na niektórych przystankach w Lublinie pasażerowie mogą mieć z tym problem. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o sytuacji wie, jednak na pieniądze na nowy sprzęt przyjdzie jeszcze poczekać.
Na części lubelskich przystanków elektroniczne wyświetlacze, na których pasażerowie mogą odczytać rozkład jazdy, czy też zobaczyć, który z pojazdów najszybciej dotrze na przystanek nie pokazuje nic. Tak jest między innymi na przystanku Krakowskie Przedmieście 02, czy Plac Litewski 01 i Plac Wolności 01. Niedziałające urządzenia to w większości wyświetlacze przestarzałe. Urzędnicy mówią wprost — ich naprawa jest nieopłacalna, a czasem wręcz niemożliwa. Przystanków z wyświetlaczami w takiej technologii w Lublinie ma być przynajmniej 14.
– Omawiana infrastruktura z uwagi na długość okresu użytkowania pozostaje przestarzała technologicznie, a jej naprawa ze względu na znaczny koszt jak również braki dostępności elementów zamiennych staje się nieopłacalna, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa – przekazuje Dziennikowi Wschodniemu Monika Fisz z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
Jak dodaje urzędniczka, ZDiTM modernizuje infrastrukturę komunikacyjną tylko w ramach większych inwestycji. Co za tym idzie nie powinniśmy się spodziewać wymiany poszczególnych wyświetlaczy, a dopiero wszystkich naraz. Kiedy? Jak uda się zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej.
– Zgodnie z przyjętym optymalnym modelem finansowania inwestycji transportowych w okresie realizacji projektów Gminy Lublin dofinansowywanych ze środków zewnętrznych (w tym Unii Europejskiej) infrastruktura komunikacyjna modernizowana jest jedynie w ramach większych przedsięwzięć inwestycyjnych – tłumaczy Fisz.
Urzędnicy planują ponowić więc postępowanie na opracowanie projektu modernizacji infrastruktury transportowej.
– Przy opracowywaniu założeń inwestycyjnych w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wskazaliśmy jako działanie priorytetowe konieczność wymiany obecnie istniejących słupków ponadstandardowych (tak oficjalnie nazywają się słupki z wbudowanymi wyświetlaczami na wspomnianych wcześniej przystankach – przyp. aut.) na punkty dynamicznej informacji pasażerskiej w technologii LED RGB – wyjaśnia Fisz. – W momencie pozyskania środków zewnętrznych na dofinansowanie planowanych inwestycji transportowych, modernizacja infrastruktury przystankowej, w tym wymiana wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej na nowe, będzie sukcesywnie realizowana. W najbliższym czasie nasza jednostka planuje ponowić postępowanie na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej modernizacji infrastruktury transportowej, które stanie się pierwszym krokiem do realizacji ww. przedsięwzięcia – zapowiada urzędniczka.
Pieniędzy więc nie ma, nowych wyświetlaczy też nie będzie. Można pomyśleć, że przecież są wydrukowane rozkłady jazdy na zwykłych tablicach. Nie wszyscy jednak są w stanie z nich skorzystać. W takiej sytuacji jest jedna z naszych starszych Czytelniczek, która często korzysta z przystanku Plac Wolności 01.
- Trudno dowiedzieć się, o której będzie autobus, bo rozkłady jazdy są nieczytelne, czcionka jest za mała. Wiele starszych osób nie ma już tak dobrego wzroku i ma problem z odczytaniem rozkładu. Ponadto, z tego przystanku korzysta bardzo dużo osób i czasami trudno dostać się do tablicy z rozkładem – skarży się nasza Rozmówczyni.
Zapytaliśmy więc ZDiTM, czy w związku z tym jest możliwość wymiany starych, papierowych rozkładów na większe i bardziej czytelne dla starszych osób.
- W kwestii rozkładu papierowego, jest on generowany automatyczne z sytemu, niemniej w takich przypadkach mamy możliwość wydruku rozkładu dla pasażera w jednym z naszych punktów – poinformowała Monika Fisz.
Niestety mieszkańcy nie mają dużego wyboru. W Lublinie są zaledwie dwa punkty ZDiTM, które mieszczą się przy ul. Nałęczowskiej 14 i Dworcowej 2.