– O to pozwolenie, będą musiały się ubiegać różne zakłady emitujące zanieczyszczenia do środowiska. Aby je uzyskać, trzeba będzie przeprowadzić specjalną procedurę sprawdzającą cały proces produkcyjny. Zmierzone zostaną emitowane zanieczyszczenia i możliwość ich ewentualnego zredukowania. Według naszych obliczeń jest to koszt rzędu od 40 do 100 tys. złotych. Przy obecnej koniunkturze w budownictwie doprowadzi to do upadku wielu cegielni - mówi Andrzej Rej prezes Krajowego Zrzeszenie Producentów Materiałów Budowlanych „Cerbud”
Polscy właściciel cegielni walczą o przesunięcie daty obowiązywania nowych przepisów od 30 czerwca 2005 r., ze względu na to, że cała procedura jest skomplikowana i wymaga podjęcia szeregu działań.
Kolejnym problemem może okazać się także konieczność stosowania nowego unijnego sposobu certyfikowania wyrobów, w ramach którego trzeba będzie przeprowadzać badania produktów. Według producentów cegły, wchodzący w życie 22% VAT w budownictwie od maja 2004 r., doprowadzi do upadku wielu tradycyjnych cegielni. W większości krajów unii Europejskiej stawka VAT na budownictwo kształtuje się na poziomie 15 – 17%, w Polsce na razie obowiązuje jeszcze 7% stawka podatkowa. Fabian Plapis