Wniosek o pozwolenie na budowę musi być złożony w okresie ważności decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT).
Co powinien zawierać poprawnie przygotowany wniosek:
1) dane inwestora2) przedmiot wniosku3) spis załączników4) podpis wnioskodawcy5) ewentualne pełnomocnictwo dla reprezentowania inwestora6) projekt budowlany w 3 egzemplarzach (lub 2 w zależności od wymagań lokalnych) wraz z uzgodnieniami i opiniami oraz pozwolenia określone w przepisach szczególnych7) dla inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska należy dołączyć opinie wydane przez osoby lub organizacje wskazane przez odpowiedniego ministra8) aktualną decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu9) dowód stwierdzający prawo dysponowania terenem na cele budowlane
Postępowanie administracyjne
Po złożeniu kompletnego wniosku, ustaleniu stron postępowania (tj. osób których interesu prawnego ta sprawa dotyczy) rozpoczyna się postępowanie administracyjne - otrzymujemy pocztą zawiadomienie, które otrzymają również wszystkie pozostałe strony postępowania (np. właściciele działki sąsiedniej, jeśli zechcesz budować w jej granicy). Złożone dokumenty podlegają sprawdzeniu przez inspektora referatu pozwoleń budowlanych - potwierdza on między innymi, czy projekt został wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i czy spełnia przepisy techniczno-budowlane. W przypadku stwierdzenia braków, niekompletności dokumentów i naruszeń w zakresie ww. sprawdzeń, będziemy zmuszeni do uzupełnienia wniosku o wskazane braki, w określonym terminie.
Mogą odmówić
W przypadku nie uzupełnienia wniosku w tym terminie musimy się liczyć niestety z odmową wydania pozwolenia na budowę. Jeżeli przepisy tego wymagają - np. w przypadku inwestycji mogących wpłynąć na stan środowiska naturalnego - nasz wniosek będzie uzgadniany w zakresie rozwiązań projektowych z innymi instytucjami, np. z Państwową Inspekcją Ochrony Środowiska. Jeśli zaistnieje taka konieczność, to pocztą otrzymamy kopie korespondencji wydziału architektury z odpowiednimi instytucjami. Jeśli postanowienie wydane przez referat pozwoleń budowlanych jest dla nas niekorzystne, to możemy je zaskarżyć. Prawo to przysługuje nam oraz wszystkim innym stronom postępowania.
Odwołania sąsiadów
Jeśli któraś ze stron nie zgadza się na naszą budowę musimy liczyć się z tym, że będzie mogła wnieść odwołanie. Do czasu rozstrzygnięcia tego odwołania nasze prawa wynikające z decyzji nie działają, bowiem decyzja nie jest ostateczna. Nie możemy zatem rozpocząć budowy.
Początek budowy
W momencie, gdy decyzja się uprawomocni, dokonujemy formalnego zgłoszenia rozpoczęcia budowy. W tym celu wypełniamy i wysyłamy odpowiedni formularz do wydziału architektury, przedstawiamy formularz-oświadczenia kierownika budowy oraz oświadczenie inspektora nadzoru, jeżeli nałożono na nas w decyzji taki obowiązek. Na koniec zakładamy i opieczętowujemy Dziennik Budowy (do nabycia w sekretariacie wydziału architektury) i ruszamy na budowę swojego domu. (MM,UK)
Zdaniem eksperta
Zdj. Albert Krupiński
Albert Krupiński, ekspert firmy Ytong
Jeżeli złożymy zażalenie, to, tak jak w przypadku wniosku o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu, musimy powiadomić o tym wydział architektury - najlepiej wysłać do nich kopię tego zażalenia. Postępowanie kończy decyzja administracyjna, do której załącznikiem jest zatwierdzony projekt budowlany obiektu. Decyzję tę musimy odebrać w wydziale uiszczając wcześniej opłatę skarbową. Potem zostanie ona rozesłana pocztą wszystkim stronom postępowania.