Kupno okien to inwestycja na lata. Świadomy tego klient starannie wybiera profile.
Jednak to nie koniec przedsięwzięcia. Jedną z kluczowych kwestii przy zakupie okien jest ich montaż.
Aby zapobiec późniejszym usterkom, a co za tym idzie reklamacjom, warto odpowiednio przygotować się do wizyty grupy montażowej. Im więcej klient będzie wiedział o procesie, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się w przyszłości kłopotów eksploatacyjnych, takich jak:
• brak szczelności,
• problemy z otwieraniem,
• odkształcanie profili.
Na początek - zbierz informacje
- Rozmawiając z ekipą, warto nie tylko dowiedzieć się, jakie proponują rozwiązania, ale także zebrać jak najwięcej informacji o materiałach, jakich planują użyć do montażu - pian, zapraw na zewnątrz i wewnątrz oraz okuć. Równie istotny jest sposób mocowania, to czy specjaliści planują użycie kotew, czy dybli. Później warto wszystkie zebrane informacje sprawdzić, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek, wynikających z zastosowania nieodpowiednich materiałów - radzi Radosław Obłuski, specjalista ds. montażu w firmie BUDVAR Centrum SA.
W trakcie - trochę techniki i wiedzy
- Najczęstsze błędy ekip montujących polegają na nieprawidłowym zamocowaniu ościeżnic do ściany. Łatwo je wyeliminować sprawdzając pion, poziom i przekos na ościeżnicy w oknie przy pomocy poziomicy - wyjaśnia Obłuski.
Po prawidłowym założeniu ościeżnic (ram, w których mocuje się skrzydła okienne) istotne jest, aby zwrócić uwagę na rozmieszczenie kotew lub dybli. Należy pamiętać, że to właśnie one służą do montażu okien w ścianie budynku. Błędem jest mocowanie ościeżnicy za pomocą jednej lub dwóch kotew. Właściwie zamontowana ościeżnica powinna być osadzona za pomocą kotew umieszczonych ok. 15 cm od narożnika i w odstępach nie większych niż 70 cm od siebie. Warto też pamiętać, że pianki poliuretanowe i inne materiały izolacyjne stosowane są tylko w celu zapewnienia lepszej izolacji termicznej i dźwiękoszczelności.
Inne często popełniane błędy monterów związane są z doborem nieodpowiedniej zaprawy tynkarskiej na zewnątrz - powinna ona być sporządzona na bazie cementu, nie gipsu. Również istotne jest to, aby sprawdzić, czy okapniki zewnętrze (parapety) zamontowane są pod okno.
Masz prawo do reklamacji
Opr. (hap)
Źródło: Telma Group Communications