Nadszedł czas na zbieranie wszystkich koniecznych pozwoleń i dokumentów, które są nie-zbędne, żeby rozpocząć naszą budowę. Trwa to czasami, niestety, bardzo długo. Czasami nawet lepiej wybrać dom, a dopiero potem sfinalizować sprawę zakupu działki.
Zgodnie z planem
Zanim kupimy gotowy projekt z katalogu albo zamówimy projekt u architekta musimy mieć pewność, że na wybranej przez nas działce będziemy mogli jeszcze ten wymarzony dom zbudo-wać. Zależy to od „decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”, które znajdują się w gminie. W tym dokumencie są opisane warunki, jakie należy spełnić, czyli jak nasz przy-szły dom ma wyglądać i gdzie może stanąć na działce, kto uzgadnia jego budowę i jakie warunki należy spełnić, żeby podłączyć do niego wodę, energię elektryczną, kanalizację i inne media.
Z geodetą w zgodzie
Do gotowego projektu trzeba włączyć plan zagospodarowania działki, na której planujemy bu-dowę. Potrzebna jest wobec tego aktualna mapa geodezyjna do celów projektowych. Zamawiamy ją u geodety, który może ją wykonać w ciągu około dwóch tygodni.
Sprawdzamy grunt
Projekt naszego domu musimy adaptować do konkretnej kupionej działki. Związane to jest tak-że ze sprawdzeniem czy zaprojektowane fundamenty będą wystarczające, czy za mocne do posa-dowienia budynku na gruncie. Nie można polegać tylko na wyglądzie zewnętrznym, który może dobrze się prezentować. Trzeba sprawdzić, co jest głębiej na działce. Należy zbadać czy jest woda gruntowa, czy można zbudować piwnice, jak odprowadzić wodę gruntową (czy na przykład trzeba wykonać odpowiednią kanalizację deszczową), itp.
Adaptacja projektu
Każdy projekt gotowy trzeba zaadaptować do budowy na konkretnej działce. Żeby uzyskać urzędowe pozwolenie na budowę trzeba przedstawić gotowy projekt już po adaptacji z planem zagospodarowania działki, ze sprawdzonymi fundamentami, sprawdzoną konstrukcją i wprowadzonymi do projektu różnymi zmianami indywidualnymi.
Taką adaptację projektu wykonać może każdy architekt z uprawnieniami. On podpisuje każdy rysunek projektu, wykonuje plan zagospodarowania działki, odpowiada za to, że zaniesiona do urzędu dokumentacja jest prawidłowa i można wydać pozwolenie na budowę. To projektant adaptacji jest odpowiedzialny za projekt na budowie.
Z katalogu lub na zamówienie
Nawet wtedy, kiedy inwestorzy wybierają takie same domy typowe z katalogu , to w końcu okazuje się, że najczęściej powstają budynki o indywidualnym charakterze. Różnią się one od siebie wprowadzonymi przez przyszłych właścicieli zmianami i technologią budowy. Trudno spotkać dwa identyczne domy. Dobre projekty gotowe można zawsze poznać po tym, że ich uniwersalna konstrukcja i prosta bryła budynku pozwala na indywidualne adaptacje, natomiast dom będzie wyglądał ładnie w wybranym otoczeniu. (elle)