Kryteria były surowe, konkurencja spora, wygrali najlepsi - tak w telegraficznym skrócie podsumowac można tegoroczną VII edycję konkursu Budowa Roku "Złota Kielnia” w woj. lubelskim .
– Oceniliśmy wszystkie zgłoszone obiekty, choć nie w każdej kategorii przyznaliśmy pierwsze miejsce. Tak było w przypadku budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, gdzie była tylko II lokata.
Komisja uznała, że walory ocenianego obiektu w porównaniu z poprzednimi edycjami mogły być lepsze – wyjaśnia Kazimierz Imbor, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Komisja przyznała dziesięć pierwszych miejsc. Zajęły je:
* zbiornik wodny Nielisz wraz z budynkiem administracyjno-biurowym zaplecza eksploatacyjnego (kategoria "budownictwo inżynieryjne”),
* Szpital Rejonowy w Łęcznej (kategoria "obiekty użyteczności publicznej”),
* oczyszczalnia ścieków w Piotrowicach, gm. Strzyżewice (kategoria "obiekty ekologiczne”),
* hala sportowa i pływalnia w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (kategoria "obiekty sportowe”),
* Galeria Handlowa Olimp IV w Lublinie (kategoria "obiekty handlowe i usługowe”),
* kompleks magazynowo-przechowalniczy w Polubiczach Dworskich, gm. Wisznice, ex equo z halą produkcyjną firmy "Kartonex” w Krasnymstawie (kategoria "obiekty magazynowe i przemysłowe”),
* budynek magazynowy cukrowni w Opolu Lubelskim (kategoria "rozbudowa i przebudowa obiektów”),
* kotłownia węglowa w Oddziale KSC SA Cukrownia "Krasnystaw” w Siennicy Nadolnej (kategoria "zastosowanie nowych technologii”),
* kamienica staromiejska przy ul. Grodzkiej 15 w Lublinie (kategoria "obiekty zabytkowe”).
Jak twierdzą eksperci, każdy z nagrodzonych obiektów był w swoim rodzaju ciekawy.
– Ale nie brakowało również niespodzianek, jak chociażby kotłownia węglowa w Cukrowni "Krasnystaw”. Powstała w ciągu roku, zachowując jednocześnie wysoki standard – komentuje prezes Imbor.
Uczestnicy potwierdzają wysoki poziom tegorocznej edycji.
– Kryteria oceny rzeczywiście były surowe, poza tym była spora konkurencja. Sadzę, że w naszym przypadku o wygranej zadecydowały względy technologiczne, techniczne i wizualne. Powstało prawdziwe "cacko”, spełniające jednocześnie wymagane standardy – ocenia wójt gminy Strzyżewice Jan Dąbrowski, która zgłosiła oczyszczalnię ścieków w Piotrowicach.
– U nas przeważyła skala inwestycji, której całkowity koszt wyniósł 90 mln zł, szybkość wykonania, rozbudowany system instalacji teletechnicznych i komputerowych. Dlatego ten projekt został tak wysoko oceniony – komentuje Stanisław Cholewa, prezes PBP Puławy Dombud sp. z o.o., który do VII edycji konkursu budowa roku "Złota Kielnia” w woj. lubelskim zgłosił szpital w Łęcznej.
FOT. ORGANIZATORZY KONKURSU ZŁOTA KIELNIA (4)
Podpisy pod fot.
IMG_4499.jpg.
Reaktor biologiczny oczyszczalni ścieków w Piotrowicach (gm. Strzyżewice)
077.jpg
Łącznik nad wewnętrzną ulicą pomiędzy dwoma częściami Galerii Olimp to w Lublinie rozwiązanie unikalne
03.jpg
Grodzka 15 przed remontem…
A03.jpg
… i po remoncie