Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

8 sierpnia 2024 r.
17:59

Duży samolot trafi do dęblińskiego muzeum. Waży ponad 30 ton

0 0 A A
Hercules C-130E jest już w Dęblinie. Będzie to największy samolot, jaki trafi do Muzeum Sił Powietrznych
Hercules C-130E jest już w Dęblinie. Będzie to największy samolot, jaki trafi do Muzeum Sił Powietrznych (fot. MSP)

W poniedziałek zbiory Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powiększą się o wyjątkowy eksponat - samolot transportowy C-130E Hercules, który od czternastu lat służył w bazie lotniczej w Powidzu. Amerykańską maszynę będzie można oglądać od 13 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To będzie pierwszy samolot tego typu w dęblińskim muzeum i największy spośród wszystkich wystawionych statków powietrznych. Turbośmigłowy, transportowy C-130E od amerykańskiego producenta Lockheed Martin, został wyprodukowany w roku 1970. Jesienią 2010 roku trafił do polskich sił powietrznych, służąc w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w wielkopolskim Powidzu.

Pod koniec lipca został wycofany z bieżącego użytkowania i zgodnie z wolą wojskowych - już za kilka dni trafi do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Oficjalnie przekazanie samolotu nastąpi w poniedziałek, 12 sierpnia o godz. 10. Stosowną umowę podpisze dowódca powidzkiej bazy, płk Marcin Balcerzak oraz dyrektor MSP Monika Żmuda.

Hercules od końcówki lipca jest już w Dęblinie, w miejscowej bazie wojskowej. W poniedziałek maszyna o długości 30 metrów i rozpiętości skrzydeł liczącej 40 metrów, ważąca ponad 30 ton, zostanie przeciągnięta za pomocą ciężkiego sprzętu z lotniska na teren znajdującego się po sąsiedzku muzeum. Docelowo transportowiec zostanie posadowiony na przygotowanych już w tym celu betonowych podporach.

Hercules o numerze bocznym 1503 to pierwsza maszyna tego rodzaju w Polsce, której skończył się tzw. resurs, co oznacza konieczność wycofania z użytku. W ciągu całej służby w powietrzu spędził dokładnie 25 921 godzin i wykonał 12 772 lądowania. W Polsce woził żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk, zabezpieczał kontyngenty, pomagał w misjach humaniarnych i ewakuacjach ludności. W trakcie różnych misji był wykorzystywany m.in. w Afganistanie, Czadzie, Iraku, Izraelu, Kanadzie, Kosowie, Libanie, Senegalu, Szwecji, Wielkiej Brytanii, czy też USA.

Miłośnicy lotnictwa zarówno tę, jak i pozostałe statki powietrzne znajdujące się w zbiorach dęblińskiego muzeum będą mogli oglądać już od wtorku, 13 sierpnia. Na razie tylko od zewnątrz, ale jak mówi Katarzyna Kasprzak z działu marketingu MSP, w przyszłym sezonie, a więc od wiosny 2025, Herkulesa najpewniej będzie można oglądać również od środka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

zdjęcie ilustracyjne

Żeby lepiej cię widzieć, mieszkańcu. Ratusz kupuje nowe kamery

Stare są już wysłużone i dlatego będą zdemontowane. Ale zastąpią je nowe kamery. Urząd szuka właśnie dostawcy.

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

To wiadomość ważna zwłaszcza dla tych, którzy wieczorem albo nocą planują podróż. W województwie będzie sporo mgieł. Meteorolodzy wydali w tej sprawie komunikat z ostrzeżeniem.

22-latek był już karany za znęcanie się nad rodzicami. Dlatego teraz będzie odpowiadał jako recydywista

Miarka się przebrała. Wyrodny syn trafił za kratki

Ma dopiero 22 lata, a w przeszłości już był karany za znęcanie się nad rodzicami. Niczego go to nie nauczyło. Znów wyżywał się na własnym ojcu. Dlatego od razu trafił za kratki.

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego
LUBLIN

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Lublina zdecydowali o przyszłorocznych inwestycjach. W ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji trafi 37 projektów. Miasto przeznaczy łącznie ponad 14 mln zł na projekty, na które zagłosowało ponad 20 tys. osób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium