Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 stycznia 2024 r.
9:40

Dworzec wydzierżawiony. Cel: sztuka i dialog społeczny

Michał Stachyra wydzierżawił od miasta nieczynną poczekalnię po autobusowym dworcu. Pomysłów na artystyczne inicjatywy w tym miejscu mu nie brakuje. Problemem mogą być natomiast pieniądze, stąd otwartość na sponsorów poszczególnych wydarzeń
Michał Stachyra wydzierżawił od miasta nieczynną poczekalnię po autobusowym dworcu. Pomysłów na artystyczne inicjatywy w tym miejscu mu nie brakuje. Problemem mogą być natomiast pieniądze, stąd otwartość na sponsorów poszczególnych wydarzeń (fot. M. Stachyra/FB)

Hala nieczynnego dworca autobusowego wraz z terenem wokół ma nowego dzierżawcę - puławską fundację KZMRZ. Jej właściciel zapowiada wykorzystanie tej przestrzeni do współpracy pomiędzy światem sztuki a lokalną społecznością. W planach są m.in. nowe wydarzenia skierowane do młodzieży.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po upadku PKS-u Puławy, należący do tego nieistniejącego już przedsiębiorstwa teren w centralnej części miasta, został przejęty przez miejski samorząd. Puławskie władze dotychczas nie inwestowały w niszczejącą infrastrukturę nieczynnego dworca. Jedyna nowość, która przed laty pojawiła się przy poczekalni był plac manewrowy jednej z miejscowych szkół nauki jazdy. Na kolejną puławianie czekali aż do lata 2022 roku, kiedy to Michał Stachyra z grupą młodzieży w czynie społecznym odnowili elewację poczekalni.

Mniej więcej w tym samym czasie właściciel fundacji KZMRZ zaproponował miejskim radnym wykorzystanie wnętrza budynku na cele kulturalne. Zgody na dzierżawę obiektu artysta wtedy jednak nie otrzymał. Mimo to fundacja za zgodą władz w zeszłym roku zorganizowała na dworcu artystyczny festiwal, a także obiad dla mieszkańców miasta, a jedna z sal doczekała się niewielkiej renowacji.

Jak się okazuje, do surowych wnętrz modernistycznego budynku sztuka zawita ponownie. Jak informuje Michał Stachyra, po długich rozmowach i negocjacjach udało mu się podpisać umowę dzierżawy dworcowej poczekalni wraz z niewielkim obrysem działki położonej wokół tego obiektu. Umowa będzie obowiązywała przez najbliższe trzy miesiące, do połowy kwietnia.

- Oczywiście będę się starał o jej przedłużenie, bo pomysły na to miejsce mamy na co najmniej 5 lat do przodu. Na pewno będę chciał zorganizować na miejscu śniadanie wielkanocne dla puławian i "freestylową bitwę o Puławy" dla raperów. Myślę też o wystawach i artystycznych instalacjach. Generalnie chciałbym, żeby to miejsce stało się obiektem sztuki, który łączy mieszkańców Puław - tłumaczy nowy dzierżawca poczekalni, Michał Stachyra. - Moim celem jest, by PKS stał się żywą rzeźbą społeczną, gdzie dzięki dialogowi i wspólnemu zaufaniu powstaną nowe wartości oraz odrodzą się relacje międzypokoleniowe i ogólnoludzkie - podkreśla.

W tym celu fundacja zamierza organizować m.in. wydarzenia z myślą o lokalnej młodzieży, skierowane choćby do puławskiego środowiska skate'owskiego. KZMRZ chce również kontynuować współpracę z miejscowym Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym i Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii.

- Istotnym aspektem będzie włączanie we wszelkie działania puławską młodzież, angażowanie ich w projekty artystyczne oraz kreowanie z nimi wydarzeń kulturalnych wsłuchując się w ich pomysły, idee, manifesty - zapowiada artysta.

Niestety, ze względu na niskie temperatury oraz brak ogrzewania, wszystkie te projekty będą musiały zaczekać do wiosny. Według szacunków naszego rozmówcy, pierwsze inicjatywy na dworcu mogłyby pojawić się w drugiej połowie marca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium