Tragiczne w skutkach konsekwencje mogła mieć sytuacja do jakiej doszło w czwartek nad jeziorem Okuninka. Policja apeluje o ostrożność i uczula rodziców by dbali o bezpieczeństwo swoich pociech.
Do zdarzenia doszło w czwartek (15 sierpnia) nad jeziorem Okuninka. Dyżurny włodawskiej policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 4-letniej dziewczynki. Na szczęście dziewczynka szybko się znalazła i nic jej się nie stało.
Ta sytuacja skończyła się szczęśliwie, jednak policjanci podczas wakacji często otrzymują zgłoszenia o zaginięciu dzieci.
– Dzieci najczęściej gubią się w miejscach zbiorowego wypoczynku – na plaży, w parkach rozrywki, pływalniach, w centrach handlowych, podczas wszelkiego rodzaju imprez plenerowych oraz wszędzie tam, gdzie występuje duże skupienie ludzi, a charakter miejsca odwraca uwagę rodziców od ich pociech. Często do zaginięcia dziecka przyczynia się roztargnienie rodziców – zauważa aspirant Elwira Tadyniewicz z włodawskiej policji.
Jak można uniknąć takich sytuacji?
Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie takiego zagrożenia, ale można nauczyć nasze dzieci kilku zasad, które będą bardzo przydatne w sytuacji zaginięcia:
- uczmy nasze dzieci od najmłodszych lat, aby wiedziały jak mają na imię i jak się nazywają oraz aby znały imiona swoich rodziców i adres zamieszkania, gdyż w sytuacji kryzysowej pomoże to policji w szybkim dotarciu do opiekunów;
- ważne jest również, aby dziecko znało numer telefonu do swojego rodzica.
- najmłodsze dzieci powinny być nauczone, że w miejscach publicznych muszą chodzić z rodzicem za rękę;
- bardzo dobrym rozwiązaniem, które z pewnością ułatwi nam odnalezienie zaginionego dziecka, jest wyposażenie go w wodoodporną opaskę, której nie zgubi ono podczas podróży lub zabawy, a która będzie zawierała podstawowe informacje o dziecku oraz numer telefonu do rodziców.
W przypadku zaginięcia pociechy rodzice powinni zareagować jak najszybciej. Jeśli nie uda im się samemu odnaleźć dziecka należy postępować wg następującego schematu:
- jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112;
- sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach;
- w przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje);
- zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji; w sytuacjach wyjątkowych pozwoli to Policji rozpoczęcie procedury „Child Alert”, która min. polega na rozpowszechnianiu w środkach masowego przekazu zdjęć i informacji o zaginionych dzieciach;
- w miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.