Matura 2018. Są już arkusze CKE z języka polskiego. "Tęsknota - siła niszcząca, czy budująca ludzkie życie" to temat egzaminu z języka polskiego, o którym pisali dzisiaj maturzyści. Ci z puławskiego KEN-u są dobrej myśli. - To był lekki temat, więc nie było tragedii - mówią absolwenci najlepszego LO w mieście.
Centralna Komisja Egzaminacyjna w tym roku nie postawiła przed maturzystami trudnego zadania. "Lalka" to dość przystępny temat, a motyw tęsknoty często powtarzał się w różnych lekturach szkolnych. Większość nastolatków, z którymi rozmawialiśmy tuż po egzaminie, sprawiała wrażenie pewnych pozytywnego wyniku.
- To nie był mega wyszukany temat i można było się do niego odnieść na kilka różnych spososób. Ja przytoczyłem "Treny" Jana Kochanowskiego. Uważam, że byłem dobrze przygotowany do tego egzaminu - mówi Kuba Tarnas z IIIa w II LO im. KEN w Puławach. Podobne zdanie ma jego koleżanka, Ola Pomykała z IIIc. - Moim zdaniem temat "Lalki" i tęsknoty był bardzo przyjemny i można było podać wiele argumentów na to, czy jest to siła niszcząca, czy budująca.
- Ja pisałam, że tęsknota jest nieszczęśliwa, zła i prowadzi do złego. Myślę, że dobrze mi poszło. Nie było tragedii - dodaje Aleksandra Jamioła. - A ja się cieszę, że nie było "Wesela" ani innych rzeczy z romantyzmu. To szczęście, że była "Lalka" - mówi Angelika Czepińska, która tęsknotę opisywała na podstawie "Antygony". Jak przyznaje, teraz najbardziej obawia się egzaminu z chemii.
Byli także tacy, którym temat nie do końca odpowiadał. - Jeszcze wczoraj miałem nadzieję, że nie będzie "Lalki", a jeśli już, to żeby nie trzeba było powoływać się na całość tej lektury. Obie te rzeczy dzisiaj się wydarzyły, ale myślę, że podołałem. Podobny temat był na maturze próbnej, więc mam nadzieję, że tym razem również zdam - mówi Konrad Przewłoka, który najmocniej czuje się w przedmiotach ścisłych.
Co ciekawe, niektórzy maturzyści nie wybrali jednej z dwóch możliwych wersji rozprawki, ale połączyli obie. Tak zrobiła m.in. Ola z IIId, która znalazła zarówno budujące, jak i niszczące przykłady dotyczące tęsknoty. - Mam nadzieję, że będzie dobrze. Teraz najbardziej obawiam się matematyki - przyznaje.
W dobrych nastrojach są także Dominik Gaweł, Jakub Kowalczyk i Krystian Zawadzki. Jak mówią, temat matury ich nie zaskoczył, był przystępny i przewidywalny. - To książka, którą każdy powienien znać - uważają absolwenci II LO.
Następny egzamin, tym razem z matematyki już w poniedziałek, we wtorek język angielski, a w czwartek - biologia. Matury w tym roku potrwają do 23 maja. Wyniki będą znane już 3 lipca. Sesja poprawkowa - w sierpniu.