Trwa rekrutacja do XXIV już sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wśród kandydatów chcących zasiąść w poselskich ławach znajdują się też uczniowie z naszego regionu.
Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu, którego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego parlamentaryzmu i demokracji parlamentarnej.
Żeby wziąć udział w posiedzeniu dzieci odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca trzeba spełnić szereg warunków. W tym roku jest to sporządzenie biogramu posła do Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. lub posła na Sejm I kadencji w 1922 r.
– Naszym zadaniem jest też przeprowadzenie kampanii wybranego posła – opowiada Jakub Dębicki, uczeń Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, który razem ze swoim szkolnym kolegą Pawłem Kaczką podjął się opisania Ludwika Dobiji.
– W ramach tych zajęć rozdawaliśmy już ulotki i rozwieszaliśmy plakaty z jego wizerunkiem. Teraz montujemy film, który dokumentował nasze działania – mówi Paweł Kaczka.
Ludwik Dobija na początku XX wieku był członkiem parlamentu Austro - Węgier. W Izbie Posłów należał do Koła Polskiego i poświęcał się sprawie szkolnictwa polskiego. Dzięki jego działaniom do 1909 roku powstało 26 budynków szkolnych. W 1922 roku wziął udział w wyborach do Sejmu. Udało mu się zdobyć mandat. Aresztowany w 1940 r. załamał się psychicznie. Zmarł 3 kwietnia 1944 roku.
Z kolei kampanię parlamentarną Bronisława Taraszkiewicza zorganizowali Filip Jastrzębski i Michał Twaróg, także uczniowie ze szkoły im. św. Jadwigi.
– To białoruski działacz społeczny, filolog, literat, publicysta, a także twórca ortografii i gramatyki białoruskiej – opowiada Jastrzębski. – Był także przewodniczącym Białoruskiego Koła Poselskiego Sejmu I Kadencji.
– Jego kampanię oparliśmy o środki przekazu dostępne w czasie, gdy żył – dodaje Twaróg. – Były to rozmowy z mieszkańcami, proces edukacji i ulotki informacyjne. Wczuwając się w postać naszego kandydata zaplanowaliśmy również debatę wyborczą, która odbyła się w piątek. Zainteresowanie nią było bardzo duże.