Projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, opracowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie wygrał konkurs zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności! Celem konkursu było wsparcie działań na rzecz rozwoju i wzmocnienie sieci Klubów Młodego Odkrywcy, a także promocja idei KMO wśród nauczycieli, edukatorów i pasjonatów nauki.
Czy są Kluby Młodego Odkrywcy?
W skrócie KMO (ang. Young Explorer’s Club YEC) to międzynarodowy program edukacyjny koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pierwszy klub zrzeszający uczniów i uczennice z Kłodzka stworzył pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. nauczyciel geografii – Janusz Laska. Kolejne kluby prowadzili nauczyciele i nauczycielki z Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego. W 2002 roku w ramach programu ,,Równe Szanse” KMO uzyskało wsparcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
Od 2009 roku rolę koordynatora KMO pełni Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obecnie w Polsce istnieje 1126 klubów, z których 104 działa w województwie lubelskim. Ich liczba ciągle rośnie.
LSCDN w programie KMO
Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie dołączyło do Programu KMO w listopadzie ubiegłego w ramach trójstronnego porozumienia z Centrum Nauki Kopernik i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie Koordynatorką współpracy regionalnej programu KMO w LSCDN jest Grażyna Wietrzyk-Neckier, nauczycielka konsultantka ds. wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.
LSCDN to wojewódzka akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli, która poszukuje rozwiązań wpływających na podnoszenie jakości kształcenia, wychowania i opieki.
- Program KMO wpisuje się w nasze zadania statutowe. Celem działalności młodych odkrywców jest tworzenie społeczności, w której ludzie uczą się samodzielnie i od siebie nawzajem. W misji KMO znajdziemy zaciekawienie nauką oraz wspieranie rozwoju i doskonalenie kompetencji społecznych dzieci i młodzieży oraz opiekunów i opiekunek przez samodzielne odkrywanie świata – podkreśla Krzysztof Staruch, dyrektor LSCDN.
LSCDN dba o wysoką jakość i trwałość programu na Lubelszczyźnie. Wspiera opiekunów i opiekunki KMO w organizacji warsztatów, konferencji, pikników naukowych.
– KMO to bezpłatne i ciekawe aktywizujące zajęcia, podczas których dzieci i młodzież eksperymentują pod okiem opiekunów. Uczestnicy znajdują odpowiedzi pytania dzięki doświadczaniu zjawisk – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier, lubelska koordynatorka programu. – Ważna jest metoda naukowa, która rozwija kompetencje kluczowe i zdolności, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami. Doświadczanie w ten sposób świata przez dzieci umożliwia im swobodę poszukiwań i pozwala zrozumieć, że błędy wpisane od wieków w procesy badawcze człowieka uczą samodzielnego rozwiązywania problemów – dodaje Grażyna Wietrzyk-Neckier.
Kluby Młodych Odkrywców łączą ludzi zapewniając im jednocześnie autonomię. To klubowicze wraz z opiekunem klubu wybierają rodzaj aktywności, w którą chcą się zaangażować.
Kto może założyć KMO?
Nie trzeba mieć dużych środków finansowych, ani nawet specjalnie wyposażonego laboratorium, by robić ciekawe i odważne eksperymenty. Wystarczą przedmioty, które nas otaczają.
– Klub można założyć wszędzie: na wsi i w mieście, w przedszkolu, szkole, bibliotece, domu kultury, całkiem niezależnie od systemu formalnej edukacji. Opiekunem może zostać nauczyciel, pracownik biblioteki, domu kultury, rodzic, nawet ksiądz. Dzięki KMO nauczyciele mogą wychodzić poza ramy podstawy programowej. Opiekun stara się być animatorem działań i nie przekazuje gotowej wiedzy. Kluby można założyć i zarejestrować w każdej chwili, na stronie programu www.kmo.org.pl – informuje Grażyna Wietrzyk-Neckier.
Prowadzenie klubów przynosi opiekunom i ich podopiecznym wiele korzyści. Uczestnicy mają dostęp do scenariuszy doświadczeń, opisu projektów realizowanych przez opiekunów i opiekunki KMO, nagrań wykładów i webinariów udostępnianych na stronie KMO. Mogą uczestniczyć w projektach, szkoleniach stacjonarnych i wydarzeniach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Ponadto uczestnicy KMO mają możliwość wzięcia udziału w konkursach, konferencjach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych, piknikach naukowych i wymianach międzynarodowych (Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK, Międzynarodowy Konkurs Mistrzowie KMO).
Nagroda dla LSCDN
Niedawno konsultanci i doradcy LSCDN uczestniczyli w XII Forum Klubów Młodego Odkrywcy, dorocznym spotkaniu międzynarodowej społeczności partnerów i opiekunów, którzy wspólnie z CNK i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności rozwijają program KMO w Polsce, a także w Gruzji, Ukrainie, Armenii, Rumunii i Etiopii.
– Rozmawialiśmy o współpracy, o tym jak korzystać z potencjału różnorodności kulturowych, wielorakich zdolności, doświadczeń oraz perspektyw rozwojowych – podkreśla G. Wiatrzyk-Neckier.
Świetną okazją do wymiany dobrych praktyk i integracji był Festiwal KMO, podczas którego odbyła się Giełda inspiracji. LSCDN również przygotowało stoisko, przy którym partnerzy oraz opiekunki z województwa lubelskiego prezentowali swoje dokonania, dzielili się pomysłami zaplanowanymi na kolejny rok oraz promowali walory Lubelszczyzny.
Podczas XII Forum KMO rozstrzygnięto także konkursu dla partnerów regionalnych ,,Regiony w programie Klub Młodego Odkrywcy. Opiekunowie ii kluby w społecznościach lokalnych”, zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
LSCDN został jednym z czterech zwycięzców! Nagrodzony projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, przygotowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier otrzymał 30 tysięcy złotych!
– Nagroda finansowa zostanie przeznaczona na promocję modelu i programu KMO w placówkach z naszego województwa. Wsparcie uzyskają współrealizatorzy projektu: SP nr 6 w Chełmie, SP w Mokrem i w Bukowie Wielkiej – mówi Grażyna Wietrzyk-Neckier.
W ramach realizacji projektu planowane są trzy pikniki regionalne: Dzień Wody, Dzień Lasu oraz Dzień Młodego Naukowca. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniach pod patronatem LSCDN weźmie w udział minimum 450 uczestników.
W ramach działań projektowych zostaną również zorganizowane stacjonarne warsztaty ,,Witaj w Klubie”dla przyszłych opiekunów/opiekunek KMO. Ponadto wspomniane już szkoły w Chełmie, Mokrem oraz w Bukowie Wielkiej otrzymają pomoce dydaktyczne przydatne w prowadzeniu klubów oraz koszulki z logo KMO.