12 dziecięcych drużyn skonstruuje 12 robotów, które na początku stycznia przyszłego roku będą rywalizować w zawodach w Lublinie. Będzie to pierwszy zorganizowany w Polsce Wschodniej turniej FIRST Lego League. Inicjatywa ma promować robotykę w naszym regionie
– Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych nie można kupić zwykłego czajnika albo tostera – zauważa Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego. – Wszystkie mają już połączenie z Internetem. Tymi urządzeniami można już zdalnie sterować telefonem. To jest przyszłość, która i do nas przyjdzie.
I dodaje: Budując potencjał intelektualny młodzieży będziemy mogli konstruować i budować to wszystko tutaj u nas, na miejscu.
Mają temu służyć podobne spotkania, jak na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej, które było okazją do przedstawienia inicjatywy FIRST i kraśnickiej drużyny Spice Gears, która została wicemistrzem świata w dziedzinie robotyki. – Na początku w ogóle nie wierzyłem, że to może zakończyć się sukcesem – przyznaje Andrzej Maj, starosta kraśnicki, które wspiera kraśnicką drużynę. – To było duże wyzwanie. Kiedy młodzi ludzie zjawili się u mnie z nauczycielami i powiedzieli, że zbudują robota i polecą z nim za ocean to wydawało się to wszystko raczej niemożliwe. Ale jest sukces i na jego bazie kujemy żelazo póki gorące.
Fot. Wojciech Nieśpialowski, wideo. Łukasz Minkiewicz:
W poniedziałek na Politechnice Lubelskiej członkowie kraśnickiej drużyny Spice Gears prezentowali skonstruowane przez siebie roboty:
Stąd też już w przyszłym roku – 13 stycznia w Lublinie rozstanie rozegrany – po raz pierwszy po tej stronie Wisły turniej FIRST Lego League.
– Jest to bardzo prestiżowa liga – podkreśla Marcin Giza z Fundacji „Wschodni Klaster Innowacji”, która wspólnie z europosłem Hetmanem i Starostwem Powiatowym w Kraśniku przygotowuje to wydarzenie. – Na całym świecie uczestniczy w niej ponad 255 tys. dzieci. Tworzonych jest ok. 32 tys. robotów. Dzieci i młodzież ucząc się konstruowania robotów uczą się również programowania, kreatywności, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Czyli rozwijają całą masę umiejętności przydatnych we współczesnym świecie.
W lubelskim turnieju FLL wystartuje w sumie 12 drużyn m.in. z Włodawy, Kraśnika, Terpentyny, Bystrzejowic, Karczmisk, Jakubowic i Hrubieszowa. W skład drużyn wejdą uczniowie szkół podstawowych. – W wieku 9 – 15, 16 lat – podaje Giza. – Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest woda, to w jaki sposób zdobywamy wodę, w jaki sposób ją użytkujemy.
Turniej składa się z czterech elementów. – Wszystkie są oceniane – zaznacza Giza. – Jest tzw. robot games czyli czas kiedy roboty rywalizują ze sobą wykonując określone zadania. Oceniana jest też praca grupowa i konstrukcja robota. Ocenie podlega również projekt badawczy, czyli pomysł na rozwiązanie jakiegoś problemu.
Niektóre drużyny już zaczęły konstruowanie robota. – Myślę, że na początku października wszystkie drużyny powinny zacząć już pracę nad robotami – dodaje Giza. – A 13 stycznia przyjdzie czas na weryfikację ich dokonań.