Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

27 kwietnia 2021 r.
20:19

Ekipy budowlane. Kluczowe są opinie i cena

Autor: Zdjęcie autora oprac.jsz

Co trzeci Polak budujący dom w 2020 roku zapłacił wykonawcom więcej, niż zakładał. Poszukiwanie ekipy budowlanej to jeden z najbardziej problematycznych etapów budowy. Znalezienie odpowiednich specjalistów zajmowało inwestorom zwykle do miesiąca

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To wyniki badania przeprowadzonego przez portal Oferteo. Okazuje się, że pandemia znacząco wpłynęła na zwiększenie zapotrzebowania na grunty budowlane w Polsce. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2020 roku przygotowano prawie 62 tys. aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych. W serwisie Otodom.pl działek na sprzedaż poszukiwano natomiast aż o 71 proc. częściej niż rok wcześniej. Te dane jednoznacznie dowodzą, że boom na rynku nieruchomości w Polsce trwa w najlepsze. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na wybudowanie własnego domu, przez co zapotrzebowanie na specjalistów budowlanych rośnie. Zwiększa się też liczba firm świadczących usługi w tej branży, a co za tym idzie – konkurencja.

Liczy się opinia

Wrażenia i opinie poprzednich zleceniodawców mają kluczowe znaczenie dla Polaków poszukujących ekipy budowlanej - wynika z ankiet przeprowadzonych przez Oferteo. Znaczna część, bo aż 40 proc. inwestorów, kieruje się również ceną usług. Nie bez znaczenia pozostają polecenia znajomych, dobre wrażenie po pierwszym spotkaniu i dostępność w oczekiwanym terminie.

– Pozytywne opinie zostawione przez poprzednich klientów oraz konkurencyjne ceny to czynniki, które najbardziej zachęcają potencjalnych klientów do skorzystania z usług danego wykonawcy. Aby jednak być pewnym swojego wyboru, warto nawiązać kontakt z możliwie jak największą liczbą interesujących nas specjalistów, aby sprawdzić, na ile wpisują się oni w nasze oczekiwania – radzi Karol Grygiel, z Oferteo.pl. 

Dzielimy pracę

Aż 71 proc. uczestników badania przyznało, że przy budowie korzystało z usług kilku wyspecjalizowanych wykonawców. Pozostali zdecydowali się na zlecenie całości prac jednemu, generalnemu wykonawcy. Jednocześnie aż 81 proc. ankietowanych samodzielnie zajęło się pracami wykończeniowymi, w celu ograniczenia kosztów budowy.

W 2020 roku cały proces poszukiwania odpowiedniego specjalisty zajmował Polakom najczęściej do 1 miesiąca. Jedna trzecia respondentów poświęciła na to od 1 do 2 miesięcy, a 15 proc. – nawet między 2 a 3 miesiące.

Po wyborze idealnego zleceniobiorcy zwykle przychodzi czas na ustawienie się w kolejce i oczekiwanie na wolny termin w jego kalendarzu. W ubiegłym roku 25 proc. inwestorów czekało na rozpoczęcie prac od 2 do 6 miesięcy, a u 24 proc. badanych trwało to od 1 do 2 miesięcy. W przypadku 39 proc. oczekiwanie ograniczyło się do maksymalnie 4 tygodni.

Wybór odpowiedniego wykonawcy znalazł się w czołówce największych wyzwań, przed jakimi stają inwestorzy. Wskazało go 29 proc. badanych. Więcej problemów przysporzyły tylko kwestie formalne i urzędowe.

Ubiegły rok był również wyjątkowy ze względu na trwającą pandemię. Co piaty badany przyznał, że przysporzyła im ona dodatkowych trudności podczas poszukiwań firmy budowlanej. 10 proc. inwestorów stwierdziło, że sama współpraca z wykonawcami również była z tego powodu trudniejsza.

Ciężko oszacować koszty

Większość osób, które realizowały budowę swojego domu w ubiegłym roku, wydała na ten cel więcej, niż początkowo zakładała. Najczęściej wyższe okazywały się właśnie koszty robocizny. W aż 58 proc. przypadków to ona pochłonęła dodatkowy budżet. Okazuje się, że do wykonania dopłaciło aż 34 proc. spośród wszystkich budujących dom w 2020 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium