Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 listopada 2021 r.
9:11

Kto chce czystego powietrza i dopłaty do wymiany pieca? Woj. lubelskie nie świeci przykładem

Im będzie zimniej, tym smog będzie bardziej dokuczliwy
Im będzie zimniej, tym smog będzie bardziej dokuczliwy (fot. Maciej Kaczanowski)

To mieszkańcy Śląska najchętniej korzystają z dopłat do wymiany starych pieców grzewczych. W pierwszej setce gmin najbardziej zaangażowanych w rządowy program „Czyste Powietrze” jest tylko jedna z województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Realizujący program Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy opublikowały właśnie najnowszy ranking „Czyste Powietrze”. Ujęto w nim liczbę wniosków złożonych w danej gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Dane dotyczą okresu od 1 lipca do 30 września tego roku.

Zestawienie zdominowały samorządy ze Śląska. Pierwsze miejsce zajął Godów, a podium uzupełniły Czerwionka-Leszczyny i Jejkowice. W sumie w pierwszej setce znalazły się aż 52 śląskie gminy.

– Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej, tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

W województwie lubelskim najlepiej wypada Hrubieszów. Mieszkańcy gminy miejskiej we wspomnianym okresie złożyli 63 wnioski, co dało 33. miejsce w skali kraju.

– Działania zmierzające do poprawy jakości powietrza realizujemy od dłuższego czasu, to nie jest jednorazowa akcja – deklaruje zastępca burmistrza Paweł Wojciechowski. – Zachęcamy mieszkańców chociażby poprzez wskaźniki stanu jakości powietrza. Są one dostępne na naszej stronie internetowej i w specjalnej aplikacji. Ludzie mogą zobaczyć, kiedy są przekroczone normy i w jakich częściach miasta dochodzi do tego najczęściej. W wielu przypadkach to powoduje, że są bardziej chętni do przeprowadzania inwestycji. To będzie, co prawda, wieloletni proces, ale najważniejsze, że w tym zakresie jest coraz większa świadomość.

Pozostałe lubelskie gminy znalazły się na dalszych pozycjach. W trzeciej setce zostały ujęte Chełm (223. miejsce, 94 wnioski) i Rejowiec Fabryczny (263. miejsce, 12 wniosków). Czwarte miejsce w regionie zajęła niewielka, ponad 4-tysięczna gmina Kamień w powiecie chełmskim. Jej mieszkańcy złożyli 18 wniosków, co dało lokatę pod koniec czwartej setki w zestawieniu ogólnopolskim.

– Początkowo zainteresowanie programem w naszej gminie było ogromne. Ludzie nie znając progów dochodowych liczyli na dofinansowanie na poziomie 60-65 proc. Okazało się, że finalnie dotacje były mniejsze, dlatego część zrezygnowała – mówi wójt Dariusz Stocki. Przypomina jednak, że w Urzędzie Gminy wciąż działa punkt konsultacyjny, a urzędnicy dwa razy w tygodniu pełnią dyżury, podczas których udzielają niezbędnych informacji i pomagają w wypełnieniu dokumentów. – Nie ma tygodnia, żeby ktoś nie odzywał się w tej sprawie – podkreśla wójt.

W czołówce najaktywniejszych gmin na Lubelszczyźnie znalazły się także miasta Biłgoraj i Międzyrzec Podlaski oraz gminy Ludwin, Piszczac, Ułęż i Janowiec. Na przeciwległym biegunie są gminy Batorz (pow. janowski) i Hanna (pow. włodawski), w których w trzecim kwartale tego roku nie złożono żadnego wniosku. Zaledwie po jednym wpłynęło z aż 11 gmin.

Jak informuje rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Marek Wieczerzak, w ciągu trzech lat funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” przyjęto ponad 20 tys. wniosków od mieszkańców województwa lubelskiego. Łącznie wypłacono dofinansowania w kwocie ponad 173 mln zł.

Na początku tego roku w naszym regionie zaczęła obowiązywać przyjęta przez sejmik województwa tzw. uchwała antysmogowa. Wprowadza ona zakaz używania tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów grzewczych najniższej jakości od 1 stycznia 2024 roku. Do końca 2026 roku mieszkańcy będą mieli czas na wymianę kotłów 3. i 4. klasy. Po 1 stycznia 2030 roku do użycia będą dopuszczone jedynie urządzenia spełniające wymogi ekoprojektu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium