Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 listopada 2021 r.
9:11

Kto chce czystego powietrza i dopłaty do wymiany pieca? Woj. lubelskie nie świeci przykładem

9 6 A A
Im będzie zimniej, tym smog będzie bardziej dokuczliwy
Im będzie zimniej, tym smog będzie bardziej dokuczliwy (fot. Maciej Kaczanowski)

To mieszkańcy Śląska najchętniej korzystają z dopłat do wymiany starych pieców grzewczych. W pierwszej setce gmin najbardziej zaangażowanych w rządowy program „Czyste Powietrze” jest tylko jedna z województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Realizujący program Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy opublikowały właśnie najnowszy ranking „Czyste Powietrze”. Ujęto w nim liczbę wniosków złożonych w danej gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Dane dotyczą okresu od 1 lipca do 30 września tego roku.

Zestawienie zdominowały samorządy ze Śląska. Pierwsze miejsce zajął Godów, a podium uzupełniły Czerwionka-Leszczyny i Jejkowice. W sumie w pierwszej setce znalazły się aż 52 śląskie gminy.

– Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej, tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

W województwie lubelskim najlepiej wypada Hrubieszów. Mieszkańcy gminy miejskiej we wspomnianym okresie złożyli 63 wnioski, co dało 33. miejsce w skali kraju.

– Działania zmierzające do poprawy jakości powietrza realizujemy od dłuższego czasu, to nie jest jednorazowa akcja – deklaruje zastępca burmistrza Paweł Wojciechowski. – Zachęcamy mieszkańców chociażby poprzez wskaźniki stanu jakości powietrza. Są one dostępne na naszej stronie internetowej i w specjalnej aplikacji. Ludzie mogą zobaczyć, kiedy są przekroczone normy i w jakich częściach miasta dochodzi do tego najczęściej. W wielu przypadkach to powoduje, że są bardziej chętni do przeprowadzania inwestycji. To będzie, co prawda, wieloletni proces, ale najważniejsze, że w tym zakresie jest coraz większa świadomość.

Pozostałe lubelskie gminy znalazły się na dalszych pozycjach. W trzeciej setce zostały ujęte Chełm (223. miejsce, 94 wnioski) i Rejowiec Fabryczny (263. miejsce, 12 wniosków). Czwarte miejsce w regionie zajęła niewielka, ponad 4-tysięczna gmina Kamień w powiecie chełmskim. Jej mieszkańcy złożyli 18 wniosków, co dało lokatę pod koniec czwartej setki w zestawieniu ogólnopolskim.

– Początkowo zainteresowanie programem w naszej gminie było ogromne. Ludzie nie znając progów dochodowych liczyli na dofinansowanie na poziomie 60-65 proc. Okazało się, że finalnie dotacje były mniejsze, dlatego część zrezygnowała – mówi wójt Dariusz Stocki. Przypomina jednak, że w Urzędzie Gminy wciąż działa punkt konsultacyjny, a urzędnicy dwa razy w tygodniu pełnią dyżury, podczas których udzielają niezbędnych informacji i pomagają w wypełnieniu dokumentów. – Nie ma tygodnia, żeby ktoś nie odzywał się w tej sprawie – podkreśla wójt.

W czołówce najaktywniejszych gmin na Lubelszczyźnie znalazły się także miasta Biłgoraj i Międzyrzec Podlaski oraz gminy Ludwin, Piszczac, Ułęż i Janowiec. Na przeciwległym biegunie są gminy Batorz (pow. janowski) i Hanna (pow. włodawski), w których w trzecim kwartale tego roku nie złożono żadnego wniosku. Zaledwie po jednym wpłynęło z aż 11 gmin.

Jak informuje rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Marek Wieczerzak, w ciągu trzech lat funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” przyjęto ponad 20 tys. wniosków od mieszkańców województwa lubelskiego. Łącznie wypłacono dofinansowania w kwocie ponad 173 mln zł.

Na początku tego roku w naszym regionie zaczęła obowiązywać przyjęta przez sejmik województwa tzw. uchwała antysmogowa. Wprowadza ona zakaz używania tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów grzewczych najniższej jakości od 1 stycznia 2024 roku. Do końca 2026 roku mieszkańcy będą mieli czas na wymianę kotłów 3. i 4. klasy. Po 1 stycznia 2030 roku do użycia będą dopuszczone jedynie urządzenia spełniające wymogi ekoprojektu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium