Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

27 czerwca 2019 r.
12:56

Lahti wybrane Zieloną Stolicą Europy 2021 roku

Lahti zadeklarowało, że do 2025 roku będzie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.
Lahti zadeklarowało, że do 2025 roku będzie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. (fot. yit.fi)

Miasto Lahti w południowej Finlandii zdobyło w czwartek tytuł Zielonej Stolicy Europy 2021 r. Nagroda dla mniejszych miejscowości, Zielonego Liścia Europy, trafiła do dwóch miast: irlandzkiego Limerick i belgijskiego Mechelen.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w norweskim Oslo, które jest tegoroczną Zieloną Stolicą (w 2020 r. będzie nią Lizbona). Europejskie miasta rywalizują o uznanie ich osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska. Burmistrz Lahti Pekka Timonen odbierając nagrodę – m.in. czek na 350 tys. euro – zapowiedział, że do 2025 r. jego miasto będzie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

– To nie jest plan, to się już dzieje, do tej pory zredukowaliśmy emisję dwutlenku węgla o 70 proc. w stosunku do poziomów z 1990 r., więc jesteśmy prawie u celu – oświadczył. Dodał, że miasto angażuje w cały proces mieszkańców, którzy otrzymują finansowe benefity za redukcję emisji dwutlenku węgla. – Mamy pierwszą na świecie neutralną pod względem emisji orkiestrę symfoniczną i wolny od dwutlenku węgla profesjonalny klub sportowy. Potrzebujmy przykładów, przewodników, ludzi, którzy inspirują innych – powiedział Timonen.

Burmistrz Lahti podkreślił, że kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają miasta. – Miasta muszą pracować nad rozwiązaniami, muszą robić więcej. Miasta są odpowiedzią na wiele naszych środowiskowych problemów. Zrównoważone miasto musi być inspiracją dla swoich mieszkańców, musi być inkluzywne, sprawić by wszyscy, młodzi i starzy, byli częścią tej transformacji – zaznaczył.

Burmistrz Oslo Raymond Johansen dodał, że trudno jest zmieniać się wystarczająco szybko i że potrzebni są miasta-liderzy.

– Jesteśmy pierwszą generacją, która widzi zmiany klimatyczne na własne oczy, i ostatnią, która może zadziałać.
Mamy 20 lat, żeby powstrzymać emisję gazów cieplarnianych – podkreślił.

Unijny komisarz ds. środowiska i spraw morskich Karmenu Vella, który wręczał nagrodę dla Lahti, powiedział, że Zielona Stolicy Europy jest jedną z najtrudniejszych konkurencji dla miast, jakie organizuje Komisja Europejska. – Tylko najlepsi z najlepszych trafiają do finału – zaznaczył.

Zielona stolica

Co roku panel ekspertów ds. środowiska i jury wybiera na Zieloną Stolicę Europy jedno europejskie miasto. Nagroda przyznawana jest za udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie standardów środowiskowych. Miasto musi być też zaangażowane w realizację ambitnych zadań na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju. W założeniu Zielona Stolica jest wzorem do naśladowania oraz źródłem inspiracji i dobrych praktyk dla innych europejskich miast.

W konkursie mogą wziąć udział miasta z państw członkowskich UE, państw kandydujących, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Warunkiem jest populacja licząca ponad 100 tys. mieszkańców.

Tytuł Zielonego Liścia Europy trafia do mniejszych miejscowości. Lahti będzie 11. Z kolei Zieloną Stolicą Europy. Dotychczas ten tytuł nie trafił do żadnego polskiego miasta, choć w 2018 r. na krótkiej liście finałowej znalazła się Warszawa. Do tej pory tytuł zdobyły: Lizbona (2020), Oslo (2019), Nijmegen (2018) Essen (2017), Lublana (2016), Bristol (2015), Kopenhaga (2014), Nantes (2013), Vitoria-Gasteiz (2012), Hamburg (2011) i Sztokholm (2010).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium