Ekologia

29 maja 2024 r.
15:01

Od desek po żywność. A po drodze nagroda

Uprawa konopi włóknistych przez firmę Hemplab pomiędzy blokami przy ul. Jantarowej stała się w ostatnich latach atrakcją krajobrazową Lublina – Rozmowa z Szymonem Włodarzczykiem, prezesem firmy Hemplab

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4. edycja plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni przebiegła pod hasłem „Biznes i zieleń”. Spośród 40 zgłoszeń z bardzo różnymi połączeniami roślinności i działalności gospodarczej do finału zostało wybranych 14 zgłoszeń w czterech kategoriach: Gastronomia, Sklepy, Firmy i Krajobrazy. W listopadzie minionego roku swoich zwycięzców wybierała kapituła i mieszkańcy Lublina, którzy głosowali na stronach „Dziennika Wschodniego” i „Gazety Wyborczej”. Wyniki ogłoszono, a zwycięzców nagrodzono 21 listopada podczas wydarzenia Power Planet: Człowiek –Środowisko– Biznes organizowanego przez Lubelski Klub Biznesu. Prezentujemy zwycięzcę w kategorii Krajobrazy z wyboru mieszkańców i mieszkanek: Hemplab – pole konopi między Berylową i Jantarową.

• Skąd pomysł na uprawę konopi w tym miejscu?
– Zajmujemy się uprawą i przetwórstwem konopi włóknistych. Mamy wielohektarowe pola pod Lublinem. Chcąc przybliżyć tą roślinę mieszkańcom, skontaktowaliśmy się z właścicielem ziemi przy Jantarowej. Po pierwsze dlatego, żeby przenieść część uprawy bliżej naszego zakładu przetwórczego. I po drugie, żeby zorganizować coś w rodzaju happeningu edukacyjno-marketingowego.
Efektem naszych działań była publiczna dyskusja obalająca stereotypy i negatywne skojarzenia związane z pojęciem „konopi”. W odróżnieniu od marihuany, czyli konopi indyjskich o działaniu psychotropowym, konopie włókniste, które uprawia i przetwarza Hemplab, nie są psychoaktywne, natomiast posiadają wiele innych, praktycznych zastosowań. Mieszkańcy Lublina przekonali się, że konopie włókniste to wspaniałe rośliny.

• Na przykład ładnie wyglądają. Czy każdy może założyć sobie takie pole?
– Uprawa konopi wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych, począwszy od złożenia wniosku do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o zezwolenie na prowadzenie uprawy. Pole zostało ogrodzone i opatrzone informacją o takiej zgodzie. Zrobi-liśmy wszystko, żeby upewnić ludzi, co do legalności naszego działania.
O naszej uprawie poinformowaliśmy osobno policję, co spotkało ze strony funkcjonariuszy się z bardzo życzliwą reakcją. Policja nagrała przy naszym polu film szkoleniowy na temat różnicy pomiędzy konopiami włóknistymi a konopiami indyjskimi, które w naszym państwie są nielegalne. Cieszy nas, że organy publiczne wykorzystały tę okazję do edukowania społeczeństwa.

• A jak na pole konopi zareagowali mieszkańcy?
– Po dwóch latach uprawy mogę powiedzieć, że spotykaliśmy się właściwie tylko z pozytywnym odbiorem. Obawy o skojarzenie naszej uprawy z promocją narkotyków okazały się niepotrzebne. Ludzie, którzy odwiedzali nasze pole, robili sobie zdjęcia, zo-stawiali entuzjastyczne komentarze pod naszymi postami, wymieniali się spostrzeżeniami i opiniami. Na przykład pisali o ładnym zapachu konopi. W swoich wypowiedziach wskazywali też na jej wysoką zdolność do pochłania CO2. Dyskutowali o właściwo-ściach konopi i ich zastosowaniu przy robieniu kosmetyków, olejków eterycznych czy nawet materiałów budowlanych. Podkreślano, że nasze konopie nie mają właściwości psychoaktywnych. Zgodnie z naszym zamierzeniem, rozpoczęliśmy dyskusję, która oswoiła ludzi z konopiami włóknistymi.

• Jak wygląda uprawa konopi włóknistych?
– Uprawa konopi nie jest problematyczna. Trzeba tylko odpowiednio przygotować glebę, która musi mieć wymagany współ-czynnik pH. Poza tym konopie są w stanie wyrosnąć wszędzie, właściwe w ziemi każdej klasy. To uprawa ekologiczna: nie trzeba jej nawozić ani nawadniać. Wystarczy je zasiać, a reszta zależy już tylko od warunków pogodowych.
Problematyczny jest tylko ich zbiór, ponieważ wzrastają do wysokich rozmiarów. Konopie przy ul. Jantarowej miały od 3 do 4 metrów wysokości. Ze względu na ich strukturę, potrafią zacierać czy blokować tradycyjne maszyny rolnicze. Natomiast jeżeli rozwiążemy problem zbioru, sama uprawa nie wymaga żadnej pracy. Trzeba tylko od czasu do czasu odwiedzić pole, żeby znaleźć najlepszy moment na żniwa.

• Jakie są zastosowania konopi włóknistych?
– To roślina, która w Polsce została zapomniana. Dopiero od kilku lat na nowo odkrywamy jej zastosowania. Od produkowania desek konopnych – taka produkcja jest dużo bardziej wydajna niż produkcja desek z drewna – po żywność i produkcję paszy. Z na-sion tworzy się olej, z białka konopnego wegańskie zamienniki mięsa. Skład chemiczny konopi pod względem substancji aktywnych jest bardzo bogaty: kannabinoidy, flawonoidy, kwasy omega 3 i omega 6. Dla niektórych osób minusem może być tylko cha-rakterystyczny zapach konopi, szczególnie intensywny w okresie kwitnienia, który potrafi odstraszać komary. Ale mieszkańcy ul. Jantarowej opisywali go w internecie jako bardzo przyjemny i mieli nadzieję, że takie uprawy będą co roku.

• I będą?
– W tym roku niestety nie będzie już pola konopi na ul Jantarowej. Aktualnie zaangażowaliśmy się w rewitalizację byłych lu-belskich zakładów tytoniowych. Jest to duży pięciohektarowy kompleks na rogu ul. Wrotkowskiej i Smoluchowskiego. Stare bu-dynki, niektóre nawet przedwojenne. Jest to wspaniała przestrzeń, w którą chcemy tknąć życie i udostępnić dla mieszkańców. Być może któregoś dnia posadzimy na tym terenie również konopie. Mamy bardzo dużo ciekawych pomysłów, między innymi park rzeźb, kino letnie czy przestrzenie wystawiennicze. Chcielibyśmy stworzyć pokazową winnicę i realizować nasze kolejne pomysły na tym terenie.

Wywiad zrealizowany w ramach praktyk studenckich na III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (Wydział Nauk Społecznych KUL) w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” pod kierunkiem Marcina Skrzypka w ramach 4. edycji plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni pt. „Biznes i zieleń”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium