Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

29 czerwca 2021 r.
12:12

Europejscy politycy rozmawiają w Lublinie o Trójmorzu. "To jest naprawdę olbrzymi potencjał"

0 1 A A

– Cieszę się, że Via Carpatia jest motywem przewodnim tego kongresu. Z mojego punktu widzenia będzie stanowić taki swoisty kręgosłup Trójmorza, a jej ukończenie będzie stymulować rozwój regionów – mówi prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa otworzyła we wtorek w Lublinie obrady II Forum Regionów Trójmorza oraz Samorządowy Kongres Gospodarczy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarcza i polityczna utworzona w 2015 roku. Należą do niej państwa Europy Środkowo-Wschodniej, które leżą w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego: Austria, Bułgaria Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

– W Nowym Jorku było pierwsze, oficjalne spotkanie. Pani prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović zaprosiła nas wtedy na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ i tam miał miejsce pierwszy, jeszcze mały szczyt Trójmorza. Sama idea Trójmorza narodziła się w trakcie mojego spotkania z panią prezydent Chorwacji w Krakowie – wspomina prezydent.

Jak dodaje, to tam pojawił się pomysł zawiązania współpracy międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej w szerokim zakresie.

– Kierowałem się wtedy wspomnieniem działań, które prowadził pan prezydent Lech Kaczyński. Wszyscy pamiętamy, że kiedy zdecydował się lecieć na pomoc Gruzji w 2008 roku, na pokład naszego prezydenckiego samolotu wsiedli wtedy prezydenci właśnie państw Europy Środkowej. Pan prezydent zwołał ich dosłownie w ciągu kilku godzin. Wszyscy się zebrali, razem polecieli i była to wyjątkowo skuteczna misja – mówi Andrzej Duda.

Zdaniem głowy państwa, to była oznaka tego, że prezydenci są "grupą przyjaciół", która potrafi ze sobą dobrze współpracować i zna potrzeby własnych narodów. Podkreśla jednocześnie, że chciałby, aby to wspólne działanie odbywało się nie tylko na poziomie prezydenckim.

– Prezydenci w naszej części Europy najczęściej mają rolę taką, która jest bardziej rolą ceremonialną, symboliczną niż rzeczywiście twardą władzą wykonawczą, gdzie zapadają decyzje o wielkich inwestycjach, o dużych pieniądzach, o wielkich programach gospodarczych – tłumaczy Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do tego, że gospodarzem międzynarodowych obrad jest Lublin. Jak podkreślił, jest to miasto ze wschodniej części kraju, które jest świadectwem tego, że Polska może się rozwijać w sposób "zrównoważony". – Wreszcie także i na tej ziemi realizowane są duże inwestycje, na które ta część Rzeczypospolitej przez tak wiele lat czekała, właściwie przez ostatnie, śmiało można powiedzieć, trzy dziesięciolecia – mówi prezydent.

– Musimy pamiętać, że inicjatywa Trójmorza to 112 mln mieszkańców, 30 proc. Unii Europejskiej. To jest naprawdę olbrzymi, gigantyczny potencjał. W okresie ostatnich 15 lat, nie licząc kryzysu związanego z pandemią, państwa Trójmorza rozwijały się najbardziej dynamicznie w całej Europie – dodaje.

Argumentował, że te państwa mają w większości wspólną historię – wyszły zza tzw. żelaznej kurtyny. Jego zdaniem, społeczeństwa są "złaknione" tego, aby osiągnąć taki poziom życia jak w Europie Zachodniej. Kraje członkowie Trójmorza mają być właśnie tymi, które napędzają europejską gospodarkę.

Andrzej Duda powiedział, że 15 kwietnia tego roku utworzony został Sekretariat ds. Trójmorza. Za organizacje tej struktury odpowiada Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. – Liczę, że Sekretariat Trójmorza będzie realna wartością dodaną, wzmacniającą zainteresowanie i pozwalającą na koordynację licznych inicjatyw w zakresie trójmorskim na terenie Rzeczypospolitej, bo rolą tej komórki jest sprawowanie w naszym kraju pewnego politycznego parasola dla spraw trójmiejskich – mówi głowa państwa.

Jakie cele stawiają przed sobą członkowie sojuszu?

– Chcemy budować nowe połączenia między naszymi państwami: drogi, mosty szybkie koleje, rurociągi, światłowody. Chcemy rozwijać cyfrowe innowacje, aby nasze kraje były nie tylko nowoczesne, ale także i bezpieczne i odporne na nowe wyzwania. Chcemy transformować nasze gospodarki w kierunku gospodarki bezemisyjnej, z poszanowaniem sprawiedliwości społecznej oraz z uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego, a przede wszystkim z uwzględnieniem naszego potencjału i naszych realnych możliwości, zarówno tych finansowych, gospodarczych jak i uwarunkowań społecznych – wymienia Andrzej Duda.

W Lublinie polscy samorządowcy – razem z przedstawicielami Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Węgier – podpisali deklarację gospodarczą sieci regionów Trójmorza, którą Andrzej Duda nazwał "Deklaracją Lubelską". Sam prezydent odebrał nagrodę honorową z rąk marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego za zaangażowanie w tworzenie tej międzynarodowej inicjatywy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium