Stan Borys będzie recytował Norwida, a diva operowa Dominika Zamara zaśpiewa w lubelskiej katedrze. 13. edycja Europejskiego Festiwalu Smaku zapowiada się bardziej kameralnie niż zwykle, wciąż jednak będzie łączyć doznania kulinarne z kulturalnymi.
Festiwal, co roku prezentujący dziedzictwo jakiejś innej części świata, tym razem stawia przede wszystkim na Polskę. Przedsmak już w następny weekend 4-5 września (godz. 12-16) w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie będą pokazy kulinarne, warsztaty wyrobu cydru i degustacje. Od poniedziałku 6 września m.in. warsztaty szkoły gotowania, a od środy 8 września jarmark na Starym Mieście. Stragany będą tam aż do końca imprezy 12 września. W tym roku dodatkowo pojawi się także tzw. Targ Romantyczny wyłącznie z lokalnymi smakołykami. – Na placu Rybnym pojawią się produkty regionalne: nasze sery, chleby i cydry – zapowiada Waldemar Sulisz, dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku.
Jednym z gości festiwalu będzie wokalista Stan Borys, który wróci do spotkań z publicznością po dwóch latach od udaru. W Lublinie będzie można go spotkać np. w czwartek 9 września o godz. 19 podczas spotkania z fanami w studiu muzycznym im. Budki Suflera w Radio Lublin. – Tam będą prezentowane jego piosenki, będzie też podpisywał płyty – zapowiada Sulisz. Borys będzie też recytować wiersze Cypriana Kamila Norwida w sobotę 11 września o godz. 16 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.
Norwid będzie obecny na festiwalu także podczas koncertów. Organizatorzy zamiast występów w plenerze, w tym roku postawili na wydarzenia organizowane w lubelskich kościołach. W piątek 10 września o godz. 19 w bazylice dominikanów zaśpiewa Kaja Mianowana. W sobotę 11 września w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Lublinie (Ewangelicka 1) wystąpi zaś Myra Horal z zespołem Tryptyk. – Zmierzy się z wielkim utworem „Bema pamięci żałobny rapsod”, który śpiewał kiedyś Czesław Niemen – zapowiada Waldemar Sulisz.
Na zakończenie festiwalu w katedrze (niedziela, 12 września, godz. 20) zaśpiewa Dominika Zamara, którą organizatorzy wydarzenia określają mianem księżniczki światowej opery. – To Polka mieszkająca na stałe we Włoszech, która śpiewa na największych salach koncertowych świata. Myślę, że to będzie wielkie wydarzenie – deklaruje dyrektor festiwalu.
Z innych wydarzeń artystycznych warto wspomnieć o wystawie obrazów Daniele Donde w Muzeum Historii Miasta Lublina. Festiwal to również konkursy i spotkania kulinarno-historyczne oraz m.in. podwórkowy festiwal piwa „Lubelski kraft” na podwórku Sezonu przy Złotej 2.
– Chcemy wypromować Lubelszczyznę, że jest regionem nie tylko rolniczym, nie tylko składającym się z bardzo wartościowych ludzi, ale przede wszystkim mającym bardzo bogate tradycje kulinarne, bo pamiętajmy, że jeździ się tam, gdzie dobrze dają jeść – mówił podczas konferencji zapowiadającej festiwal Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Z kolei zastępca prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak przekonywała jak ważne jest dziedzictwo kulinarne. – Za każdym razem organizatorzy zabierają nas w wyjątkową podróż, w której smakujemy, która jest z jednej strony uciechą dla ciała, myślę o wielu bogactwach kulinarnych, które mamy okazję smakować, ale też dużą ucztą duchową. Przez koncerty, wystawy uzupełniamy to, z czego nasz region słynie – powiedziała.
Pełny program Europejskiego Festiwalu Smaku na stronie europejskifestiwalsmaku.pl/program