Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

25 sierpnia 2021 r.
21:01

Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Wstąp na miesiąc do teatru

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
73 0 A A
23 września 2021 19:00
W tym roku widzowie zobaczą m.in. „Psy ras drobnych”, spektakl osadzony w szpitalu psychiatrycznym dla lżej chorych pacjentów. Tylko czy świat poza szpitalem naprawdę można uznać za normalny?
W tym roku widzowie zobaczą m.in. „Psy ras drobnych”, spektakl osadzony w szpitalu psychiatrycznym dla lżej chorych pacjentów. Tylko czy świat poza szpitalem naprawdę można uznać za normalny? (fot. Materiały prasowe)

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na spektakle Konfrontacji Teatralnych. W tym roku festiwal potrwa od 23 września do 25 października. Sami organizatorzy przyznają, że będzie to dosyć nietypowa edycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zawsze posiłkowaliśmy się kuratorami i oni w porozumieniu z nami budowali program – mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu. W tym roku będzie inaczej. Zespół Centrum Kultury sam skomponował program. – Chciałbym, żeby festiwal nie był kojarzony z jedną osobą, czyli ze mną, żeby istniał jako instytucja. Mamy ludzi, którzy potrafią to robić samodzielnie, a moja obecność jest rodzajem otuchy.

To idzie młodość

– Nie zobaczycie państwo jakiejś superklasycznej klasyki, tylko spektakle oparte w większości na scenariuszach autorskich, ale także na młodej literaturze – podkreśla Piotr Pękala z biura organizacji festiwalu. – Nie mamy żadnej jednej gwiazdy, jednego spektaklu, który chcielibyśmy wystawić na piedestał. Stworzyliśmy pewien kalejdoskop wybitnych młodych twórców.

– To są reżyserzy nowego pokolenia, aktywni, z dużą odwagą penetrujący dzisiejszy świat – dodaje Opryński.

Normalność, czyli co?

W programie jest m.in. „Apokalipsa” Michała Borczucha z Nowego Teatru w Warszawie. – Nie jest to spektakl o pandemii, bo powstał dużo wcześniej, w 2014 r., ale jest niesamowity, bo pasuje do każdego czasu – mówi Pękala. Jest to opowieść dotykająca problemu uchodźstwa, osnuta wokół postaci Oriany Fallaci oraz Piera Paolo Pasoliniego, z rolą Jacka Poniedziałka, który będzie też gościem jednego z festiwalowych spotkań.

Widzowie zobaczą również „Psy ras drobnych” Iwony Kempy ze stołecznego Teatru Dramatycznego. Miejscem akcji jest psychiatryczny oddział dla „ras drobnych”, czyli lżejszych przypadków. Spektakl na podstawie książki Olgi Hund stawia pod znakiem zapytania normalność świata, w którym na co dzień żyjemy.

Konfrontacje sięgną w tym roku po dwie adaptacje powieści Édouarda Louisa, w tym jego debiutancki „Koniec z Eddym”, autobiograficzną opowieść o dorastaniu w ubóstwie i z metką wyrzutka. Na warsztat wziął go warszawski Teatr Studio (reż. Anna Smolar). Po Louisa sięgnęła też Ewelina Marciniak (Teatr im. Fredry, Gniezno), która pokaże „Historię przemocy”.

Ludzie są również tacy

W tym roku będzie można także poznać historię Zuzanny Ginczanki, utalentowanej poetki żydowskiego pochodzenia. O tej postaci mówiło się już w Lublinie podczas zeszłorocznego festiwalu Open City, gdy na ul. Ku Farze zawisł neonowy napis „Chominowa”. To nazwisko kobiety, która podczas II wojny światowej zadenuncjowała żydowską poetkę ukrywającą się we Lwowie. Poetka uciekła do Krakowa, tam również została wydana, co kosztowało ją życie.

Po tę tragiczną historię sięga Anna Gryszkówna, która na tegoroczne Konfrontacje Teatralne przywiezie też spektakl „Idę”. Mierzy się w nim z pytaniami, z którymi zderzyła nas epidemia, a wykorzystuje przy tym „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk, „Wspólny Pokój” Virginii Woolf oraz wiersze Anny Świrszczyńskiej.

W festiwalowym programie nie zabrakło miejsca dla lubelskiego Teatru Osterwy, który pokaże „Norę” (reż. Kuba Kowalski) na podstawie „Domu Lalki” Ibsena, uważanego za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu. Warszawski Teatr Dramatyczny przywiezie ponadto „Fatalistę. Singerowską historię w V aktach” (reż. Wojciech Urbański) inspirowanego opowiadaniem Singera. Będzie też „Bezmatek” krakowskiego Teatru Ludowego (reż. Marcin Liber), do którego muzykę na żywo ma grać muzyk zespołu Nagrobki.

Teatr bez fajerwerków

Spektakle będzie można oglądać głównie w Centrum Kultury, chociaż są jeszcze dwie inne sceny: Teatr Osterwy i studio lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej.

– Nasze spektakle są kameralne – mówi Barbara Sawicka, producentka festiwalu. – Zrezygnowaliśmy z dużych produkcji, na które w czasach pandemii nas nie stać. Z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej nieetyczne jest zapraszanie wielkich produkcji, które pożerają nam połowę budżetu.

Co im grało w duszach?

Po obejrzeniu spektakli będzie można porozmawiać o tym, co grało w duszy ich twórcom. Takie spotkania odbędą się zaraz po zakończeniu każdego z widowisk. – Ale niektóre ze spotkań przygotujemy dla państwa online, w związku z tym, że nie wszyscy twórcy do Lublina przyjadą – zastrzega Sawicka. O sztuce będzie można pogawędzić także w klubie festiwalowym, bo w tym roku Centrum Kultury znalazło sponsora. Festiwalowi mają towarzyszyć wydarzenia muzyczne. – Planujemy je w weekendy: piątek, sobota i niedziela.

Bilety już w sprzedaży

Bilety w cenie 30 i 40 zł można kupować w kasie CK czynnej od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18 oraz godzinę przed wydarzeniem, a także poprzez stronę internetową cklublin.bilety24.pl.

PEŁNY PROGRAM

23 września (czw)

19:00 “Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary” Spotkanie drugie – Iga Dzieciuchowicz, Zofia Milska-Wrzosińska. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 września (sob)

19:00 Teatr Ludowy (Kraków) “Bezmatek”, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / 20/30 zł

26 września (ndz)

19:00 SIKSA „Cudowne i pożyteczne” – koncert/performance / Klub festiwalowy / 70 min / 20/30 zł

1 października (pt)

19:00 “Wygnaniec: 21 scen z życia Zygmunta Baumana” – spotkanie z Arturem Domosławskim. Prowadzenie: Janusz Opryński / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

2 października (sob)

18:00  Instytut Sztuk Performatywnych (Warszawa) “Po prostu”, reż. W. Szczawińska / Sala Prób 4 Centrum Kultury / 75 min / 20/30 zł

20:00 Teraz Poliż “Czarny kwadrat. Sonata for keyboard and tape”, reż. W. Blecharz – koncert/spektakl / Sala Widowiskowa / 45 min / 20/30 zł 

4 października (pon)

19:00 Teatr Łaźnia Nowa(Kraków), Bałtycka Agencja Artystyczna BART “Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, reż. A. Gryszkówna / Sala Widowiskowa / 60 min / 30/40 zł

6 października (śr)

19:00 “(Nie)Dziennik” – spotkanie z Jackiem Poniedziałkiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

7 października (czw)

19:00 Nowy Teatr (Warszawa) “Apokalipsa”, reż. M. Borczuch / 120 min / Studio TVP Lublin /  30/40 zł

11 października (pon)

19:00 Teatr Dramatyczny (Warszawa) “Psy ras drobnych”, reż. I. Kempa / Sala Widowiskowa / 70 min / 30/40 zł

12 października (wt)

19:00 Teatr Studio (Warszawa) “Koniec z Eddym”, reż. A. Smolar / Teatr im. J. Osterwy / 140 min / 30/40 zł (parter), 20/30 zł (balkony)

14 października (czw)
19:00 “Witajcie w cięższych czasach” – spotkanie z Przemysławem Wielgoszem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

15 października (pt)

19:00 “Idę”, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / 20/30 zł

16 października (sob)

19:00 Teatr im. J. Osterwy w Lublinie “Nora”, reż. K. Kowalski / Teatr im. J. Osterwy / 110 min / bilety do kupienia w kasie Teatru Osterwy 55/35, 40/25, 20/10 (sektory I, II, III)

17 października (ndz)

18:00 Teatr Dramatyczny (Warszawa) “Fatalista. Singerowska Historia w V Aktach”, reż. W. Urbański / Sala Widowiskowa / 165 min (1 przerwa) / 30/40 zł

Po spektaklu spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem. Prowadzenie: Jacek Wakar / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

22 października (pt)

19:00 “Jezus Niechrystus” – spotkanie z Piotrem Augustyniakiem. Prowadzenie: Piotr Pękala / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

25 października (pon)

19:00  Teatr im. A. Fredry (Gniezno) “Historia przemocy”, reż. E. Marciniak / Sala Widowiskowa / 90 min / 30/40 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia