

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

Flota pojazdów - w jaki sposób finansować samochody do floty?
Flota samochodowa odgrywa bardzo dużą rolę we współczesnych firmach i jest podstawowym narzędziem pracy w wielu branżach. Przedsiębiorcy często zastanawiają się jednak, jaką formę finansowania floty wybrać, by czerpać jak najwięcej korzyści z danego rozwiązania. Pośród dostępnych opcji mamy kredyt, leasing, zakup samochodów z aukcji poleasingowych, wynajem długoterminowy czy zakup za gotówkę.
Która metoda finansowania będzie najbardziej opłacalna? Sprawdź wady i zalety poszczególnych rozwiązań!
Definicja floty samochodowej
Flotą samochodową nazywamy zespół pojazdów o różnych zastosowaniach wykorzystywany przez to samo przedsiębiorstwo (np. tabor samochodowy, tabor autobusowy, tabor maszyn drogowych). Za flotę uznaje się najczęściej grupę od około 6-10 pojazdów wzwyż.
Podstawowy podział dotyczący flot samochodowych pozwala wyodrębnić flotę osobową i flotę ciężarową. Ta druga dzieli się dodatkowo na tabor silnikowy (samochody ciężarowe) i tabor bezsilnikowy (w skład którego wchodzą przyczepy i naczepy).
Wraz z rozwojem firm oraz firmowej floty samochodowej powstało kolejne rozróżnienie, ze względu na cel działalności określonej floty. Podział ten wyodrębnia usługi transportowe, dóbr i osób - są to usługi spedycyjne. Dobrymi przykładami zróżnicowania flot są wypożyczalnie samochodów, komunikacja publiczna czy sieci taksówek.
To, w jaki sposób dany przedsiębiorca dobiera flotę, zależy przede wszystkim od charakteru firmy i jest kwestią indywidualną. Co więcej, przedsiębiorstwo posiadające dużą grupę samochodów najczęściej zatrudnia dodatkowo osobę lub firmę specjalizującą się w profesjonalnym zarządzaniu flotą.
Czym jest CFM?
Istotną rolę w zarządzaniu flotą pełnią niektóre firmy oferujące usługę Car Fleet Management. Polega ona na wsparciu klienta na wielu obszarach, począwszy od serwisu mechanicznego, po zarządzanie likwidacją szkód i wiele innych. W ramach CFM przedsiębiorca może zapomnieć o pilnowaniu terminów przeglądów technicznych, o zbliżającym się upływie ważności ubezpieczenia czy weryfikacji uprawnień kierowców. W firmach dysponujących dużą flotą zatrudnia się często również car fleet managera, czyli osobę odpowiadającą za zarządzanie flotą samochodową.

Flota samochodowa - finansowanie za pomocą leasingu
Leasing to umowa cywilnoprawna, która zawierana jest pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Leasingobiorca otrzymuje pojazd, a w zamian za to musi uiszczać comiesięczne raty, których wysokość określa umowa. Do wyboru mamy leasing finansowy lub operacyjny.
Do plusów leasingu możemy zaliczyć to, że firmy, które z niego korzystają, nie są tak dokładnie weryfikowane przez leasingodawcę i nie muszą mieć tak wysokiej zdolności finansowej, jak w przypadku starania się o kredyt na zakup pojazdów. Czas oczekiwania na decyzję jest zazwyczaj bardzo krótki, a wszystkie formalności uproszczone do niezbędnego minimum. Co więcej, leasingobiorca może odliczyć również podatek VAT.
Umowa leasingu jest bardzo elastyczna, dodatkowo możemy skorzystać z tańszego ubezpieczenia czy pakietu assistance oraz usługi wymiany opon. Dostępność samochodów jest niekiedy większa niż w salonach, ponieważ wiele modeli w pierwszej kolejności rezerwowanych jest przez firmy leasingowe.
Flota samochodowa finansowana za pomocą leasingu nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Do podstawowych minusów należy m.in. to, że to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu, a przedsiębiorca ma znacznie mniejszą decyzyjność, niż w przypadku posiadania pojazdu na własność.
Flota składająca się z samochodów pochodzących z aukcji poleasingowych?
Flota samochodowa może być finansowana również poprzez zakup samochodów poleasingowych lub powindykacyjnych. Różnice polegają na tym, że pojazdy powindykacyjne (ciężarowe, osobowe, specjalistyczne) odbierane są właścicielowi z powodu różnego rodzaju długów lub niewywiązywania się z umów, a samochody poleasingowe z kolei to te, które zostały zwrócone do leasingodawcy po zakończeniu umowy.
Pojazdy powindykacyjne kosztują zazwyczaj mniej, niż wynosi ich rzeczywista wartość rynkowa i mają bardzo dobre parametry techniczne. Dzięki temu możemy natrafić na niemal nowe samochody z niskim przebiegiem, w atrakcyjnych cenach.
Auta poleasingowe z kolei to modele nie starsze niż 3-5 lat, a niektóre z nich nadal podlegają gwarancji producenta. Zakup takich samochodów to dobry pomysł na tanie i szybkie zasilenie swojej floty. Ceny uzależnione są często od wyposażenia, przebiegu i specyfikacji pojazdu, ale nadal jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i zawsze wybieraj tylko sprawdzone aukcje poleasingowe.
Kredytowanie samochodów do floty firmowej
Pożyczki i kredyty są powszechnie dostępne, dlatego bywają najpopularniejszą formą finansowania wśród osób prywatnych, ale wiele przedsiębiorców również decyduje się na taki krok. Rozwiązanie to pozwala nam na zaksięgowanie w koszty części odsetkowej raty, a po spłaceniu zadłużenia, samochód staje się własnością kredytobiorcy. Często stosowaną formą zabezpieczenia spłaty kredytu jest wpis banku w dowodzie rejestracyjnym, jako współwłaściciela pojazdu.
Do głównych różnic pomiędzy leasingiem a kredytowaniem należy m.in. długość trwania umowy (kredyt zazwyczaj zaciągany jest na dłużej, niż trwa umowa leasingu, a oprocentowanie może ulec zmianie) oraz końcowe koszty (kredyt przeważnie będzie tańszy, ale leasing jest lepiej dostosowany do sytuacji).
Co więcej, aby otrzymać kredyt, osoba prowadząca działalność musi spełniać szereg warunków. Często wymagana się też obecności firmy na rynku przez okres dłuższy niż rok.
Wynajem długoterminowy
Zarządzanie flotą pojazdów pochodzącą z wynajmu długoterminowego także jest ciekawą opcją. Firmy wynajmujące samochody najczęściej odpowiadają również za ich serwisowanie, kontrolę kosztów paliwa i wiele innych. Z punktu widzenia podatkowego, rozwiązanie to jest podobne do leasingu operacyjnego.

Co daje nam wynajem długoterminowy?
- Pozwala uniknąć ryzyka wahań oprocentowania, które wystąpić może, gdy decydujemy się na kredyt,
- pozwala zwiększyć płynność środków obrotowych przedsiębiorstwa,
- pozwala zaoszczędzić czas (serwisowaniem, naprawami, przeglądami, rejestracją i ubezpieczeniem oraz wieloma innymi sprawami zajmuje się firma wynajmująca),
- formalności leżą po stronie wynajmującego,
- większość kosztów eksploatacyjnych jest już wliczona w ratę,
- mamy ułatwiony dostęp do popularnych marek, nawet tych z wyższej półki,
- najem długoterminowy samochodów nie wpływa na naszą zdolność kredytową,
- nie musimy przejmować się tym, że z czasem wartość pojazdu spadnie.
Zarządzanie flotą samochodową składającą się z pojazdów wynajmowanych to nie tylko gwarancja stałej miesięcznej opłaty, ale i brak opłat wstępnych.
Pamiętajmy natomiast, że w czasie gdy obowiązuje nas umowa, to nadal firma wynajmująca jest pełnoprawnym właścicielem samochodów, a najemca tylko dysponuje pojazdem, według określonych zasad. Nie istnieje też możliwość wprowadzenia zmian w pojeździe ani montaż akcesoriów dodatkowych bez zgody wynajmującego.
Finansowanie gotówką
Flota samochodowa finansowana gotówką sprawia, że zakupione samochody stanowią własność przedsiębiorstwa, a to ciągle bardzo pożądana sytuacja, charakteryzująca szczególnie rynek polski. Zakup za gotówkę sprawia, że nie ponosimy dodatkowych kosztów finansowania, ponieważ mamy własną flotę. Takie rozwiązanie pozwala nam na pełną kontrolę nad eksploatacją pojazdu.
Niemniej w przypadku, gdy decydujemy się na zakup gotówkowy, ponosimy też całkowite ryzyko wynikające z eksploatacji samochodów. Rozwiązanie to obarcza przedsiębiorcę wszystkimi kosztami związanymi z ubezpieczeniem, naprawami czy serwisowaniem, co w przypadku, gdy zarządzamy dużą flotą samochodową, odgrywa ogromną rolę. Właściciel nie może też w pełni zagwarantować poziomu wartości rezydualnej na koniec użytkowania auta.
Samochody do swojej floty firmowej możemy więc finansować na wiele sposobów (np. leasing, akcje poleasingowe i powindykacyjne, wynajem długoterminowy, kredytowanie, finansowanie gotówką). To, który z nich wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych potrzeb oraz od indywidualnych wymagań danego przedsiębiorstwa.
