32 kąpieliska szykują się do otwarcia na terenie woj. lubelskiego. Tyle zgłoszono do sanepidu. Jego inspektorzy przebadali dotychczas pięć miejsc.
– W czterech kąpieliskach właściwi terenowo inspektorzy sanitarni stwierdzili przydatność wody do kąpieli – informuje Katarzyna Wnuk, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – W tym roku znaczna część kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli planuje rozpoczęcie sezonu w najbliższą sobotę, 26 czerwca.
Bez obaw można już korzystać z kąpielisk:
- Międzyrzeckie Jeziorka (powiat bialski),
- Glinianki (powiat chełmski),
- Maczuły (powiat chełmski),
- Zalew w Kraśniku.
Zgodnie z informacją uzyskaną od zarządcy kąpieliska Janowice (powiat puławski) termin rozpoczęcia sezonu uległ zmianie. Planowane jest otwarcie kąpieliska od 26 czerwca. W związku z powyższym woda w kąpielisku zostanie pionownie zbadana. W chwili obecnej kąpielisko jest nieczynne - dodaje rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
W tym roku organizatorzy zgłosili otwarcie kąpielisk również w powiatach: biłgorajskim, chełmskim (oprócz tych, w których została już wydana ocena jakości wody), janowskim, lubartowskim, łukowskim, opolskim, tomaszowskim, włodawskim i zamojskim.
W trakcie sezonu na bieżąco publikowane są komunikaty o jakości wody na terenie kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, które można znaleźć na stronie internetowej wojewódzkiego sanepidu. Można tam także sprawdzić dokładną listę kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych na terenie województwa lubelskiego.
Sanepid przypomina o zaleceniach dotyczących pobytu nad wodą w związku z epidemią SARS-CoV-2. Chodzi m.in. o zachowywanie dystansu społecznego na terenie całego kąpieliska (również podczas przebywania w wodzie). Najlepiej unikać zatłoczonych plaż i miejsc na terenie kąpieliska. Należy też korzystać z własnego sprzętu turystycznego i dbać o higienę rąk.
Na organizatorach takich miejsc ciąży m.in. obowiązek regulowania liczby osób przebywających na terenie kąpieliska, wyznaczenia strefy dla oczekujących na zakup biletu czy zapewnienia ratownikom płynu do dezynfekcji oraz środków ochrony indywidualnej, takich jak maseczki i rękawiczki jednorazowe. Personel powinien przestrzegać zasady dystansu społecznego a w przypadku braku możliwości jego zachowania, stosować środki ochrony osobistej.