Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inwestycje

16 stycznia 2023 r.
18:46

Górki Czechowskie wracają do gry? Deweloper TBV ma mieszane uczucia

0 A A

- Szkoda zmarnowanych trzech lat, poświęconych na dochodzenie do racji, które dla mnie były oczywiste od samego początku – tak Wojciech Dzioba, prezes firmy TBV, będącej właścicielem Górek Czechowskich skomentował ostatni wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, w sprawie „uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin „Górki Czechowskie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Było to już trzecie rozstrzygnięcie WSA w sprawie wspomnianej miejskiej uchwały o Studium z 1 lipca 2019 r. W grudniu ub. r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Rada Miasta Lublin dobrze wyważyła interes publiczny i prywatny uchwalając wspomniane studium i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Lublinie. Wyrok WSA z 16 stycznia 2023r. potwierdził ustalenia wyższej instancji i oddalił skargę wniesioną przez wojewodę

„Sąd nie zgodził się z zarzutami Wojewody dotyczącymi nadużycia przez organ gminy władztwa planistycznego oraz uchybienia zasadzie proporcjonalności, poprzez dopuszczenie na części terenu Górek Czechowskich zabudowy. W ocenie sądu, organ planistyczny przyjęte rozwiązania uzasadnił należycie, w sposób racjonalny i merytoryczny. Ustalając w Studium przeznaczenie terenów, uchwałodawca wziął bowiem pod uwagę zarówno uwarunkowania urbanistyczne, związane z sąsiedztwem z tym obszarem, jak i te dotyczące terenów o najwyższych wartościach przyrodniczo-krajobrazowych, obejmując je ochroną obszarową w formie zespołu parkowo-przyrodniczego.

Sąd podkreślił, że obowiązujące rozwiązania prawne oparte są na zasadzie równowagi interesu publicznego i interesu indywidualnego. Oba te elementy powinny być rozpatrywane łącznie. Rada Miasta zdołała natomiast wykazać, że przy uchwalaniu przedmiotowego Studium zrealizowano wymóg ważenia interesu publicznego i interesu prywatnego, a tym samym, że działaniem legalnym było przeznaczenie części spornego terenu pod zabudowę kubaturową, zaś pozostałej pod zespół przyrodniczo-krajobrazowy” – ocenił Sad.

Wyrok nie jest prawomocny. Wojewoda wprawdzie zapowiedział, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, co może być zapowiedzią wniesienia kolejnej kasacji. Ale nie ma co do tego jasnej deklaracji.

- Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku, Wojewoda Lubelski podejmie decyzję co do złożenia skargi kasacyjnej – poinformowała nas Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Natomiast sędzia Robert Hałabis, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (jednocześnie członek składu orzekającego 16 stycznia) mówi, że obecnie sprawa Górek Czechowskich znajduje się w zupełnie innym stanie prawnym.

- Naczelny Sąd Administracyjny przesądził o kwestiach poruszanych we wcześniejszych skargach wojewody i w świetle obowiązującego prawa my jesteśmy związani tymi orzeczeniami – mówi sędzia Hałabis.

Oznacza to, że kurczy się pole oponentów Ratusza w sprawie tego terenu, o który gdzieś od 20 lat toczą się spory ekologów, miasta i kolejnych właścicieli terenu.

Jak podkreślił sędzia sprawozdawca WSA 16 stycznia: „wysoczyzny, które nie przedstawiają żadnych wartości przyrodniczych, tak istotnych jak suche doliny i zbocza wzniesień.”.

Co dalej z Górkami Czechowskimi? Nieuchwalenie do końca ubiegłego roku planu zagospodarowania przestrzennego daje praktycznie TBV prawo odkupu przekazanych Miastu 75 ha terenów Górek Czechowskich za 1 zł.

- Czekam co się dalej wydarzy. Czy będzie kolejna kasacja Wojewody w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Górek Czechowskich? A przecież, nawet gdyby Wojewoda z niej zrezygnował i wyrok by się uprawomocnił, to znaleźlibyśmy się dokładnie w punkcie wyjścia. Przecież uchwała w sprawie Studium stanowi tylko wstęp do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Procedura uchwalania MPZP może trwać kolejne lata. Tym bardziej, że ekolodzy i obrońcy górek nie zamierzają składać broni.

- Zgodnie z Aneksem do umowy z dnia 21 czerwca 2019 roku w przypadku nie wejścia w życie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego lub też braku uchwalenia takiej zmiany – strony podejmą rokowania w celu wydłużenia terminu w jakim spółka może skorzystać z prawa odkupu. Do wydłużenia tego terminu potrzebne jest zgodne oświadczenie obu stron w wyniku przeprowadzonych rokowań. Na chwilę obecną nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie, spółka nie składała też żadnych deklaracji odnośnie prawa odkupu mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Miasta Lublin.

Właściciel TBV nie widzi na razie woli do rozmów po stronie miasta.

- Ta pasywność Miasta nie bierze pod uwagę tego, że warunki określa rynek – mówi Wojciech Dzioba - Przecież obowiązujący od 2005 r. MPZP górek daje tam możliwość zabudowy innej niż mieszkaniowa na dużo większym obszarze.

Komentarz Artura Szymczyk, zastępcy prezydenta miasta lublin ds. inwestycji i rozwoju:

Dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Miasta Lublin z dnia 1 lipca 2019 roku w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin w części dotyczącej obszaru Górek Czechowskich. Wyrok ten potwierdza, że uchwała w sprawie Studium nie narusza przepisów prawa ani procedury planistycznej, a skarga Wojewody Lubelskiego była niezasadna. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w ustnych motywach uzasadnienia dzisiejszego wyroku, Studium prawidłowo wyważa interes publiczny i prywatny. Gmina Lublin była zobowiązana uwzględnić fakt, że część obszaru Górek Czechowskich należy do właściciela prywatnego i możliwość zabudowy istnieje w ramach prawa własności. Sąd wskazał, że pozyskanie części tego terenu przez Gminę Lublin także leżało w interesie publicznym. Dzisiejszy wyrok, podobnie jak dwa poprzednie orzeczenia NSA w tej sprawie, potwierdził, że Studium zostało uchwalone zgodnie z obowiązującym prawem, a także z zachowaniem ochrony przyrodniczej przewidzianej dla tego terenu.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!