Począwszy od 2004 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" organizuje coroczny Marsz Pamięci o ofiarach zastrzelonych w marcu 1942 roku przez niemiecką policję bezpieczeństwa. Na terenie nieczynnej kopalni piasku na lubelskich Tatarach zastrzelono ponad 100 dzieci z żydowskiego sierocińca.
Marzec 1942. W trakcie likwidacji getta na Podzamczu około stu dzieci z żydowskiej ochronki wywieziono na teren nieczynnej kopalni piasku w dzielnicy Tatary. To właśnie w tej części Lublina podopieczni żydowskiego sierocińca zostali rozstrzelani przez niemiecką policję bezpieczeństwa. A wraz z nimi trzy opiekunki, które nie chciały opuścić podopiecznych z placówki przy ul. Grodzkiej 11.
- Miejsce egzekucji dzieci z ochronki i ich opiekunek jest jednym z elementów Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady", w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina – informuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN".
W ramach 81. rocznicy likwidacji żydowskiej ochronki mieszkańcy Lublina mogą wziąć udział w Marszu Pamięci. Uczestnicy wyruszą 24 marca o godzinie 13 z ulicy Grodzkiej 11, gdzie wówczas zlokalizowana była siedziba żydowskiej ochronki. Następnie zebrani przemaszerują w miejsce, w którym w marcu 1942 roku rozstrzelano dzieci i ich opiekunki - obecnie róg ulic Maszynowej i Łęczyńskiej. To właśnie tam znajdują się dwie upamiętniające płyty, na których znajduje się ostatnia litera hebrajskiego alfabetu, której krój zaczerpnięty jest z Księgi Zohar.