Lista partnerów jest cały czas otwarta. Na pewno znajdą się na niej miejskie jednostki, ale chęć przystąpienia do programu Hrubieszowska Karta Mieszkańca już zadeklarowało ok. 20 przedsiębiorców. Dla mieszkańców oznacza to zniżki.
Decyzja o premiowaniu w ten sposób osób mieszkających w Hrubieszowie i tutaj odprowadzających podatki zapadła na sesji w czerwcu. A kilka dni temu Kreatywne Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej w Hrubieszowie, które program wdraża ogłosiło, że pierwsze karty zostały wydane. Posiadaczem jednej z nich jest np. Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza miasta.
Samorządowiec zrobił to, co powinien każdy, kto chciałby mieć Hrubieszowską Kartę Mieszkańca. Wszedł na stronę internetową karta.miasto.hrubieszow.pl, założył konto i złożył wniosek. Wprowadzone dane zostały zweryfikowane, a dzień później wiceburmistrz już chwalił się w mediach społecznościowych, że kartę ma.
Co mu da jej posiadanie?
– Na pewno możliwość korzystania z ulg przy zakupie biletów wstępu np. na krytą pływalnię lub do Hrubieszowskiego Domu Kultury. Wszystkie jednostki podległe miastu wchodzą do programu obligatoryjnie – odpowiada Justyna Krawczyk-Stadnik, dyrektor KCEiWG.
Na razie nie potrafi określić, jak duże to będą zniżki. Koszty są szacowane, mają być ogłoszone w najbliższym czasie, ale w grę wchodzą upusty na poziomie 10, 20 lub nawet 30 procent.
Podobne mogą obowiązywać również u pozostałych partnerów programu. Ich lista jest wciąż kompletowana, ale podobno już ok. 20 hrubieszowskich przedsiębiorców zadeklarowało chęć wprowadzenia u siebie upustów dla posiadaczy kart mieszkańca. Oczywiście cały czas mogą zglaszać się kolejni.
„Jeśli jesteś właścicielem cukierni, kawiarni, restauracji, salonu fryzjerskiego, gabinetu kosmetycznego, warsztatu samochodowego, prowadzisz zakład usługowy, sklep bądź hurtownię, która oferuje towary lub usługi dla mieszkańców Hrubieszowa, dołącz do naszego programu” – apeluje KCEiWG i kusi, że to szansa na promocję firmy poprzez wspieranie lokalnej społeczności.
Bo posiadaczami kart mogą zostać wyłącznie osoby w Hrubieszowie zameldowane i tutaj rozliczająca się z fiskusem albo odprowadzające podatek rolny, a także ich dzieci. Wnioski składa się wyłącznie elektronicznie. – Gdyby ktoś miał z tym problem, może przyjść do nas. Pomożemy ze wszystkim – obiecuje Justyna Krawczyk-Stadnik.
Te formalności będą wymagane tylko raz na trzy lata, natomiast pracownicy centrum mają co roku weryfikować dane, sprawdzać czy ktoś przypadkiem się z Hrubieszowa nie wymeldował albo nie zaczął podatków odprowadzać gdzieś indziej.
Karty są imienne, tradycyjne, które można wziąć do ręki i nosić przy sobie, ale również w formie aplikacji, co z pewnością będzie dużym ułatwieniem.
Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio w KCEiWG przy ul. Staszica 9 bądź telefonicznie pod nr: 84 535 35 02.