Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

27 maja 2020 r.
9:33

Jak się zmieni Politechnika Lubelska za nowego rektora? Rozmowa z prof. Zbigniewem Paterem

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
4 0 A A
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej
Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej (fot. Piotr Michalski)

Prof. Zbigniew Pater został nowym rektorem Politechniki Lubelskiej. Zastąpił na stanowisku prof. Piotra Kacejkę, który nie mógł ubiegać się o reelekcję. Wybory na Politechnice Lubelskiej odbyły się w formie zdalnej. Prof. Zbigniew Pater otrzymał 94 spośród 96 głosów elektorskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy przez to, że był Pan jedynym kandydatem na rektora będzie Panu łatwiej objąć funkcję rektora Politechniki Lubelskiej?

– Moim zdaniem liczba kandydatów nie ma większego znaczenia na objęcie funkcji rektora. Tutaj bardziej się liczy doświadczenie jakie wyniosłem ze sprawowania funkcji prorektora ds. nauki w latach 2008-2012, a następnie  dziekana Wydziału Mechanicznego (2012-2020). Oczywiście wielkim honorem, a zarazem zobowiązaniem jest dla mnie poparcie jakie uzyskałem. Postaram się swoją postawą oraz realizacją programu nie zawieść oczekiwań społeczności akademickiej Politechniki Lubelskiej.

• Co będzie dla Pana największym priorytetem podczas sprawowania funkcji rektora Politechniki? 

– Priorytetem będzie stworzenie systemu motywacyjnego pozwalającego na ciągły rozwój nauki i dydaktyki, który w konsekwencji dawał będzie Uczelni komfort finansowy. Dzięki pracy poprzednich oraz obecnego rektora mamy doskonałe zaplecze infrastrukturalne, które musimy zacząć lepiej wykorzystywać z pożytkiem dla działalności dydaktycznej, rozwoju naukowego naszych pracowników, a także współpracy z otoczeniem biznesowym.

• Jakie zmiany czekają uczelnię w najbliższych latach?

– Nie będzie żadnych zmian o charakterze rewolucyjnym. Będą korekty obecnego systemu, który spowodował, że Politechnika Lubelska jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Zostaną na szeroką skalę wprowadzone etaty badawcze, zostanie uruchomiony system motywacyjny bazujący na dodatkach zadaniowych za naukę i dydaktykę, będą wprowadzone  liczne programy projakościowe (np. publikacja interdyscyplinarna, projekt studencki, granty na granty, demonstrator), odnowione zostanie zaplecze aparaturowe niezbędne do prowadzenia dydaktyki na nowoczesnym poziomie, wyremontowane zostaną domy studenckie. Oczywiście to tylko wybrane zadania jakie będziemy realizować w kolejnych latach.

• Jakie zmiany czekają samych studentów?

– Przede wszystkim będą to zmiany wymuszone sytuacją zewnętrzną. Będziemy rozwijać kształcenie zdalne, które z pewnością nie ustanie także po wygaszeniu pandemii. W dalszym ciągu z troską zabiegać będziemy o wysoki stopień umiędzynarodowienia studiów. Zwiększymy liczbę profesorów wizytujących z zagranicy, a część zajęć będzie realizowana w laboratoriach zagranicznych. Zostanie także uruchomiony fundusz studencki, bazujący na funduszu obywatelskim z sukcesem wykorzystywanym przez władze samorządowe. Wreszcie liczę w tym zakresie na dobre rady samych studentów.

• Czy wybrał Pan już swoich nowych współpracowników?

– Tak, kandydatów na funkcje prorektorów przedstawiłem podczas spotkania ze społecznością akademicką. Są nimi: prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, który obejmie funkcję prorektora ds. nauki, dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, profesor uczelni – prorektora ds. ogólnych i rozwoju oraz dr hab. inż. Paweł Droździel, profesor uczelni, który będzie kontynuował funkcję prorektora ds. studenckich.

Zbigniew Pater urodził się 15 grudnia 1965 roku w Radomyślu nad Sanem. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Me­chanicznym Politechniki Lubelskiej, które ukończył w 1990 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na Wydziale Mechanicznym Po­litech­niki Lu­bel­skiej na stanowisku asystenta w Katedrze Obróbki Plastycznej. W latach 2008-2012 sprawował funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Lubelskiej. Od października 2012 roku pełnił funkcję Dziekana Wydziału Mechanicznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium