Więcej zarabiamy i krócej szukamy pracy, ale do czołówki województw nam jeszcze daleko. Sprawdzamy jak wyglądała sytuacja gospodarcza w województwie lubelskim.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w minionym roku nieco większe niż w 2022. Najwięcej rąk do pracy było potrzebnych w handlu, naprawie pojazdów samochodowych, gastronomii i hotelarstwie oraz w informacji i komunikacji. Ponadto, w grudniu było zarejestrowanych ponad 211 tysięcy firm w naszym regionie.
Dobrą informacją jest, że spadła liczba bezrobotnych. Jest ich o 4 tysiące mniej niż przed rokiem, mimo to w rankingu województw pod względem wysokości stopy bezrobocia zajmujemy dopiero 13 miejsce. Za nami jest tylko województwo podkarpackie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Najłatwiej natomiast jest znaleźć pracę w Wielkopolsce, na Śląsku, a także w Małopolsce i na Mazowszu.
Patrząc na nasze województwo, największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają mieszkańcy powiatu włodawskiego, hrubieszowskiego i krasnostawskiego. Takie bolączki są mniej spotykane w Lublinie, powiecie łukowskim i łęczyńskim.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w ubiegłym roku w województwie lubelskim wynosiło 6 329,15 zł. To wzrost o prawie 13% w porównaniu do 2022 roku. Okazuje się, że najlepiej możemy zarobić w informacji i komunikacji, przemyśle, transporcie i budownictwie. Gorszą sytuację w portfelu mogą mieć natomiast pracownicy zakwaterowania i gastronomii.
A jeśli już zarabiamy to i inwestujemy. W ubiegłym roku do użytku oddano ponad 9 tysięcy mieszkań, co jest jednak mniejszym wynikiem niż rok wcześniej. Najwięcej było ich w Lublinie (3371) a najmniej w powiecie hrubieszowskim (40). Największy ruch budowlany odnotowano w mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim. Nasz region plasuje się w drugiej połowie tego rankingu.
Jak zauważył dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie dr Krzysztof Markowski "w styczniu bieżącego roku w większości badanych obszarów gospodarki przedsiębiorcy oceniają koniunkturę pozytywnie". Najlepsze nastroje gospodarcze panują wśród jednostek zajmujących się informacją i komunikacją. Negatywne opinie formułują jedynie podmioty zajmujące się budownictwem oraz handlem detalicznym.