Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2024 r.
7:29

Jaka będzie edukacja przyszłości?

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A

Zarobki nauczycieli, zarządzanie szkołą i rewolucja w nauce spowodowana sztuczną inteligencją – to główne tematy, które sprowadziły do Lublina ekspertów z całej Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

11. edycja konferencji „Edukacja Przyszłości” zgromadziła w Lublinie dyrektorów szkół i nauczycieli oraz jednostki samorządu terytorialnego, odpowiadające za oświatę. W dwudniowym spotkaniu uczestniczą również przedstawiciele biznesu.

Wyzwań w edukacji nie brakuje, co podkreślają prelegenci. Podczas ich dyskusji pod lupę zostało wzięte m.in. zarządzanie i finansowanie oświaty.

– Nie jest tajemnicą, że gminy i miasta na prawach powiatu inwestują w oświatę, angażując dochody własne, po to by wszystkie placówki prowadziły działalność statutową na bardzo wysokim poziomie – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. – Obserwujemy przez okres ostatnich lat, że udział tego instrumentu, jakim jest subwencja w wydatkach ponoszonych na sektor oświaty, jest coraz mniejsza. Najmniejszy jest udział subwencji w przypadku gmin. Ponad 55 wydatków na ten cel gminy ponoszą z własnych środków.

Ważną dla panelistów kwestią były również zarobki i zatrudnienie nauczycieli. Za to również odpowiada samorząd.

– Nauczyciel oczekuje terminowego i godziwego wynagrodzenia za pracę, którą wykonuje i do zadań jednostek samorządu terytorialnego należy między innymi troska o to, by nauczyciele byli grupą dobrze wynagradzaną i docenianą w środowisku lokalnym – podkreśla Dumkiewicz-Sprawka.

Edukacja przyszłości musi się również zmierzyć z nowymi technologiami. Palącym wyzwaniem jest m.in. sztuczna inteligencja, z której coraz chętniej korzystają uczniowie i studenci. Coraz częściej mówi się o wykorzystywaniu AI do odrabiania prac domowych i pisania referatów. To zagrożenie, czy nowe możliwości?

– Na pewno musimy działać roztropnie. Z jednej strony jest to zagrożenie, ale jest to też taka nadzieja. Technologii generalnie nie da się zatrzymać i z tym nie możemy walczyć, więc musimy ją jakoś okiełznąć, czyli zastanowić się, jak ją wykorzystać w naszym systemie edukacji – mówi dr hab. Tomasz Rymarczyk, profesor Akademii WSEI, dyrektor Instytutu Informatyki i Innowacyjnych Technologii, oraz Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Netrix S.A.

I jak dodaje: – System edukacji trzeba zmienić. Sztuczna inteligencja w przyszłości będzie takim asystentem, który będzie weryfikował i zbierał dane o uczniach. Będzie indywidualnie do nich dobierał zakres kształcenia, albo będzie wyłapywał te elementy, z którymi uczeń sobie nie radzi.

Według naszego rozmówcy kluczową umiejętnością dla młodego pokolenia będzie w najbliższej przyszłości umiejętność logicznego myślenia, a przede wszystkim wykorzystywania i pozyskiwania informacji. Ma to pomóc uczniom w szkole, jak i w późniejszej pracy zawodowej.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kawałek ważnej ulicy zamknięty. Powstaje tu rondo
utrudnienia

Kawałek ważnej ulicy zamknięty. Powstaje tu rondo

W wakacje kierowcom nie będzie łatwo w Białej Podlaskiej. Od poniedziałku wyłączony z ruchu jest spory odcinek ulicy Warszawskiej.

Małgorzata Popławska w najbliższym czasie straci stanowisko prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Zamościu
Zamość

Spółka ZUK zostanie. Ale prezes musi odejść

Zakład Usług Komunalnych nie zostanie zlikwidowany, ale kierująca nim Małgorzata Popławska straci stanowisko. Możliwe, że nawet w tym tygodniu. Zapowiedział to dzisiaj Rafał Zwolak, prezydent Zamościa.

Aleksandra Mirosław będzie miała w Lublinie swój mural

Aleksandra Mirosław będzie miała w Lublinie swój mural

Mural mistrzyni świata, rekordzistki we wspinaczce na czas, a przede wszystkim lublinianki, Aleksandry Mirosław znajdzie się na jednej z kamienic w centrum Lublina.

Dodatkowa kasa dla rodzin zastępczych i pracowników społecznych

Dodatkowa kasa dla rodzin zastępczych i pracowników społecznych

Na podwyżki mogą liczyć m.in. pracownicy pomocy społecznej, piecza zastępcza i pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do 3 roku życia. Dodatkowe 1000 złotych brutto trafi do ich kieszeni już w lipcu.

Hit transferowy stał się faktem. Wilfredo Leon zawodnikiem Bogdanki Luk Lublin!

Hit transferowy stał się faktem. Wilfredo Leon zawodnikiem Bogdanki Luk Lublin!

Wszystko jest już jasne. Wilfredo Leon w poniedziałek został zaprezentowany jako nowy zawodnik Bogdanki LUK Lublin.

Niebezpieczne spotkania na drogach: giną zwierzęta, zagrożeni są też ludzie

Niebezpieczne spotkania na drogach: giną zwierzęta, zagrożeni są też ludzie

Tylko w miniony weekend w powiecie krasnostawskim doszło do 3 wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Policja apeluje o zdjęcie nogi z gazu w rejonach lasów i pól.

Targowisko na podzamczu kością niezgody. Do kiedy zostaną tam handlujący?
Dużo zdjęć
galeria

Targowisko na podzamczu kością niezgody. Do kiedy zostaną tam handlujący?

Miało być otwarte do końca roku, ale już jest zamknięte. Na targowisku pod zamkiem, bo o nim mowa, dzisiaj (1 lipca) handlujący przedsiębiorcy zostali poinformowani, że mają tydzień na opuszczenie terenu. Zszokowani tą informacją udali się po wyjaśnienia do marszałka województwa lubelskiego.

Górnik spędzi na obozie w Kielcach 10 dni

Górnik Łęczna rozpoczął zgrupowanie w Kielcach. Sporo nowych twarzy w kadrze

W poniedziałek Górnik Łęczna rozpoczął zgrupowanie w Kielcach. Trener Pavol Stano zabrał na obóz 24 zawodników, w tym sporo nowych twarzy. Zabrakło za to Damiana Gąski, którego umowa z zielono-czarnymi wygasła w niedzielę.

Umowa podpisana. Dworzec kolejowy w Chełmie przejdzie metamorfozę
Wizualizacje
galeria

Umowa podpisana. Dworzec kolejowy w Chełmie przejdzie metamorfozę

Prace potrwają na pewno ponad rok. Ale warto czekać, by móc potem korzystać z gruntownie zmodernizowanego obiektu. Dworzec kolejowy w Chełmie będzie "modernistyczny, przestrzenny, nowoczesny i ekologiczny".

Było 5, a jest 10 elektrycznych rowerów w miejskiej wypożyczalni
Lublin

Już nie 5, tylko 10. Więcej miejskich elektryków

Pięć nowych elektrycznych rowerów zasiliło miejską flotę w Lublinie. W sumie liczy ona ponad 620 pojazdów. A niedługo ma do nich jeszcze dołączyć rower typu cargo.

Trwa budowa stacji Orlenu Miejscach Obsługi Podróżnych Obroki Wschód i Zachód
Trasa S19 Lublin-Rzeszów.

Skończą się kłopoty kierowców. Już w wakacje zatankujemy w Obrokach

Dokładnej daty jeszcze nie znamy, ale już w wakacje będzie można w końcu zatankować na nowych stacjach Orlenu przy S19, na odcinku Lublin–Rzeszów, na MOP w Obrokach. Skończą się kłopoty kierowców, którzy nieopatrznie wjechali na ten odcinek z niewielką zapasem paliwa w baku.

Mirosław Sokal

Ze straży do ratusza. Nowy dyrektor od bezpieczeństwa

Pracował w policji, a gdy przeszedł na emeryturę, w Straży Miejskiej w Lublinie. Teraz Mirosław Sokal został szefem Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w magistracie.

14-latka z Iławy uciekła z domu. Odnalazła się w Lublinie

14-latka z Iławy uciekła z domu. Odnalazła się w Lublinie

W sobotę dziewczynka uciekła, w niedzielę się odnalazła. Pokonała w tym czasie ponad 400 kilometrów pociągiem. Na nastolatkę z Iławy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei natknęli się na dworcu w Lublinie.

Wyleczą zęby w dentobusie. Za darmo i blisko domu
Harmonogram postojów

Wyleczą zęby w dentobusie. Za darmo i blisko domu

Bus z dentystą na pokładzie znowu przejedzie przez Lubelszczyznę. Dzieci i młodzież mogą bezpłatnie skorzystać z opieki stomatologicznej, a także wyleczyć zęby.

W Fajsławicach rozegrany został Charytatywny Turniej Piłki Nożnej

W Fajsławicach zagrali dla Wiktorii

W Fajsławicach odbyła się piąta edycja Charytatywnego Turnieju Piłki Nożnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

225,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

420,00 zł

Komunikaty