Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

16 listopada 2024 r.
20:00

Janów Lubelski. Zakończono prace konserwatorskie przy klasztornej dzwonnicy

Autor: Zdjęcie autora MG

W listopadzie br. zakończono kolejny etap robót budowlanych i prac konserwatorskich w dawnym zespole klasztornym oo. Dominikanów w Janowie Lubelskim. Tym razem prace trwały przy bramie-dzwonnicy oraz ogrodzeniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakres prac obejmował m. in.:
- wykonanie badań odkrywkowych w celu ustalenia historycznej kolorystyki elewacji;
- skucie odspojonych i rozwarstwionych tynków oraz oczyszczenie pozostałych tynków;
- naprawę spękań konstrukcyjnych oraz impregnację wątków i zachowanych partii tynków;
- wykonanie tynków w partii cokołowej do wys. ok 2 m oraz wykonanie tynków w wyższych partiach ścian;
- malowanie elewacji;
- podklejenie odspojonych i rozwarstwionych detali oraz skucie fragmentów dekoracji nie nadających się do podklejenia,
- rekonstrukcję większych ubytków dekoracji zaprawą na bazie wapna dołowanego i suszonego piasku kwarcowego, uzupełnienie ubytków formy kitem mineralnym w masie;
- odtworzenie warstwy wykończeniowej detalu architektonicznego;
- wymianę stolarki okiennej.
- „W trakcie badań odkrywkowych ustalono że brama-dzwonnica oryginalnie posiadała kolorystykę tożsamą z kościołem. Dodatkowo odkryto dekorację sgraffitową w obrębie gzymsu koronującego oraz wykonano jej rekonstrukcję na bazie zachowanych śladów” – objaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie.

Miasto Janów Lubelski - założono w 1640 roku przez Katarzynę z Ostrogskich Zamoyską i stanowiło centrum obwodu Ordynacji Zamojskiej w latach 1829-67. Nowo powstałemu miastu został nadany herb wyobrażający Matkę Bożą. Miało to związek z objawieniami jakie miały miejsce w XVII w.
W roku 1647 wybudowana została kaplica w miejscu objawień, w której umieszczono obraz Matki Bożej Łaskawej. W roku 1659 ordynat Jan Sobiepan Zamoyski ufundował drewniany kościół i klasztor, a w roku 1660 założenie zostało przekazane pod opiekę zakonowi oo. dominikanów. Świątynia bardzo szybko stała się za mała dla licznie przybywających pielgrzymów, a „Księga cudów i łask sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim” - wymienia potwierdzonych 169 cudów, których doświadczyły osoby w tym miejscu na przestrzeni wieków.
W roku 1694 wydane zostało pozwolenie na budowę murowanego kompleksu zakonnego, na podstawie projektu Michała Linka, budowniczego twierdzy zamojskiej i nadwornego architekta Zamoyskich, fundatorów założenia. Prezbiterium ukończono w 1700 r., nawę oraz dwa skrzydła klasztoru w latach 1715-1720. W tym okresie wzniesiono zapewne także bramę-dzwonnicę. Konsekracja kościoła nastąpiła w roku 1742, a budowę kompleksu zakończono w 1769 roku.
W 1864 roku nastąpiła kasata klasztoru oo. dominikanów, a sanktuarium stało się siedzibą parafii przeniesionej z Białej.
Kompleks poddawany był kolejnym remontom, bardziej lub mniej udanym. Od roku 2021 rozpoczęte zostały systematyczne prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane przy szacie zewnętrznej kościoła, (wcześniej informowaliśmy o odkryciu kapsuły czasu, której zawartość związana była zarówno z historią świątyni jak i samego miasta).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Król Wielkiej Brytanii Karol III podczas spotkania w siedzibie Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie
PAMIĘĆ I HISTORIA

Król Karol III w Krakowie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu

Karol III odwiedził w poniedziałek Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, gdzie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość – podkreślił monarcha podczas spotkania.

Chiński dyplomata  Xu Xiaofeng z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
RAPORT

Chiny też czekają na inwestycję, która złapała poślizg. Sejmik ponawia stanowisko do premiera

Inwestycja w Małaszewiczach łapie jeszcze poważniejszy poślizg, a sejmik województwa lubelskiego po raz drugi przyjmuje stanowisko w tej sprawie. Na razie wiadomo, że procedura przekształceń własnościowych spółki Cargotor przeciągnie się do końca lipca.

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

A ponieważ między jedną a drugą czynnością wypił część wspomnianej butelki, to za wykroczenia w ruchu drogowym został dodatkowo ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1600 złotych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje
ZDROWIE I MEDYCYNA
galeria

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje

Tu był pierwszy w regionie tomograf komputerowy, tu był pierwszy rezonans magnetyczny. Dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie świętował swoje 60-lecie. Odznaczono ponad 100 osób, które przyczyniły się do jego rozwoju.

Aneta Karpiuk przestała być starostą hrubieszowskim 28 grudnia 2023 roku. Została odwołana wraz z całym zarządem. W 2024 wzięła udział w wyborach samorządowych. Została wójtem gminy Trzeszczany.

Koniec wieloletniego śledztwa. Wójt Trzeszczan zasiądzie na ławie oskarżonych

Ta sprawa ciągnęła się kilka lat. Była przenoszona z prokuratury do prokuratury. Ostatecznie to śledczy z Grodziska Mazowieckiego przedstawili zarzuty, a kilka dni temu również skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Anecie Karpiuk, b. staroście, obecnie wójt gminy Trzeszczany.

zdjęcie ilustracyjne

Zabójstwo ratownika w Siedlcach. Prokuratura stawia dwa zarzuty Adamowi Cz.

59-letni Adam Cz. z Siedlec będzie odpowiadał za zabójstwo ratownika medycznego z Białej Podlaskiej. Takie zarzuty postawiła mu w poniedziałek prokuratura.

Palikot wpłacił 2 mln złotych poręczenia i opuści areszt
KAUCJA

Palikot wpłacił 2 mln złotych poręczenia i opuści areszt

Były poseł, biznesmen Janusz Palikot wpłacił 2 mln zł kaucji dziś opuści areszt śledczy we Wrocławiu, w którym przebywa od października. Jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 mln złotych.

Będą dodatkowe autobusy i trolejbusy po meczu na Arenie Lublin
KOMUNIKACJA

Będą dodatkowe autobusy i trolejbusy po meczu na Arenie Lublin

Kiedy? W sobotę, 1 lutego, po zakończeniu meczu na Arenie Lublin. Około godziny 16:30, zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów i trolejbusów.

48-latkowi grozić może nawet dożywotnie więzienie

Z nożem zaatakował kompana od kieliszka. Poszło o kobietę

Pili razem alkohol. I w trakcie imprezy pokłócili się. O kobietę. Wtedy jeden z mężczyzn rzucił się z nożem na kompana. Ranił go. Odpowie za usiłowanie zabójstwa.

"Nigdy więcej wojny" Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

"Nigdy więcej wojny" Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Lublinie

80 lat temu został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Auschwitz. ONZ ustanowiło ten dzień Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Lublin upamiętnił te tragiczne wydarzenia sprzed laty i oddano hołd poległym.

Ślady krwi i but na drodze. Policjanci znaleźli sprawcę i ofiarę. To kumple

Ślady krwi i but na drodze. Policjanci znaleźli sprawcę i ofiarę. To kumple

Ślady ostrego hamowania i krwi na jezdni, a obok męski but i telefon - na taki widok natknęli się strażnicy graniczni. Natychmiast zaalarmowali policję. Zagadkę udało się rozwiązać dość szybko.

Młodzież z Radzynia podczas warsztatów

Młodzi też chcą tworzyć miasto. I dopięli swego

Po raz pierwszy w Radzyniu Podlaskim młodzież będzie doradzała burmistrzowi. Radni zgodzili się na powołanie swoich młodszych odpowiedników.

Nawozy Dolistne: Szybka Droga do Obfitych i Zdrowych Plonów

Nawozy Dolistne: Szybka Droga do Obfitych i Zdrowych Plonów

W dzisiejszych czasach rolnicy oraz ogrodnicy coraz częściej zwracają uwagę na nawozy dolistne jako skuteczne rozwiązanie dla swoich upraw. Ta metoda nawożenia pozwala na dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych wprost przez liście, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne rezultaty. Dzięki temu rośliny mogą lepiej rosnąć, a plony stają się bardziej obfite.

Huczwa Tyszowce w miniony weekend sparowała z Potokiem Sitno

Zamojska klasa okręgowa. Grad bramek w sparingach Huczwy Tyszowce i Tanwi Majdan Stary

Przygotowania na całego czas zacząć. W miniony weekend kilka zespołów z zamojskiej klasy okręgowej rozegrało mecze kontrolne

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po zakończeniu wyburzeń i usunięciu gruzu oraz piątkowym otwarciu drogi dla mieszkańców, służby miejskie przystąpiły do sprzątania ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. Etapowe prace już przynoszą pierwsze efekty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium