Był matematykiem, regionalistą, historykiem i dziennikarzem. Mentorem i wzorem. Zmarły przed rokiem Józef Łukasiewicz w niedzielę doczeka się pamiątkowej tablicy, która zostanie odsłonięta w Kruczku, leśnym uroczysku.
To wyjątkowe miejsce, które od roku 1986 roku z inicjatywy Józefa Łukasiewicza zostało otoczone szczególną opieką. Wtedy powstała droga krzyżowa, obrazująca cierpienie narodu polskiego oraz pomnik żołnierzy Armii Krajowej. Później w miejscu męczeńskiej śmierci Ani Jedynakówny ustawiono jej monument. Od tego roku, uchwałą Rady Miasta Janowa Lubelskiego leśny trakt nosi nazwę ,,Drogi Józefa Łukasiewicza”. Właśnie o Kruczku J. Łukasiewicz wspominał w swoich ostatnich słowach. Sam przykuty przez większość życia do wózka inwalidzkiego pomagał chorym i zdrowym, młodszym i starszym.
Józef Łukasiewicz był postacią niezwykłą dla Janowa Lubelskiego. Redaktorem naczelnym „Korzeni Janowskich”, „Róży w Rodzinie” „Gazety Milenijnej” z Momot i „Klucza” z Kluczkowic. Recenzentem książki „Partyzanci Ojca Jana” St. Puchalskiego, autorem „Janowskich Szlaków Modlitewnych”, w „Śladach Jezusa”, w których opisał historię 25. pieszych pielgrzymek janowskich do Częstochowy, które współorganizował i uczestniczył. Podczas jednej z nich umieścił na murach klasztoru sztandar janowskiej Solidarności, który ukrywał w czasie stanu wojennego w swoim domu. Wspierał NSZZ Solidarność. Wydawał i kolportował a także redagował literaturę ,,drugiego obiegu” w USA i Kanadzie znany był na pod pseudonimem Arcus.
Spod ręki Łukasiewicza wyszły albumy „Kalwaria Ziemi Lubelskiej” i „Drogowskazy Wiary. Kapliczki i Krzyże Ziemi Janowskiej”, wspomnienia obozowe ks. Czesława Dmochowskiego „Widziałem Piekło” oraz wiersze księdza Henryka Samula. Był autorem monografii janowskiej Policji oraz kilkudziesięciu innych. Wydał około 30 ksiąg wołyńskich. Zaangażowany był w pomoc rodakom na Wołyniu i Podolu. Powołał Społeczny Komitet Pomocy Parafii Rzymsko – Katolickiej w Równem. Organizował pomoc finansową na budowę kościoła w Kostopolu i odbudowę kościołów na terenie dekanatu równeńskiego. Był założycielem pisma „Wołyń Bliżej”, które trafiało do Polaków, rozproszonych po świecie. Założyciel Komitetu Obywatelskiego, wydającego „Nieobojętnych”. Współtwórca „Przymierza”, stowarzyszenia ponadpartyjnego z 1990 roku.
Łukasiewicz był inicjatorem „Dębów Pamięci” i „Katyńskich Tablic Memorialnych”, upamiętniających polskich żołnierzy i policjantów, zamordowanych na rozkaz Stalina przez NKWD w Katyniu, Miednoje, Twerze i Charkowie. Wreszcie pomysłodawcą powstania ,,Janowskiego Stowarzyszenia Regionalnego” i budowy Janowskiego Epitafium Obrońców Ojczyzny, upamiętniającego żołnierzy walczących na różnych frontach II Wojny Światowej, żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców Janowa i okolic, zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych i miejscach kaźni.
Józef Łukasiewicz uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem „Ordynata Honoris Causa Grodu Janowskiego”. Zmarł 29 listopada 2022 roku.