Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 czerwca 2023 r.
9:56

Lublin wyda "Azbest". Autorka z Krakowa laureatką nowego konkursu

Autor: Zdjęcie autora agdy

Nie czytają poetów ze szkolnych podręczników, tylko rówieśników. Nowoczesnym językiem piszą o współczesnych problemach, zwracają uwagę na naturę. Lublin wie dużo o młodych poetach, a jednemu wyda debiutancki tomik. Znamy pierwszego laureata nowego konkursu literackiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Joanna Wróbel, poetka z Krakowa została laureatką pierwszej edycji „Reflektora” - najmłodszego konkursu literackiego organizowanego w mieście.

Wyjedzie z Lublina z szklaną statuetką i najważniejszą dla młodego autora nagrodą – deklaracją druku debiutanckiego tomiku. Jesienią tego roku na rynku ukaże się jej „Azbest”.

- Braliśmy pod uwagę dojrzałość warsztatu, spójność tomu, to jak bardzo wiersze, które się w nim znalazły wymagają dopracowania.  Autorzy z całej Polski nadesłali 80 tomów poetyckich, w których było po kilkadziesiąt utworów. Jak na pierwszą edycję konkursu to duża, nawet bardzo liczba. Z uwagi na to, że Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży udział mogły brać osoby do 30. roku życia. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem w grupie wiekowej, która zwraca się raczej ku nowym mediom. Tym bardziej, że samodzielne zbudowanie kompozycyjnie spójnego tomu jest bardzo trudne – ocenia Aleksander Wójtowicz, kierownik Muzeum Józefa Czechowicza, jeden z trójki jurorów i organizator konkursu.

Twórczość Joanny Wróbel (rocznik 1994) znana jest czytelnikom kwartalnika „Kontent”, miesięcznika „Helikopter” czy strony przekrój.pl. W zeszłym roku została wyróżniona nagrodą publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina. W mediach społecznościowych publikuje rysunki jako pewien wróbel (fb.com/pewienwrobelrysuje).

 Miejscem sobotniego ogłoszenia nazwiska laureata i wręczenia nagrody, której nazwa nawiązuje do przedwojennej grupy literackiej, było muzeum przy ul. Złotej. Niemal dokładnie sto lat temu ukazał się pierwszy numer lubelskiego czasopisma „Reflektor” z którym związani byli młodzi wówczas twórcy: Konrad Bielski, Wacław Gralewski, Stanisław Grędziński i przede wszystkim najbardziej znany i ceniony Józef Czechowicz.

- Młodzi poeci są nastawieni do życia refleksyjnie i krytycznie. Widzą to, czego nie widzieli ich poprzednicy – naturę. Zauważają, że są częścią bardziej złożonego systemu zależności i poświęcają temu niesłychanie dużo uwagi. Myślę, że to jest ich cechą charakterystyczną. Idzie to w parze z głęboką świadomością, wrażliwością na otaczający świat – mówi Aleksander Wójtowicz, pytany o współczesnych młodych twórców i ich inspiracje. 

– Jeżeli czytają, czytają swoich rówieśników albo poetów dekadę starszych, mistrzów szkolnych tu nie ma. Mówią językiem bardzo współczesnym, nowoczesnym – dodaje juror, który zauważa, że wśród nadesłanych na konkurs tomów było bardzo dużo mówiących o sprawach aktualnych, obecnych w dyskursie publicznym. O mediach, zmianach klimatycznych, o ekologii, naszym stosunku do natury, do zwierząt. Jak się zachowywać w świecie ciągłych wyzwań i jak sobie radzić z tym wszystkim co nas otacza i układa się w coraz bardziej pesymistyczną konstelację.

Organizatorzy konkursu i trwającej przez trzy dni Lubelskiej Sceny Poetyckiej (w programie oprócz wręczenia nagrody były spotkania z poetami, slam, open mic i sety muzyczno-literackie) tłumaczą, że tworzą w ten sposób miejsce gdzie poezja może swobodniej funkcjonować i nie trzeba jej w tym przeszkadzać.

Kto przegapił wydarzenia Lubelskiej Sceny Poetyckiej organizowanej przez Fundację Heuresis może nadal przy Złotej 3 oglądać wystawę o „Reflektorze” z 1923 roku. I czekać na drugą edycję konkursu „Reflektor”, która będzie dla poetów w każdym wieku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty