Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 września 2022 r.
19:09

Jubileusz Spotkań z Kulturą Żydowską. Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 1 A A
6 września 2022 12:00
(fot. wycinanka: Joanna Matyjasek, oprawa graficzna: Lidia Dańko)

Po raz 10. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędą się Spotkania z z Kulturą Żydowską, czyli Pardes Festival. W tym roku przygotowano bogaty, interdyscyplinarny program. Festiwal potrwa od 6 do 11 września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pardes Festival odkrywa zakorzenione od wieków na Lubelszczyźnie sploty chrześcijańsko-żydowskie i przywraca pamięć o polskich Żydach.

W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury i architektury, spotykamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości – dodają organizatorzy wydarzenia.

W bogatym programie festiwalu znalazły się m.in. spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty czy koncerty. Inauguracja Pardes Festival nastąpi 6 września. Pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zaproszą m.in. na spacer po kolekcji judaików w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej (Muzeum Nadwiślańskie, godz. 12) oraz wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Nity (Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, godz. 17).

Warto podkreślić, że Pardes Festival pochyla się również nad kulturą innych mniejszości. Jednym z wydarzeń będzie zaplanowana na 7 września prezentacja poświęcona kulturze Ormian w Polsce (Muzeum Nadwiślańskie, godz. 15). Wielbiciele kina będą mogli obejrzeć znakomicie przyjęty dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego "Książę i Dybuk" poświęcony twórczości Michała Waszyńskiego, autora pierwszego w Polsce pełnometrażowego filmu nagranego w języku jidysz (Dzwonnica Kultury, 7 września, godz. 19.30).

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. 8 września na patio Kamienicy Celejowskiej koncert muzyki sefardyjskiej wykona Anna Riveiro z towarzyszeniem Michała Pindakiewicza.

Z kolei w piątek, 9 września o godz. 20 w kazimierskiej farze odbędzie się pokaz spektaklu poetycko-muzycznego upamiętniającego polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Będzie też coś dla smakoszy. 9 września uczestnicy poznają tradycje kulinarne Żydów aszkenazyjskich (godz. 11) i sefardyjskich (godz. 14.30) w Restobarze Hamsa przy ulicy Senatorskiej w Kazimierzu Dolnym.

10 września festiwal przeniesie się na Zamek w Janowcu, gdzie zorganizowany zostanie rodzinny piknik. Na uczestników od godz. 11 czekać będą produkty lokalne i regionalne, rękodzieło oraz spotkania z winiarzami i producentami cydru. A na finał koncert Orkiestry Galicji, która porwie uczestników do tańca.

W tym roku festiwalowi będzie towarzyszyć wydarzenie dodatkowe, które odbędzie się 4 września o godz. 12 w Lublinie, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Będzie to oprowadzanie tematyczne upamiętniające Zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie w ramach obchodów 80. rocznicy niemieckiej akcji "Reinhardt".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lk 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów

Inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej: nowe perspektywy dla biznesu i mieszkańców

Inwestycje w kolej w Polsce Wschodniej to kolejny element modernizacji gospodarki makroregionu. Dają one realną i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla transportu drogowego. Podróżni – mieszkańcy i goście, docenią komfort i krótszy czas. Biznes zaś – bezpieczeństwo i niezawodność spedycji towarów koleją. A wszystko to dzięki 1,7 mld złotych ze środków unijnych zainwestowanych przez Program dla Polski Wschodniej 2014-2020.

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wyszedł z psem na spacer. Do domu wrócił tylko pies. Młody mężczyzna z Rejowca Fabrycznego cudem uszedł z życiem. Policjanci wyciągnęli go ze stromego wyrobiska.

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej
18 stycznia 2025, 20:00

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej

W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Proces rehabilitacji to walka na wielu frontach. Twoje ciało regeneruje się, walczy z obciążeniami i adaptuje się do nowej rzeczywistości. Ale co, jeśli najważniejszym sprzymierzeńcem w tej walce jest to, co masz na talerzu? Odpowiednia dieta może przyspieszyć procesy naprawcze i poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule zajmiemy się szczegółowym spojrzeniem na to, jak żywienie może stać się twoją tajną bronią w drodze do zdrowia.

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Pośród mód lansowanych w internecie przez celebrytki i celebrytów szczególnie dużym powodzeniem cieszą się makijaże proponowane przez Hailey Bieber. Modelka, influencerka i żona piosenkarza Justina Biebera już nie jeden raz udowodniła, że zna się na rzeczy. Pokazywane przez nią na Instagramie i TikToku pomysły na make-up natychmiast stają się trendami i są odtwarzane przez setki tysięcy użytkowniczek (i użytkowników) na całym świecie. Przedstawiamy jedną z propozycji cieszących się niesłabnącą popularnością już od lata 2023 roku – strawberry make-up, czyli makijaż truskawkowy.

Trener Krzysztof Andrzejewski liczy na kolejny triumf swoich podopiecznych

Jadą do spadkowicza po kolejne zwycięstwo. ChKS Chełm kontra Czarni Radom

W meczu 18. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Czarnymi Radom. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek, o godzinie 20.30 i obejrzymy je w Polsacie Sport 2.

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Każdy budynek potrzebuje wentylacji, by móc dobrze funkcjonować. Wyobraź sobie duszne wnętrze, wypełnione nieświeżym powietrzem i wilgocią. To nie tylko niewygodne dla przebywających tam ludzi, ale także groźne dla samego budynku. Wentylacja to fundament – dzięki niej można cieszyć się czystym powietrzem.

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Straż Graniczna nadal rekrutuje. W tym roku nadbużański oddział zamierza przyjąć 190 nowych funkcjonariuszy. Już na początek można zarobić nawet 5,5 tys. zł na rękę.

Mikulov – klimatyczne czeskie miasteczko, którego nie sposób zapomnieć

Mikulov – klimatyczne czeskie miasteczko, którego nie sposób zapomnieć

Są takie miejsca, które raz odwiedzone, na długo zapadają w pamięć. Bez wątpienia zaliczyć do nich można Mikulov – niewielką miejscowość w Czechach, położoną na malowniczych Morawach Południowych. To małe, ale bardzo urocze miasteczko, do którego wielu turystów trafia przypadkiem – przez miasteczko prowadzi bowiem często uczęszczana przez Polaków droga w kierunku Wiednia. Mikulov można jednak także potraktować jako cel sam w sobie i spędzić na jego terenie kilka dni – zdecydowanie warto!

Mieszkanie w Lublinie — wady i zalety życia w bloku!

Mieszkanie w Lublinie — wady i zalety życia w bloku!

Własne M w bloku to dla niektórych wystarczająca przestrzeń do życia, jednak spore grono osób ma duży dylemat, czy wybrać takie mieszkanie, czy może zdecydować się na zakup lokalu w kamienicy, szeregowcu lub zająć budową domu. Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się bliżej mieszkaniom w bloku w Lublinie, by wypunktować wszystkie „za” i „przeciw”, które pomogą podjąć decyzję w sprawie wyboru idealnego miejsca do życia.

Jak biuro rachunkowe online może uprościć prowadzenie JDG?

Jak biuro rachunkowe online może uprościć prowadzenie JDG?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) wiąże się z wieloma obowiązkami, zwłaszcza w obszarze księgowości i rozliczeń podatkowych. Dla wielu przedsiębiorców, szczególnie tych rozpoczynających swoją przygodę z biznesem, może to być przytłaczające. Na szczęście, w dobie powszechnego dostępu do Internetu, istnieją rozwiązania, które ułatwiają radzenie sobie z formalnościami.

Szymon Wiśniewski i Igor Sęk wzmocnili Monogo Lubelskie Perła Polski

Szymon Wiśniewski i Igor Sęk wzmocnili Monogo Lubelskie Perła Polski

Zespół z naszego regionu dokonał dwóch naprawdę dużych transferów. Zarówno Wiśniewski, jak i Sęk to zawodnicy, którzy najlepsze lata swoich karier mają jeszcze przed sobą.

Stare Miasto bez ogrzewania i ciepłej wody

Stare Miasto bez ogrzewania i ciepłej wody

Na kilka godzin przerwą dostawę ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie usuwać awarie na sieci ciepłowniczej.

Prezydent Chełma pozywa ministerstwo kultury. Chodzi o Muzeum Rzezi Wołyńskiej

Prezydent Chełma pozywa ministerstwo kultury. Chodzi o Muzeum Rzezi Wołyńskiej

To sąd zdecyduje, czy wypowiedzenie umowy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zgodne z prawem. Chodzi o budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego w Chełmie.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31