Hodowca ptaków egzotycznych, miłośniczka wspinaczki i… szef zespołu weselnego Orinoko, akordeonista – to niektórzy z kandydatów Polski 2050 w województwie lubelskim w wyborach do Sejmu RP. W okręgu lubelskim liderem listy koalicyjnej Trzeciej Drogi, którą ugrupowanie Szymona Hołowni tworzy wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym będzie posłanka Joanna Mucha. W okręgu nr 7 (Biała Podlaska, Chełm i Zamość) najwyższe miejsce, drugie na liście z przedstawicieli Polska 2050 otrzymał Sławomir Ćwik, przedsiębiorca, radny miejski z Zamościa. Z walki o mandat posła niespodziewanie zrezygnowała w piątek Ewa Jaszczuk z Chełma, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Ewa Jaszczuk, która była typowana na liderkę listy w swoim okręgu w piątek wydała oświadczenie, w którym przyznała, że „nie odnajduję się w przyjętej formule wyborczej”.
- Od dłuższego czasu nie zgadzałam się ze sposobem działania Zarządu Regionu Lubelskiego. Odczuwałam brak wsparcia, właściwej komunikacji i współpracy w dążeniu do wspólnego celu. W mojej ocenie przyjęty przez Zarząd Regionu kierunek działań nie przyczyni się do realizacji założeń programowych i celów wyborczych partii Polska 2050. Dlatego też zmuszona jestem podjąć tą trudną dla mnie decyzję – poinformowała radna Sejmiku.
Senator Jacek Bury, poproszony podczas sobotniej prezentacji kandydatów w wyborach do Sejmu o komentarz powiedział, że nie rozumie decyzji Ewy Jaszczuk.
- Nie będę krytykował tej decyzji. Każdy z nas jest wolnym człowiekiem i miała prawo podjąć taką, a nie inną decyzję. Pozostawmy ludziom wybory ich własne i nie wtrącajmy się w rzeczy, które nie do końca są dla nas znane – mówił senator Bury i przyznał, że Jaszczuk w momencie układania list zaczęła mieć wątpliwości czy w ogółe startować, że starał się z nią prowadzić rozmowy, bo była bardzo dobrym kandydatem.
Senator Bury wspomniał także, że niektórzy z kandydatów pod wpływem nacisków czy szantażu rezygnowali z udziału wyborach. O konkretnych przykładach mówić jednak nie chciał.
Na listach kandydatów do Sejmu ugrupowania Polska 2050 znajdziemy osoby już niezwykle doświadczone w polityce, ale także i takie, które po raz pierwszy startują w wyborach czy angażują się w działalność polityczną.
Listę w okręgu nr 6 otworzy posłanka Joanna Mucha, która w obecnej kadencji opuściła szeregi Platformy Obywatelskiej zasilając ugrupowanie Szymona Hołowni. W okręgu nr 7 najwyżej, na drugim miejscu znalazł się Sławomir Ćwik, radny miejski w Zamościu, prawnik, przedsiębiorca i menadżer.
Na dalszych pozycjach na liście w okręgu nr 6 znajdziemy między innymi Pawła Sosnowskiego z powiatu łukowskiego, przedstawionego przez Joannę Muchę jako hodowcę ptaków egzotycznych (13 miejsce) oraz Martynę Rękas z Lubartowa, miłośniczkę wspinaczki górskiej (17 miejsce). W okręgu nr 7 z 16 pozycji kandydować będzie Marek Małysa, radny gminy Biłgoraj, szef zespołu weselnego Orinoko, akordeonista.
Jacek Bury i Joanna Mucha przedstawiają kandydatów Polska 2050 w okręgu nr 6 w wyborach do Sejmu RP
Kandydaci Polska 2050 w okręgu nr 6 (Lublin oraz powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski, puławski, rycki i świdnicki)
1. Joanna Mucha
3. Romana Rupiewicz
5. Edyta Lipniowiecka
7. Rafał Maksymowicz
9. Sławomir Seredyn
11. Beata Brzozowska-Zburzyńska
13. Paweł Sosnowski
15. Adam Kałaska
17. Martyna Rękas
19. Tomasz Makarczuk
21. Lucjan Orgasiński
23. Beata Zdanowska
25. Anna Obel-Szurek
27. Robert Baran
29. Piotr Tomczuk
Sławomir Ćwik przedstawia kandydatów Polska 2050 w okręgu nr 7 w wyborach do Sejmu RP
Kandydaci Polska 2050 w okręgu nr 7 (byłe województwa: chełmskie, zamojskie i bialskopodlaskie)
2. Sławomir Ćwik
4. Honorata Słomiany
6. Katarzyna Rot
8. Marek Uss
10. dr Marek Piotrowski
12. Janusz Mazaruk
14. Michał Barszczewski
16. Marek Małysa
18. Elżbieta Bartnik
20. Dominika Kapłon
22. Barbara Maksymowicz
24. Renata Socha