Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 stycznia 2023 r.
12:52

Kazimierz Dolny: Pół tony pamiątek po Kuncewiczach. Przyleciały wojskowym transportem z USA

0 A A

Dokumenty, zdjęcia, książki oraz inne pamiątki po Marii i Jerzym Kuncewiczach, pisarzy związanych z Kazimierzem Dolnym, dotarły ze Stanów Zjednoczonych do Muzeum Nadwiślańskiego. Zbiory należały do zmarłego wnuka Kuncewiczów. W ich transporcie do Polski pomogło wojsko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek, 19 grudnia, pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego otrzymali sygnał, na który czekali ponad cztery lata. Informację o tym, że mówiąc potocznie "orzeł wylądował" - na jednym z wojskowych lotnisk usiadł samolot transportowy polskich Sił Powietrznych z nietypowym ładunkiem. Z Front Royal w stanie Wirginia (USA) maszyna przywiozła do Polski 30 różnej wielkości pudeł o łącznej wadze blisko 500 kilogramów. To wszystko pamiątki po Kuncewiczach, znanych literatach związanych z Kazimierzem Dolnym.

Rzeczy należały wnuka Marii i Jerzego - zmarłego bezdzietnie w 2018 roku Aleksandra. Potomek Kuncewiczów w swojej posiadłości w Wirginii posiadał liczne zbiory zarówno po swoich dziadkach, jak i ojcu Witoldzie, który walczył w II wojnie światowej pływając na polskich okrętach wojennych, m.in. ORP "Orzeł". O prawo do rodzinnych ruchomości przed amerykańskim sądem zabiegała polska strona - Muzeum Nadwiślańskie. Proces zakończył się powodzeniem w 2021 roku. Zgodnie z postanowieniem wymiaru sprawiedliwości w Wirginii, spadek po Aleksandrze przypadł kazimierskiej placówce.

Cała procedura trwała latami. W pomoc muzealnikom włączyło się wiele osób na czele z Robertem Joskowiakiem - konsulem honorowym RP w Wirginii, Moniką Kuhnke z polskiego MSZ-u, Danutą Sękalską z Fundacji Kuncewiczów oraz pracownikami polskiej ambasady w USA. Jedną z ostatnich cegiełek dołożyło wojsko, które przed świętami zgodziło się przywieźć muzealia zza ocenu.

- To niezwykły prezent, na który długo czekaliśmy. Większości tych paczek nie zdążyliśmy jeszcze otworzyć. Na razie przejrzeliśmy zawartość pięciu z trzydziestu paczek. Znaleźliśmy w nich m.in. odznaczenia wojskowe po Witoldzie, oryginalne fotografie Domu Kuncewiczów z 1928 roku, obrazy, grafiki, rzeźby, a nawet frak do jazdy konnej i kotyliony - wymienia Monika Januszek-Surdacka, kierownik "Domu Kuncewiczów" - oddziału MN w Kazimierzu Dolnym. - Dla nas jest to skarbnica wiedzy o tej rodzinie. Ciągle odkrywamy coś nowego i zaskakującego. Tych rzeczy jest bardzo dużo. Sama inwentaryzacja potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy - dodaje nasza rozmówczyni.

Nie wiemy jeszcze kiedy w Domu Kuncewiczów zorganizowana zostanie nowa wystawa, która pokaże amerykańskie zdobycze kazimierskiej placówki. Jeśli MN zdobędzie fundusze na konserwację dzieł, oprawienie obrazów itp. być może będzie to możliwe jeszcze w tym roku. Zainteresowani tym, co przyleciało z USA wcześniej będą mogli obejrzeć część z nich na stronie internetowej muzeum. Zdjęcia eksponatów mają pojawić się także na muzealnym blogu - usiascnarynkuwkazimierzu.pl.

Maria i Jerzy Kuncewiczowie, dziadkowie Aleksandra, to znani literaci, którzy przed II wojną światową w Kazimierzu Dolnym mieli swoją letnią rezydencję - Dom pod Wiewiórką. We wrześniu 1939 roku oboje udali się na emigrację, najpierw do krajów Europy Zachodniej, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Jerzego, jego żona wróciła na stałe do Kazimierza, gdzie zmarła. Ich dzieci i wnuki zostały za oceanem. Domem po Kuncewiczach początkowo zarządzała ich rodzinna fundacja. W 2004 roku, zabytkową nieruchomość przy Małachowskiego kupiło województwo lubelskie przekazując ją Muzeum Nadwiślańskiemu, które otworzyło w nim swój oddział.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium