Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2024 r.
7:25

Już 20 lat w Lublinie. Ta klinika daje nadzieję parom

(fot. Pixabay)

Specjalistyczne Centrum Medyczne Ovum pomaga parom, które mierzą się z niepłodnością. Mimo ciężkich początków, klinika obchodziła w ubiegłym roku 20-lecie istnienia, a obecnie z powodzeniem realizuje rządowy program in vitro. To dzięki wykwalifikowanej kadrze, nowym metodom i zaawansowanym technologiom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Centrum powstało w 2003 roku w Lublinie. Spółkę utworzyło wtedy grono specjalistów, którzy nie mogli dłużej wykonywać procedur in vitro w strukturach ówczesnej Kliniki Rozrodczości i Andrologii szpitala przy ul. Staszica.

- Najpierw mieściliśmy się praktycznie na 100 mkw. i mieliśmy jedną salę zabiegową. Początki były bardzo trudne, bo musieliśmy wszystko realizować własnym sumptem, nie było praktycznie żadnych inwestorów. W 2005 roku pojawił się pierwszy program dofinansowania unijnego, z którego skorzystaliśmy. Kupiliśmy przede wszystkim sprzęt, lepsze mikroskopy, lepsze inkubatory i dobry ultrasonograf. Kolejny raz, po kilku latach uzyskaliśmy dofinansowanie. To było naprawdę bardzo duże wsparcie. Bez unijnej pomocy, która umożliwiła nam przejść z poziomu niskiego na wyższy, byłoby bardzo ciężko albo trwałoby to bardzo długo – mówi dr n. med. Artur Mroczkowski, kierownik „OVUM”.

Misją kliniki jest leczenie niepłodności zarówno kobiecej jak i męskiej. Szczególną rolę odgrywa w tym procedura zapłodnienia in vitro. Jak podkreślił szef spółki, unijne pieniądze pozwoliły na dostosowanie metod do coraz szybszego rozwoju z zakresu leczenia niepłodności. Specjaliści sukcesywnie zdobywali lub aktualizowali wiedzę zgodną z tą obowiązującą na całym świecie oraz rozpoczęli prowadzenie własnych badań i publikowanie swoich prac w Polsce i za granicą. Ewolucja i szybki rozwój tego działu medycyny wymagała także coraz lepszego, bardziej specjalistycznego sprzętu.

- Gdy zaczynaliśmy pracę w klinice na Staszica, nie dysponowaliśmy taką technologią i umiejętnościami, więc leczenie było bardziej zachowawcze i niestety nie dla wszystkich. Niektórzy pacjenci nigdy nie uzyskali ciąży z tego względu, że były problemy barierowe, które niestety wymagały zastosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego, takiej wtedy nie mieliśmy. W tej chwili prowadzimy kursy, organizujemy konferencje i jesteśmy już na innym etapie niż 20 czy 15 lat temu. Krokiem milowym było rozwinięcie technologii mrożenia zarodków oraz oocytów, czyli żeńskich gamet. Dzięki temu skuteczność samej procedury znacząco wzrosła. W prawdzie nowy sprzęt nie jest bardzo potrzebny, tylko umiejętności i wiedza, a tę, zdobywaliśmy właśnie w czasie, gdy skuteczność oscylowała między 25-30 procent. W tej chwili jest to powyżej 50 proc. na transfer jednego zarodka, a jeżeli podczas procedury uzyskujemy dwa lub trzy zarodki, to naprawdę trzeba mieć pecha, żeby nie zajść w ciążę – opowiada dr Mroczkowski.

W latach 2013-2016, centrum zostało wybrane jako ośrodek realizujący metodę w ramach rządowego programu refundacji. Program zakończył się po zmianie władzy w kraju i aż do 2023 roku, in vitro nie było refundowane. Dopiero w ubiegłym roku, władze Lublina zadecydowały o uruchomieniu miejskiego programu i udziale trzech ośrodków, w tym kliniki „Ovum” jako jednostki realizującej. Dzięki pracy zespołu, pod koniec stycznia bieżącego roku, na świat przyszedł chłopiec. Program zakończył się z dniem 1 czerwca 2024 r.,, gdy wystartował rządowy program. Klinika „Ovum” zarówno w miejskim, jak i krajowym programie, była jedną z trzech klinik realizującą procedurę na terenie województwa lubelskiego.

- Bariera cenowa była przeogromna, dlatego że procedura była początkowo bardzo droga ze względu na jej małą powszechność. W tej chwili ta procedura jest już refundowana i całe leczenie jest zupełnie za darmo, dzięki właśnie temu programowi, który został wprowadzony przez obecny rząd. To zdecydowanie daje nadzieję parom. Trafiają do nas pacjentki, które leczyły się 10 i nawet więcej lat temu, ale zaprzestały leczenia z przyczyn finansowych, braku nadziei i szans. Te osoby bardzo często poświęcały większość swojego majątku na uzyskanie ciąży, czasami bez rezultatu. Oni w tej chwili ponownie mają szansę – przyznaje szef „Ovum”. - Przychodzi taki moment, że czekamy na wynik po transferze, jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym z pacjentkami i ona nagle pisze, że „pojawił się taki wynik, panie doktorze, czy to prawda? Myśmy się starali 12 lat”. Wtedy sobie zdaję sprawę, że ten program właśnie otworzył drzwi osobom, które wcześniej nie miały nadziei na założenie rodziny. Niejednokrotnie wcześniej pary brały kredyty, cała rodzina się składała, żeby umożliwić przeprowadzenie tej procedury, a procedura jest niestety droga, a sprzęt do niej używany jest jednorazowy - mówi dr Mroczkowski i dodaje, że dzięki nowym technologiom i zaawansowanej wiedzy, procedura jest sukcesywnie realizowana u młodych i starszych kobiet, które przekroczyły 40 rok życia.

W miejskim programie, specjalistom udało się na ten moment uzyskać 22 ciąże (stan na sierpień 2024), lecz może ich przybyć ze względu na nadal przechowywane zarodki. Z kolei od czerwca, dzięki rządowemu programowi, pary korzystające z usług lubelskiego ośrodka, doczekały się 29 ciąż (stan na sierpień 2024). Klinika nie zwalnia jednak tempa. W planach jest rozwój w obszarze „oncofertility”, czyli umożliwienie uzyskania ciąży u pacjentów, którzy są poddawani leczeniu choroby nowotworowej. Doktor Mroczkowski podkreślił, że obecnie realizowany program refundacji in vitro pozwala dodatkowo na zbankowanie, czyli pobranie gamet, oocytów lub plemników przed rozpoczęciem leczenia, które niestety często doprowadza do całkowitej niepłodności. Specjalistyczne Centrum Medyczne Ovum to dziś ponad 500 mkw. powierzchni, 8 gabinetów, w których pracuje 15 specjalistów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty