Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 czerwca 2022 r.
21:47

Kontrakt na wojskowe śmigłowce. Na jaw wyszedł list z Watykanu w sprawie PZL Świdnik

61 17 A A
AW149
AW149 (fot. Jacek Szydłowsk/archiwum)

Czy włoski właściciel PZL Świdnik używał wpływów w Watykanie? Kiedy polska armia negocjowała zakup francuskich śmigłowców, list do Andrzeja Dudy napisał papieski hierarcha.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trzeba zacząć od przypomnienia faktów i dat. Od wielu lat polska armia chciała wymienić śmigłowce. Polskie Sokoły i radzieckie maszyny miały przejść na emeryturę. W 2012 r. ogłoszono gigantyczny przetarg na dostawę 50 wielozadaniowych śmigłowców (początkowo miało być ich nawet 70). Armia miała wyśrubowane warunki – chciała jednej platformy dla różnych rodzajów sił zbrojnych. To oznaczało, że jeden model helikoptera miał służyć zarówno w wojskach lądowych, marynarce i lotnictwie.

W tej grze liczyli się trzej oferenci. To Amerykanie z maszyną Black Hawk, francuski Airbus Helicopters oferujący Caracala i włoski koncern Leonardo (wtedy nazywał się AgustaWestland) z maszyną AW149. Co ważne w tej historii, Włosi są właścicielami fabryki PZL Świdnik.

Przetarg budził ogromne emocje. Politycy dopytywali o warunki offsetu, wojskowi stawiali pytania o zasadność kupowania jednej platformy, a oferenci kusili milionowymi nakładami w Polsce, rozwojem technologii i dodatkowymi miejscami pracy. Każdy chciał wygrać, bo zdobycie zamówienia oznaczało wieloletni kontrakt. Nie chodzi wyłącznie o wyprodukowanie śmigłowców, ale też o ich późniejsze serwisowanie.

Kwiecień 2015.  – To nie jest czas, żeby kupować sprzęt gorszy, ale nasz – powiedział podczas wizyty w Lublinie ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, a niemal zaraz potem okazało się, że do finałowych negocjacji dopuszczono Caracale. PZL Świdnik odpadł.

Także niedługo potem Komorowski przegrywa wybory prezydenckie w Andrzej Dudą, a jesienią 2015 r. PiS wygrywa wybory parlamentarne odsuwając koalicję PO-PSL od władzy.

Caracal (fot. Archiwum)

Śmigłowce i list z Watykanu

Tymczasem dziennikarze „Superwizjera” stacji TVN dotarli do dokumentów dotyczących śmigłowcowego przetargu. Na 1 lipca 2015 r. datowany jest list nieżyjącego już arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, który z Watykanu pisał do Andrzeja Dudy. Duchowny zwracał się do niego „Szanowny Panie Prezydencie Elekcie”.

I dalej: „Pozdrawiam serdecznie z Watykanu i przekazuję prośbę przyjaciół Włochów w sprawie fabryki helikopterów w Świdniku. W liście pan Mario Benotti wyraził prośbę o spotkanie z Panem Prezydentem razem z inżynierem Landi, jeśli jest to możliwe przed 20 lipca bieżącego roku” – czytamy w ujawnionym piśmie.

To nie koniec, bo kolejny list pochodzi z 2 września, a adresatem jest ktoś z Kancelarii Prezydenta. Tytułowany jest „panem ministrem”.

„Panie Ministrze, pozdrawiam z Wiecznego Miasta i przekazuję dalsze informacje odnośnie produkcji helikopterów w Świdniku, które otrzymałem od profesora Mario Benotti (…)” – napisał arcybiskup Zimowski i jednocześnie dziękuje za zaproszenie na uroczystość zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta.

Nie ma umowy

Sprawa śmigłowców była gorącym tematem wyborczym na Lubelszczyźnie. Kandydaci PiS do Sejmu zapowiadali, że dołożą starań, aby armia kupiła maszyny w Świdniku. Po wyborach i przejęciu władzy przez PiS, ministrem obrony narodowej zostaje Antoni Macierewicz. Już w 2016 roku rozmowy z Francuzami zostały zerwane.

Co dalej ze śmigłowcami? Armia nie powtórzyła już przetargu. Za to co jakiś czas kupuje nowe śmigłowce. Głównie amerykańskie Black Hawk produkowane częściowo w PZL Rzeszów. Ostatnio szef MON, Mariusz Błaszczak powiedział, że ma zamiar podpisać umowę na dostawę śmigłowców wsparcia. Mają to być AW149.

Wróćmy jednak do listu z Watykanu. Kancelaria Prezydenta odpowiadając na pytania dziennikarzy „Superwizjera” zaznaczyła, że nie jest właściwym adresatem co do wydarzeń z czasu przed objęciem urzędu przez obecnego prezydenta.

Włoski koncern Leonardo tłumaczy z kolei, że negocjacje w Polsce były prowadzone „zgodnie z procedurami dla zamówień w zakresie obronności”.

Antoni Macierewicz nie odpowiedział na pytania.

Michał Krawczyk, poseł KO z Lublina nie przesądza, czy watykańska interwencja miała wpływ na losy przetargu. – Nie ulega jednak wątpliwości, że tak duże zamówienie, za tak duże pieniądze powinno być w pełni transparentne i nie ma w nim miejsca na działanie osób niezwiązanych z tym postępowaniem – komentuje i zaznacza, że jak na razie PZL Świdnik nie doczekał się dużego zamówienia śmigłowcowego z armii. – Chociaż takie zapowiedzi padały z ust polityków PiS w 2015 i 2019 roku. Tymczasem mija osiem lat i nie ma takiego kontraktu. Wiele razy interweniowałem w tej sprawie i wiele razy przypominałem, że to zamówienie jest potrzebne PZL Świdnik i tysiącom ich pracowników – dodaje poseł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium