Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

19 marca 2022 r.
15:42

Covid-19 nie zniknął i nadal może być groźny. Będzie kolejna fala?

168 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/Archiwum)

Minister zdrowia jest za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek, a także izolacji i kwarantanny. Już od kwietnia. – To niepoważne – komentuje wirusolog i ostrzega, że kolejna fala epidemii może pojawić się szybciej, niż myśleliśmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – oświadczył w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W rozmowie z Radiem Plus wskazał na brak wzrostu obciążenia szpitalnego, co z kolei „otwiera pewną przestrzeń do dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii, do stanu zagrożenia epidemicznego”. – Jest to taki moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Covid nie zniknął

Tymczasem w szpitalach nie widać na razie szczególnej poprawy. Covidowych pacjentów wcale nie ubywa.

– W ogóle nie mamy spadku takich hospitalizacji. Cały czas na 22 covidowych łóżkach, którymi dysponujemy mamy średnio kilkunastu pacjentów. Jak tylko kogoś wypiszemy, na jego miejsce pojawia się kolejny chory – przyznaje Alicja Jarosińska, dyrektor szpitala w Hrubieszowie.

Oprócz polskich pacjentów do hrubieszowskiego szpitala, trafia coraz więcej ukraińskich uchodźców, którzy ze względu na przebieg Covid-19 wymagają hospitalizacji. – W związku z tym, nie wiem jak będziemy sobie radzić od 1 kwietnia, kiedy w całej Polsce mają zniknąć oddziały covidowe oraz ich finansowanie. Szpitale będą zostawione same sobie, mimo że znaczącej poprawy dotyczącej Covid-19, na jaką wskazuje rząd wcale nie ma – zaznacza dyr. Jarosińska.

Od kilku tygodni zmian nie widać też w szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej.

– Zauważalny spadek covidowych hospitalizacji mieliśmy w lutym. Ta tendencja zatrzymała się jednak kilka tygodni temu i od tamtej pory mamy średnio około 70 takich pacjentów – informuje Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala. Dodaje, że aktualnie jest to 70 dorosłych i 4 dzieci.

Większe ryzyko

Na dodatkowy problem wskazuje szpital w Tomaszowie Lubelskim.

– Obecnie nie ma na szczęście aż tylu ostrych niewydolności oddechowych u covidowych pacjentów, które obserwowaliśmy jeszcze na początku roku. Mamy jednak obawy o rozwój sytuacji epidemiologicznej w związku z kolejnymi falami uchodźców. Musimy liczyć się z tym, że w punktach recepcyjnych czy miejscach zbiorowego zakwaterowania, przestrzeganie obostrzeń w postaci na przykład maseczek jest niemożliwe – zwraca uwagę Piotr Gozdek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Zaznacza: – Podobnie jest w pociągach czy autobusach, które przywożą uchodźców z Ukrainy. Ryzyko zakażenia jest więc znacznie większe. Trzeba też pamiętać, że stopień zaszczepienia przeciwko Covid-19 w Ukrainie jest stosunkowo niski, co również ma znaczenie.

Piotr Gozdek przypomina też o subwariantach Omikrona: – Nie ma jeszcze jednoznacznych danych, które pozwoliłyby jasno określić ich wpływ na dalszy przebieg pandemii.

W tej sytuacji pomysł znoszenia maseczek i innych obostrzeń wydaje się przedwczesny. Powinniśmy poczekać aż sytuacja się ustabilizuje.

Nowe wyzwania

Szpitale powinny się też przygotować do organizacji stałych miejsc izolacyjnych z osobnym węzłem sanitarnym, których aktualnie praktycznie nie ma.

– Powinna to być decyzja centralna. W związku z tym, że od 1 kwietnia znikają miejsca covidowe, ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie większe. Chodzi też o nowe wyzwania medyczne, na które musimy się przygotować w związku z falą uchodźców m.in. odrę, polio czy WZW A czyli tzw. chorobę brudnych rąk. W Polsce te choroby zostały opanowane, a w Ukrainie nadal są zagrożeniem – zaznacza dyr. Gozdek.

– Zapowiedzi ministra zdrowia dotyczące znoszenia obostrzeń, w tym noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach są niepoważne. Patrząc na to, co się dzieje w Europie Zachodniej, gdzie liczba zakażeń obecnie zaczyna rosnąć, musimy się liczyć z tym, że nas też to nie ominie. Jednym z powodów takich wzrostów, które widać na przykład w Niemczech, jest właśnie zniesienie obostrzeń. Do tego trzeba dodać subwariant Omikrona BA2, który zaczyna powoli dominować oraz spadek trwałości odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu, co po upływie pewnego czasu jest naturalne – komentuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Zaznacza: – Z drugiej natomiast strony mamy falę uchodźców z Ukrainy, którzy przemieszczają się i przebywają w dużych skupiskach. To także zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Kolejna fala?

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska zwraca uwagę, że nie ma aktualnie żadnych decyzji w sprawie obowiązkowego, bezpłatnego testowania uchodźców, którzy przebywają już w Polsce. – Nie znamy więc skali problemu. Pamiętajmy, że jeśli wirus będzie stale krążył, to rośnie ryzyko kolejnych mutacji. Mimo że ostatni dominujący wariant Omikron okazał się stosunkowo łagodny, nowe mutacje mogą być bardziej niebezpieczne. Ewolucja wirusa może pójść w zupełnie innym kierunku.

Te wszystkie okoliczności sprawiają, że kolejna fala pandemii, której mogliśmy się spodziewać dopiero jesienią, może pojawić się znacznie szybciej.

Prof. Szuster-Ciesielska uspokaja natomiast, że pojawienie się przypadków zakażenia Delmikronem (połączenie wariantów Omikron i Delta) między innymi w Europie i USA nie stanowi zagrożenia. – Kolce tego rekombinowanego wirusa są takie same, jak kolce Omikrona. To sprawia, że nasz układ odpornościowy będzie reagował tak, jak w przypadku wariantu Omikron. Będą to więc w większości łagodne przypadki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium