Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 czerwca 2020 r.
21:17

Terytorialsi szukają koronawirusa w woj. lubelskim. Akcja "Odporna Wiosna"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Od początku pandemii żołnierze 2 LBOT pobrali na Lubelszczyźnie blisko 9000 wymazów
Od początku pandemii żołnierze 2 LBOT pobrali na Lubelszczyźnie blisko 9000 wymazów (fot. 2LBOT)

Gogle, maseczki, kombinezony, rękawiczki, ochraniacze na buty – taka zbroja ma ich uchronić przed koronawirusem. Jest ich 62. Codziennie pobierają wymazy od setek osób

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jako jedni z pierwszych do walki z pandemią COVID-19 stanęli żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak to w wojsku, walka z pandemią otrzymała kryptonim „Odporna Wiosna”. Pod tą nazwą kryje się m.in. działanie 35 mobilnych zespołów wymazowych.

– W sumie do realizacji tego zadania zaangażowano 62 żołnierzy ze wszystkich pięciu batalionów 2 LBOT. Dodatkowo 5 zespołów wymazowych, w sumie 14 osób, działało na Śląsku – pobierały wymazy m.in. od górników i ich rodzin – mówi kapitan Damian Stanula, oficer prasowy brygady.

 Od początku pandemii żołnierze 2 LBOT pobrali na Lubelszczyźnie blisko 9000 wymazów. Działali w Domach Pomocy Społecznej, badali osoby na kwarantannach, wspierali szpitale. Wciąż są na posterunku.

Nie każdy może pobierać wymazy

– Do zadania pobierania wymazów są delegowani żołnierze z kompetencjami co najmniej ratownika medycznego. Muszą mieć ukończone specjalistyczne szkolenie, nie mogą mieć więcej niż 45 lat i muszą być zdrowi – choroby przewlekłe oraz pobyt w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia wykluczają z tych działań – podkreśla rzecznik.

Żołnierze są świadomi, że mimo zabezpieczeń zawsze jest margines ryzyka zarażenia się.

W 2 LBOT działają dwa rodzaje mobilnych zespołów wymazowych: 2-osobowe, które pobierają próbki np. od ludzi przebywających na kwarantannie w ich miejscach zamieszkania oraz 3-osobowe mobilne, które pobierają wymazy np. od personelu DPS-ów. Pobrany materiał przekazują do stacji sanitarno-epidemiologicznej, która następnie informuje o wynikach badań.

W połowie czerwca mobilne zespoły wymazowe dostały nowe zadanie – pobieranie próbek od pracowników sezonowych. Tylko jednego dnia, 16 czerwca, pobrały blisko 150 wymazów od zatrudnionych w kilkunastu gospodarstwach rolnych w naszym regionie, m.in.: w Stoczku, Januszówce, Wólce Nowej, Zawieprzycach, Jawidzu, Kijanach, Nowogrodzie.

Specjalna baza i środki ochrony

Aby zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i reżim sanitarny, by odseparować ich od pozostałych żołnierzy, „wymazowcy” stacjonują w koszarach na Majdanku. Pracują w tygodniowych cyklach zmianowych.

– Nasza służba, a właściwie nasze zadanie wynikające z sytuacji epidemiologicznej, polega na pobieraniu wymazów od pracowników DPS-ów. A następnie dostarczanie ich do laboratoriów, w których wykonuje się badania w kierunku stwierdzenia materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Działaliśmy w zespołach 3-osobowy, ponieważ taki skład gwarantował zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa – mówi plutonowy Łukasz Brodacz (żołnierz zawodowy, kompania logistyczna 2 LBOT). – W kompleksie koszarowym na Majdanku każdy z nas mieszkał w osobnym pokoju. Widywaliśmy się tylko na czas wyjazdów i posiłków, aby jak najbardziej ograniczyć ewentualną transmisję wirusa – dodaje.

Oczywiście żołnierze korzystali ze środków ochrony osobistej: rękawiczek, maseczek FFP3, gogli, kombinezonów, ochraniaczy na buty, przyłbic, płynów do dezynfekcji skóry i powierzchni.

– Próbki znajdowały się w specjalnych twardościennych pojemnikach. A na koniec każdy z nas miał wykonany test, by móc bezpiecznie wrócić do swoich rodzin – mówi st. szer. Agnieszka Siczek.

Jak to odbierali osobiście, jak ich rodziny?

Służba, służbą, ale każdy z nich zostawił w domu bliskich. Nie mówią, że obawa związana z zarażeniem rodziny nie istniała. „A co będzie, gdy się zakłuję aktywnym wymazem i przyniosę to świństwo do domu?” – od takich pytań trudno było uciec.

– Jestem żołnierzem, wcześniej ukończyłem studia medyczne, więc to zadanie było właśnie dla mnie. Moja żona Ewa i syn Julian dodawali mi sił. Czasami po całym dniu w kombinezonie, goglach, rękawicach itp., potwornie zmęczony telefonowałem do domu, żeby usłyszeć ich głosy, porozmawiać. Rodzice też czasami telefonowali i wspierali mnie w tym, co robiłem. Ale podziękowania należą się również moim kolegom i koleżankom – za to, że stworzyli tak sprawnie działający zespół ludzi, który pracował, mieszkał i żył w rodzinnej atmosferze – mówi plut. Łukasz Brodacz. – Osobiście uważam, że wszystkie zespoły podeszły do zadania bardzo sumiennie i profesjonalnie. Nikt nie bagatelizował zagrożenia. Nowe grupy wprowadzane do akcji szybko dostosowywały się do sytuacji i procedur.

W momencie podjęcia tak ryzykownego zadania niezwykle ważna jest motywacja. Nie wiadomo, czy nie porównywalna z polem walki.

– Dla mnie motywacją w tak trudnym czasie było i jest niesienie pomocy. Jestem dumna, że swoją wiedzą i doświadczeniem mogę pomagać ludziom. Rodzina jest moim wsparciem, gdyż oprócz tego, że jestem żołnierzem, to jestem także matką dwójki dorastających dzieci. Na co dzień pracuję jako opiekun medyczny w Domu Pomocy Społecznej BARKA w Janowie Lubelskim – mówi st. szer. Agnieszka Siczek.

Na szczęście, jak do tej pory, ostry i wymagający reżim asekuracyjny zdał egzamin. – Wśród osób, z którymi współpracowałem, nie było potwierdzonych zachorowań na COVID-19 – dodaje plut. Łukasz Brodacz.

– Będziemy działać tak długo, jak będzie to konieczne. Zależy nam na tym, aby pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Nasi żołnierze są świadomi odpowiedzialności, jaka jest związana z zadaniem pobierania wymazów – dodaje kpt. Stanula.

Żołnierze OT na czas realizacji tego zadania są powoływani do pełnienia służby, za co, zgodnie z przepisami, otrzymują świadczenie pieniężne. W przypadku osób pracujących pracodawca jest zobowiązany udzielić takiej osobie urlopu bezpłatnego na czas powołania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium