Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 lipca 2021 r.
6:37

Lubelskie na przedostatnim miejscu. Mało szczepień to możliwe regionalne obostrzenia

107 9 A A
Wczoraj akcję promocyjną szczepień zorganizowano w Bełżycach. Sołectwo, z którego zaszczepiło się najwięcej osób ma dostać grill gazowy ufundowany przez starostę lubelskiego. Chętnych nie brakowało
Wczoraj akcję promocyjną szczepień zorganizowano w Bełżycach. Sołectwo, z którego zaszczepiło się najwięcej osób ma dostać grill gazowy ufundowany przez starostę lubelskiego. Chętnych nie brakowało (fot. Maciej Kaczanowski)

Dramatycznie spada liczba pacjentów chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19. Niektóre punkty już zostały zamknięte. A to od poziomu zaszczepienia będą zależały decyzje o wprowadzeniu obostrzeń, także regionalnych. Lubelskie jest na przedostatnim miejscu w kraju jeśli chodzi o liczbę szczepień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lipcu obserwujemy dramatyczny spadek liczby pacjentów, którzy zgłaszają na szczepienie przeciwko COVID-19. W maju w punkcie szczepień przy ul. Radziwiłłowskiej podaliśmy 11 tysięcy dawek, w czerwcu – 10 tysięcy, a do końca lipca będzie ich niespełna 1500 – przyznaje Anna Guzowska, rzeczniczka Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, pod który podlegają punkty szczepień przy ul. Radziwiłłowskiej i Langiewicza. Dodaje, że aktualnie przeważają pacjenci, którzy zgłaszają się na podanie drugiej dawki.

– W lipcu punkt przy Radziwiłłowskiej działał tylko 5 dni, podczas gdy wcześniej był otwarty każdego dnia, szczepiąc 500-600 osób w godz. 8-20. Jeszcze w czerwcu mieliśmy rekordowy dzień, kiedy zaszczepiliśmy 620 osób. W tym momencie jeśli na konkretny dzień jest zapisanych zaledwie kilku pacjentów, są oni przyjmowani przy ul. Langiewicza, gdzie na stałe działa poradnia i personel jest cały czas dostępny – mówi rzeczniczka SPSK1.

Podobnie jest w szpitalu w Chełmie. – Widzimy bardzo duży spadek liczby pacjentów, którzy zgłaszają się do punktu w naszym szpitalu. W rekordowym tygodniu, na przełomie kwietnia i maja mieliśmy aż 2600 takich osób, podczas gdy w ubiegłym tygodniu zaledwie 200, plus ok. 30 pacjentów dziennie w mobilnym punkcie – przyznaje Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie. – Dlatego cały czas angażujemy się we wszystkie dodatkowe akcje promocyjne, np. jednodniowe szczepienia organizowane przy parafiach czy w mobilnych punktach – dodaje dyrektor.

Natomiast punkt szczepień powszechnych w Kraśniku, uruchomiony w połowie kwietnia przy ul. Popiełuszki już został zamknięty.
Coraz mniejsze zainteresowanie szczepieniami widać w całym kraju. Do tej pory wykonano ponad 33 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest blisko 17 mln Polaków. – Z jednej strony to duże liczby, ale z drugiej nadal niesatysfakcjonujące – przyznał w piątek Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Zaznaczył, że liczba rejestracji na szczepienia spadła o kilkanaście procent, porównując ostatni i poprzedni tydzień.

>>> W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych galeria

Tymczasem to właśnie od poziomu zaszczepienia będą zależały decyzje o wprowadzaniu obostrzeń w związku ze spodziewaną czwartą falą epidemii.

– Jeśli stopień wyszczepienia będzie wyższy, możemy się spodziewać, że apogeum czwartej fali nie będzie stanowiło zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej, a z tym są związane wszystkie decyzje dotyczące obostrzeń – tłumaczył w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jeśli będziemy widzieli, że jest zagrożenie dla wydolności infrastruktury leczniczej, to takie decyzje bedą podejmowane – zapowiedział Niedzielski.

Jak wyjaśnił szef resortu zdrowia, w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech, za dużym wzrostem liczby zakażeń nie idzie wzrost hospitalizacji. – Tak działają szczepienia, które chronią przede wszystkim przez ciężkim przebiegiem choroby. Porównując czwartą falę z drugą i trzecią, mamy więc o wiele mniejsze ryzyko wprowadzenia obostrzeń, bo jest mniejsza presja na szpitalnictwo – zaznaczył Niedzielski. Nie powiedział jednak, czy lockdown można wykluczyć.

Przyznał natomiast, że rozważana jest regionalizacja obostrzeń, a wyznacznikiem będzie poziom zaszczepienia w konkretnym województwie. Przypomnijmy, że Lubelskie jest pod tym względem na przedostatnim miejscu w kraju.

Na razie nie ma decyzji o wprowadzaniu rozwiązań, dotyczących obowiązkowych szczepień np. dla medyków czy różnicowaniu dostępu do usług dla zaszczepionych i niezaszczepionych. Jak wyjaśnił Dworczyk, chodzi o to, żeby nie wywołać odwrotnego skutku i jeszcze bardziej nie zniechęcić do szczepień.

Dlatego na razie rząd korzysta z rozwiązań motywujących. Chodzi m.in. o premie dla lekarzy rodzinnych, którzy będą mieli wysoki poziom wykonanych szczepień, szczególnie w grupie pacjentów powyżej 55. roku życia. Chodzi o to, żeby zachęcali do szczepień i je promowali.

Ponadto pacjenci, u których po pierwszej dawce szczepionki wystąpiły skutki uboczne, będą mogli przyjąć drugą dawkę preparatu innego producenta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium