Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi. Już wiadomo jak ma wyglądać proces szczepień na koronawirusa w Polsce.
– Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.
Trzy firmy z jakimi Polska podpisała umowę na szczepionki to: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca.
– Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić póżniej. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób – dodał Morawiecki.
Sonda: Czy zaszczepisz się na koronawirusa?
– Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach – dodał Morawiecki.
– Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe – mówił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.
Już 4 grudnia, rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień.
– Chcemy, żeby szczepienie było dostępne w każdej gminie, żeby każdy mogł się na nie w sposób prosty zapisać i w sposób bezproblemowy na nie trafić. Do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień, którą będziemy szeroko konsultować – oświadczył Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.
Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności?
* pracownicy służby zdrowia
* mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL
* osoby w wieku 60+
* służby pracujące przy COVID-19
Proces szczepień będzie przebiegał w czterech krokach:
* rejestracja online
* zgłoszenie do punktu szczepień
* szczepienie i obserwacja
* powtórzenie procesu (bez rejestracji)