Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

3 września 2020 r.
19:17

Z objawami zakażenia koronawirusem pacjent przyjdzie do przychodni. Nowa strategia

55 3 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / zdjęcie ilustracyjne)

Na test na koronawirusa skieruje lekarz rodzinny, na SOR-ach pojawią się szybkie testy, a mobilne punkty pobrań będą pracować dłużej. To tylko niektóre założenia jesiennej strategii walki z wirusem resortu zdrowia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Założenia jesiennej strategii przedstawił w czwartek na konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Nie jest to szczegółowy plan, bo pandemia nauczyła nas, że nie na wszystko można się przygotować. Mówimy więc o kierunkach działania – mówił Niedzielski.

Co się zmienia?

Na test na koronawirusa będą mogli kierować też lekarze rodzinni. Choć nie od razu.

• Pacjent, który podejrzewa u siebie zakażenie, kontaktuje się ze swoim lekarzem w ramach teleporady.

• Jeśli objawy się utrzymują, po 3-5 dniach lekarz ma obowiązek przyjąć chorego w przychodni.

• Jeśli jest podejrzenie zakażenia, pacjent dostanie skierowanie na wymaz.

• Jeśli wynik testu jest pozytywny, sam ma się zgłosić na oddział zakaźny. Transportem własnym, a jeśli nie ma samochodu, ma prawo wezwać karetkę.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

Po co narażać innych?

Lekarze rodzinni nie są zachwyceni swoją nową rolą w walce z epidemią. I wskazują dziury nowego systemu.

– Obowiązek przyjmowania każdego pacjenta w przychodni jest bezsensownym narażaniem innych osób. Jeśli ktoś ma charakterystyczne dla koronawirusa objawy np. utratę węchu czy smaku, mógłby być skierowany na test już podczas teleporady – komentuje Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Lekarze rodzinni będą też odpowiadać za ewentualne przedłużenie izolacji u pacjentów z objawami, aż do momentu ich ustąpienia.

– Oznacza to dla nas znaczne zwiększenie liczby teleporad i stawia pod znakiem zapytania wydolność systemu w perspektywie sezonu jesienno-zimowego, kiedy jest znacznie więcej pacjentów – dodaje Zieliński.

Krótsza kwarantanna

Izolację (dla osób z potwierdzeniem koronawirusa) należy odróżnić od kwarantanny (dla zdrowych osób, które były narażone na zakażenie), która będzie się teraz kończyć po 10 dniach automatycznie - w przypadku braku objawów. Kończący ją test nie będzie już obowiązkiem.

– Będziemy się koncentrować na testowaniu pacjentów z objawami np. gorączką czy dusznością. Testujemy też pacjentów bezobjawowych, którzy wybierają się do uzdrowiska, mają zostać przyjęci do hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i DPS-ów oraz medyków – wyliczał minister Niedzielski.

Szybkie testy i szczepienia na grypę

Są też zmiany organizacji szpitali. Lecznice jednoimienne zastąpi nowy system – trzy poziomy szpitali. W grupie dziewięciu wysokospecjalistycznych znalazła się lecznica w Puławach.

Co o tej zmianie mówi dyrektor szpitala w Puławach? Czytaj więcej.

Zostanie też rozbudowana sieć mobilnych punktów pobrań drive-thru (w tym momencie jest ich 260 w całym kraju, będzie dodatkowe 168) i wydłużone będą godziny ich pracy. A na SOR-ach pojawią się szybkie testy antygentowe. 

Resort zdrowia zachęca też Polaków do szczepień na grypę.

– Im więcej osób się zaszczepi, tym rzadziej objawy grypy i koronawirusa będą się nakładać – tłumaczy minister Niedzielski.

Minister zdrowia: Objawy grypy i koronawirusa są podobne, te zachorowania będą się na siebie nakładały

Wideo: TVN 24 / x-news

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium