Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

2 września 2020 r.
21:17

Pacjent izolatorium dla zakażonych koronawirusem: Jedzenie, które dostajemy jest w większości niejadalne

44 11 A A

Resztki makaronu, ryba w niedosmażonej panierce, mąka „wybełtana” z wodą. Tak ma karmić lubelskie izolatorium dla zakażonych koronawirusem. – Jeśli człowiek wyczerpany chorobą zobaczy takie jedzenie, to po prostu woli być głodny – skarży się jeden z pacjentów. Nadzorujący izolatorium szpital tłumaczy, że na tyle pozawala mu budżet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jedzenie, które dostajemy w izolatorium, jest w większości niejadalne. Przykładowy obiad: ryba w niedosmażonej panierce z bułki tartej z ziemniakami i tarkowaną rzodkiewką bez jakiegokolwiek smaku albo resztki makaronu z resztkami twarogu – skarży się pacjent izolatorium w hotelu Huzar w Lublinie. Przysłał nam też zdjęcia kilku posiłków, które dostał w trakcie swojego pobytu.

W „Huzarze” przebywają osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, ale nie mają objawów, albo objawy są niewielkie. W tym momencie jest tam 37 takich pacjentów.

– Jeśli człowiek wyczerpany chorobą zobaczy takie niezjadliwe jedzenie, to po prostu woli być głodny – irytuje się nasz rozmówca. – Dostajemy wprawdzie porcje warzyw i owoców, ale jeśli na kolację dostaje się jogurt naturalny i dwie śliwki, to raczej nie jest to zdrowe i pożywne zestawienie. Wędlina jest wątpliwej jakości. Trzeba się też nagimnastykować, żeby masła wystarczyło na wszystkie kanapki – denerwuje się pacjent. Dodaje: Zdaję sobie sprawę, że szpitale mają ciężką sytuację finansową i że temat wyżywienia wraca jak bumerang, ale są pewne granice.

– Jedzenie jest często zimne, a porcje są zdecydowanie za małe dla dorosłej osoby. Przecież w izolatorium są osoby, które walczą z chorobą i powinny dostawać pełnowartościowy posiłek, żeby organizm mógł się zregenerować – uważa ojciec naszego rozmówcy. – Dodatkowe produkty musi dowozić rodzina. Niektórzy pacjenci zamawiają też sobie jedzenie z zewnątrz. To jednak rozwiązanie dla młodszych osób, a jeśli do izolatorium trafi starsza osoba, która nie ma rodziny albo nie wie, gdzie zamówić posiłek, to będzie po prostu głodna – podkreśla.

Izolatorium w „Huzarze” nadzoruje Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie i w związku z tym odpowiada m.in. za dostarczanie pacjentom posiłków. Stawka dobowa na pacjenta wynosi 125 zł. Zawiera nie tylko wyżywienie (trzy posiłki), ale też opiekę pielęgniarską, wizytę lekarza z oddziału zakaźnego w razie potrzeby, transport pacjenta.

W przesłanym przez szpital stanowisku dotyczącym wyżywienia czytamy, że „posiłki otrzymywane przez osoby przebywające w izolatorium są zbilansowane i zapewniają niezbędne dobowe zapotrzebowanie energetyczne”.

– Jadłospis jest układany przez dietetyka. Niestety ze względu na poziom finansowania izolatorium szpital nie jest w stanie zapewnić posiłków o wyższym standardzie – tłumaczy Marek Majewski, dyrektor ds. medycznych SPSK1 w Lublinie. Dodaje, że dostarczane posiłki są analogiczne do tych otrzymywanych przez pacjentów szpitala i są odpowiednikiem diety podstawowej.

Jak poinformował szpital, dotychczas nie wpłynęła żadna oficjalna skarga od pacjentów na wyżywienie w izolatorium. – Szpital nie ma niestety żadnych dodatkowych pieniędzy np. na wyżywienie pacjentów izolatorium. Może działać jedynie w granicach pieniędzy, które dostają na to z NFZ. Nie prowadzi działalności komercyjnej. Stara się, ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć – komentuje Michał Gontarczyk, dyrektor hotelu Huzar.

Woda dla pacjentów

Pod koniec sierpnia szpital apelował za pośrednictwem mediów o przekazanie dla pacjentów izolatorium m.in. wody mineralnej, ręczników papierowych, papieru toaletowego czy szczoteczek do zębów. Dostarczenie takich produktów przez bliskich jest często niemożliwe, bo rodzina jest też obejmowana kwarantanną i nie może wychodzić z domu. Nie wszyscy pacjenci są też odpowiednio przygotowani na dłuższy pobyt w izolatorium. – W odpowiedzi na apel została przekazana butelkowana woda mineralna gazowana i niegazowana, za co chcielibyśmy podziękować w imieniu osób, które korzystają z życzliwości darczyńców – mówi dyr. Majewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

Wspólna feta z kibicami ma rozpocząć się pod Areną Lublin około godz. 17
galeria

Lublin świętuje awans Motoru. Otwarty autobus i feta z kibicami pod Areną

W poniedziałek nad ranem pod Areną Lublin pojawił się autokar z piłkarzami Motoru. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży pokonała Arkę Gdynia 2:1 i po 32 latach znowu zagra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Świętowanie wielkiego sukcesu rozpoczęło się już na murawie, trwało w drodze powrotnej, a w najbliższych godzinach klub zaprasza kibiców na wspólną fetę.

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze kolejny zawodnik z naszego regionu

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze kolejny zawodnik z naszego regionu

Reprezentacja Polski rozpoczęła zgrupowanie przed nadchodzącymi wielkimi krokami mistrzostwami Europy

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W meczu kolejki wicelider Lutnia Piszczac pokonała Podlasie II Biała Podlaska. Podział punktów w spotkaniu rezerw Orląt Radzyń Podlaski i Orła Czemierniki. W starciu „derbowym” Unii lepsza ta z Żabikowa. W czwartek lider Orlęta Łuków tylko zremisowały z Młodzieżówką, w niedzielę przegrały u siebie z walczącym o utrzymanie Kujawiakiem Stanin i straciły prowadzenie w tabeli

Kontrabandę ukryto w specjalnie przerobionej naczepie

Pies wywąchał kontrabandę za ponad milion złotych

Kontrabanda papierosów wciąż jest doskonałym biznesem. Przemytników nie odstraszają nawet surowe kary czy przepadek pojazdów użytych do przemytu. W Koroszczynie wpadł kierowca spod Łukowa, który chciał przemycić do Polski 89 tys. papierosów o wartości 1,5 miliona złotych.

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław
galeria

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław

Hit siódmej kolejki PGE Ekstraligi przyniósł sporo emocji i kolejną wygraną Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą Wrocław. Jak niedzielne spotkanie podsumowali jego bohaterowie?

zdjęcie ilustracyjne

Makabryczne odkrycie na bagnach. Syn podejrzany o zabójstwo matki

40-latek podejrzany o zabójstwo swojej matki. Ciało kobiety ukrył na bagnach.

Frassati Fajsławice dopisał w weekend cenne trzy punkty

Czołówka nadal zwycięska. Grała chełmska klasa okręgowa

Brat Siennica Nadolna pokonał na wyjeździe Ruch Izbica 4:2. Sparta Rejowiec Fabryczny wygrała z Unią Białopole 6:1. Skromne zwycięstwo 1:0 pewnego już od ponad tygodnia awansu do IV ligi Kłosa Gmina Chełm nad Spółdzielcą Siedliszcze

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat
Zdjęcia
galeria

Pożar Lublina ugaszony. Żywa historia sprzed 300 lat

Inscenizacja przypomniała mieszkańcom Lublina wydarzenia sprzed 305 lat. W niedzielny wieczór ulicami przeszła historyczna procesja. Uczestnicy z pochodniami wyruszyli spod bazyliki oo. Dominikanów w kierunku Bramy Grodzkiej, aż do Rynku.

Masz bilet i znasz hasło? Dostaniesz książkę

Masz bilet i znasz hasło? Dostaniesz książkę

Trzeba mieć bilet i znać hasło. Będzie można dostać książkę lubelskiego autora, Maxa Czornyja.

Drewniane drzwi zewnętrzne – klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody!

Drewniane drzwi zewnętrzne – klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody!

Drewniane drzwi zewnętrzne to wybór, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli domów. Ich naturalne piękno, trwałość i ekologia sprawiają, że są one doskonałą opcją dla każdego, kto ceni sobie elegancję i klasykę. Sprawdź, dlaczego drewniane drzwi są tak cenione i jak o nie dbać!

Już 7 czerwca zostanie otwarta odkryta pływalnia kraśnickiego MOSiR
Kraśnik

Zamkną kryty basen. Otworzą zewnętrzną pływalnię

Już 7 czerwca zostanie otwarta odkryta pływalnia kraśnickiego MOSiR. Jednocześnie zamknięta została kryta pływalnia, ponieważ konieczna jest kilkudniowa przerwa technologiczna, by można było uruchomić odkryty basen.

Piłkarze Polesia Kock remisem w Piotrowicach pogrzebali swoje szanse na grę w barażach o awans do IV ligi

Zgaszone nadzieje Polesia Kock. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock zremisowało z POM Iskra Piotrowice i na dobre wypisało się z walki o prawo gry w barażach o awans do IV ligi

Kolekcjonerska moneta z Supermanem

Srebrna moneta z Supermanem. Ile trzeba zapłacić za 5 dolarów?

Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną 5 dolarów. Jednak powstało tylko 300 sztuk, co podnosi jej wartość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium